اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حجت الله بیرانوند روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال برداشت گندم استان نسبت به سال قبل 15 تا 20 روز عقب افتاد به نحوی که همواره خرید تضمینی از اواخر اردیبهشت آغاز می‌شد اما به دلیل شرایط آب و هوایی خرید دیرتر شروع شد.
وی گفت: وی در ادامه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از دلیل این وضعیت به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب بوده است، افزود: افت مفید و غیر مفید گندم خریداری شده نسبت به سال قبل بهتر و زیر 2 درصد بود اظهار کرد: خوشبختانه 100 درصد گندم نیاز استان توسط کشاورزان لرستانی تامین می‌شود، به نحوی که بر اساس آمارها ماهانه 17 هزار و 500 تن گندم مورد نیاز استان بوده و سالانه 205 هزار تن گندم در استان مصرف می‌شود و مازاد تولید استان در قالب نظام حمل و نقل به سایر استان‌ها ارسال و یا در سیلوها نگهداری می‌شود.
بیرانوند بیان کرد: 50 درصد هزینه گندم خریداری شده کشاورزان بلافاصله پرداخت شده و تاکنون بیش از 2هزارو 310 میلیارد ریال به کشاورزان پرداخت کرده‌ایم البته در مورد گندمی که تا تاریخ 20 خردادماه تحویل داده شد 100 درصد هزینه پرداخت شده و به تدریج پس از آن در حال پرداخت هستیم و حداکثر تا چند هفته آینده تمامی مطالبات گندم کاران پرداخت می‌شود.
سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی لرستان در ادامه با اشاره به اینکه شهرستان ازنا با 80 هزار تن خرید تضمینی گندم در صدر شهرستان‌های استان قرار دارد، گفت: اکنون بالاترین آمار خرید گندم مربوط به ازنا است و پس از آن کوهدشت قرار دارد.
بیرانوند عنوان کرد: در بحث ذخیره‌سازی به اندازه مصرف 2 سال در استان گندم ذخیره داریم و خوشبخانه وضعیت ذخیره سازی این کالا مناسب است.
وی ادامه داد: اکنون لرستان 800 هزار تن سیلو و انبار مکانیزه دارد و 200 هزار تن نیز در دست احداث است که در شهرستان‌های نورآباد، بروجرد و الشتر و دورود در حال احداث هستند و با تکمیل آنها طرفیت استان به یک میلیون تن خواهد رسید.
وی بیان کرد: در استان 13 کارخانه آرد وجود دارد و 800 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی داریم اما به دلیل اینکه مصرف گندم استان 200 هزار تن در سال است این کارخانه‌ها با حدود 30 درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.
3210/6060
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.