اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، احمد مستخدمی روز پنجشنبه در نشست ستاد پایش و مبارزه با آفت مگس زیتون در قزوین که با حضور کارشناسان باغبانی و حفظ نباتات استان های قزوین،زنجان و گیلان برگزار شد،افزود: آفت مگس بدلیل واردات بی رویه زیتون از کشورهای همسایه در سال وارد کشور شد.
وی اضافه کرد: برنامه های گسترده ای برای مبارزه با این آفت در وزارت جهاد کشاورزی تدارک دیده شده است که اجرای آنان باید با مشارکت باغداران انجام شود.
مستخدمی گفت: با کنترل های لازم توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی، طی سه سال اخیر خسارات مربوط به آفت مگس در باغ های زیتون کشور به حداقل ممکن رسیده با این حال بدلیل وضعیت جوی و افزایش رطوبت در سال جاری، شرایط برای رشد و تکثیر این آفت فراهم بوده و این مساله کار ما را برای امسال سخت کرده است.
مجری طرح زیتون کشور گفت: این دفتر با تخصیص اعتبار برای اصلاح واحیای باغ های قدیمی، پیوند و هرس، دفع علف های هرز و جوان سازی باغات در پی کاهش خسارات ناشی از آفت مگس است.
مستخدمی با بیان اینکه خسارات ناشی از این آفت تحت پوشش بیمه کشاورزی نیست،اظهار داشت: دولت عملیات ردیابی و پیش آگاهی برای مبارزه با این آفت را برعهده دارد اما مبارزه اصلی با بهره برداران است.
کشورمان دارای 86 هزار هکتار باغ زیتون است که عمده آنها در یک منطقه واقع در سه استان قزوین،گیلان و زنجان قرار دارند.
3013
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.