اخبار مرتبط

گفتاری از حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی؛

به گزارش ایرنا، مردم متدین و دوستدار خاندان عصمت و طهارت قم ، امشب در سوگ سالروز شهادت دختر پیامبر اکرم (ص) با برپایی آیین های سوگواری بر سر وسینه می زنند و این مصیبت بزرگ را حضرت امام زمان (عج) تسلیت می گویند.
مراسم سوگواری شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) درحرم کبریایی حضرت فاطمه معصومه(س)با حضور زائران و دلسوختگان مکتب اهل بیت(ع) با اجرای برنامه های عزاداری و مدیحه سرایی درحال برگزاری است.
شهر قم در این شب غمبار یکپارچه سیاهپوش و پرچم های مشکی در سراسر شهر برافراشته شده است و محبان اهل بیت(ع) با دلی شکسته در گوشه و کنار این شهر و در کنار مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) سوگنامه می خوانند.
امشب دسته های عزاداری و هیات های سینه زنی و زنجیر زنی دل های دردمند خویش را به ضریح حرم مطهر حضرت معصومه(س) گره زده اند و مداحان اهل بیت(ع) به نوحه سرایی در رسای حضرت فاطمه زهرا(س) می پردازند.
زائران حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) از نقاط مختلف کشور به قم آمده اند تا در این شب غمبار به ساحت مقدس امام زمان(عج) و حضرت معصومه (س) تسلیت بگویند و این گونه عشق و علاقه خود را به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نشان دهند.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز در کنار دسته های عزاداری و سینه زنی با برگزاری آیین های سوگواری و عزاداری در غم شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اشک ماتم می ریزند.
مراسم سوگواری شب شهادت حضرت زهرا (س) در مسجد مقدس جمکران و برخی بقاع متبرکه امامزادگان و بیوت مراجع تقلید نیز با حضور گسترده زائران و مردم قم برپا شد و سخنرانان گوشه هایی از زندگانی گهربار آن حضرت را بیان کردند.
حضرت فاطمه(س) در سال پنجم پس از بعثت و در روز 20 جمادی الثانی در مکه و در خانه حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام و حضرت خدیجه(س) به دنیا آمد. نام مبارک آن حضرت، فاطمه است و از برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه و مرضیه نیز ذکر شده است. ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه و ام ابیها از جمله کنیه های این بانوی مطهر اسلام است.
سراسر زندگانی صدیقه طاهره(س)، مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه و انسانی است، ایشان با امام علی(ع) پیشوای اول شیعیان ازدواج کرد و در تمام برهه های حساس زندگی در کنار امام اول شیعیان بود و از او حمایت می کرد، ایشان در همسرداری و مهر مادری الگوی جهانیان است.
در دامن پاک فاطمه زهرا(س)، 2 امام بزرگوار و 2 شخصیت ممتازعالم بشری، حضرت امام حسن(ع) مظهر حلم و وقار و حضرت امام حسین(ع) سرور شهیدان تربیت یافتند و سلسله امامت و ولایت را استمرار بخشیدند و نیز زینب کبری(س) حماسه ساز روز عاشورا که پیام حسینی و حماسه عاشورا را در جهان اعلام کرد.
سرانجام حضرت فاطمه(س) بر اثر شدت ضربات و لطماتی که به او بر اثر هجوم به خانه اش و وقایع پس از آن وارد گشته بود، بیمار گشت و در بستر بیماری افتاد.
در ایام بیماری، حضرت فاطمه(س) روزی امام علی (ع) را فراخواند و آن حضرت را وصی خویش قرار داد و به آن حضرت وصیت نمود که پس از وفاتش، فاطمه را شبانه غسل دهد و شبانه کفن نماید و شبانه دفن کند و احدی از کسانی که در حق او ستم روا داشته اند، در مراسم تدفین و نماز خواندن بر جنازه او حاضر نباشند.
حضرت فاطمه زهرا(س) در حالی که از عمر مبارکش 18 سال بیشتر نمی گذشت، بر اثر حوادث ناشی از هجوم به خانه ایشان، به روایتی در 13 جمادی الاول سال 11 هجری قمری و بنابر روایتی دیگر در سوم جمادی الثانی سال 11 هجری قمری به شهادت رسیدند.
‏7403/ 6133/ خبرنگار- محسن آقاگلی ** انتشار- جعفرمسلمی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

گفتاری از حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.