اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محسن بهشتی روز سه شنبه در سومین جلسه اقتصاد مقاومتی استان قم در سال جاری، افزود: توسعه و نوسازی این شبکه نیازمند اعتبار زیادی است و می تواند در صرفه جویی برق تاثیرگذار باشد.
وی گفت: با توجه به این که در قم 300 روز آفتابی وجود دارد، برای تولید برق با استفاده از انرژی های پاک با سرمایه گذاران چینی و ایرلندی مذاکراتی صورت گرفته است.
وی افزود: توسعه طرح های انرژی پاک در افزایش تولید انرژی و اشتغال زایی نقش موثری می تواند داشته باشد.
بهشتی با بیان این که 523 هزار مشترک برق در قم وجود دارد، ادامه داد: 80 درصد مصرف برق در قم به صورت خانگی است و تا سال 92نیز مشکل برق و قطعی در استان نداشتیم.
به گفته وی، در سال 95، 10 کارگروه امور زیربنایی و عمرانی ستاد اقتصاد مقاومتی با 25 دستور جلسه و 50 مصوبه تشکیل شد و بیش از 90 درصد طرح های مصوب شده بر اساس برنامه ها اجرا شده است.
وی، واگذاری طرح های عمرانی به بخش غیردولتی و رفع موانع و مشکلات موجود را از مهم ترین این طرح ها عنوان کرد.
بهشتی همچنین گفت: استان قم به دلیل موقعیت جغرافیایی نقش ارتباطی زمینی و ریلی موثری در کشور دارد و اتصال شهر سلفچگان، شهرک شکوهیه و میدان میوه و تره بار به خطوط راه آهن باعث کاهش هزینه جابه جایی بار، اشتغال زایی و کاهش میزان تلفات جاده ای می شود.
مشاور استاندار در امور عمرانی نیز در این جلسه گفت: چهار کریدور بین المللی از ایران عبور می کند که سه کریدور از شهر قم می گذرد.
محسن صابری مقدم افزود: شبکه آزادراهی کشور نیز با عبور از تهران – قم به سمت کاشان، سلفچگان و گرمسار متصل می شود و قم تنها شهری است که هشت دروازه ورودی و سه شبکه آزادراهی دارد.
وی گفت: میزان بار جاده ای به مقصد قم و از قم به سایر شهرها از سال 92 تا 94، 10.5 میلیون تن بود و میزان بار راه آهن به مقصد قم و از قم به سایر شهرها در همین مدت نیز 200 هزار تن در سال بود.
وی تاکید کرد: با توجه به این ظرفیت ها، خطوط ریلی استان قم باید توسعه یابد تا ضمن اشغال زایی و درآمد، از حجم تردد در جاده های کشور کاسته شود.
صابری بیان کرد: در ایستگاه راه آهن قم ماهیانه یک میلیون و 500 هزار تن بار جابه جا می شود و بین 24 تا 30 رام قطار باربری وارد این ایستگاه می شود.
وی افزود: سال گذشته گمرک استان قم 9 میلیارد ریال درآمد، 175 میلیون دلار صادرات و 584 میلیون دلار واردات داشته است.
وی اضافه کرد: گمرک قم در همین مدت 106 هزار تن صادرات، 82 هزار تن واردات، 13 میلیارد ریال درآمد مالیاتی و 2 میلیارد ریال درآمد در بخش ارزش افزوده داشته است.
/2085/ 1175 خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار: رضا علیمحمدی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.