اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا،رافع ناصری فر روز چهارشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی استان که در استانداری قزوین برگزاری شد، افزود: محله های سردار، سپه، بلاغی، پنبه ریسه، راه آهن، باغ نشاط، دیمج، هادی آباد، چوبیندر، لالوها و امام خمینی (ره) در قزوین و 2 محله در تاکستان و الوند به عنوان محلات هدف بازآفرینی در استان هستند.
وی افزود: محلات هدف یاد شده با 871 هزار جمعیت ساکن، 10 هزار هکتار از اراضی شهرها را به خود اختصاص داده اند.
ناصری فر ادامه داد: یک هزار و 520 هکتار بافت تاریخی و ناکارآمد در استان وجود دارد که بخش اعظم آن، یعنی حدود 504 هکتار در شهر قزوین واقع شده است.
به گفته وی، توزیع متوازن اعتبارات و برنامه های بازآفرینی در شهرستان ها و مرکز استان در دستور کار قرار دارد تا شاهد بازآفرینی متوازنی در سطح منطقه باشیم.
وی با اشاره به وجود طرح بازآفرینی شهرهای قزوین،تاکستان، اقبالیه و آبیک، گفت: سایر نقاط از جمله آوج و آبگرم نیز به صورت مستقل برای تهیه این طرح اقدام کرده اند.
وی اظهار داشت: 504 هکتار از بافت های ناکارآمد شهر قزوین نیز مورد شناسایی قرار گرفته و به سه بخش تاریخی، حاشیه ای و هسته روستایی تقسیم بندی شده اند.
وی با بیان 28 هکتار از مساحت سکونتگاه های غیررسمی استان، در شهر قزوین می توان به نقاط باغ نشاط، لالوها و کوی بهار اشاره کرد که باید با کمک و همکاری دستگاه های اجرایی برای بازآفرینی این محلات اقدام به عمل آید.
وی در پایان اضافه کرد: پرداخت تسهیلات بانکی بازآفرینی از سال 93 تاکنون در سراشیبی قرار گرفته و مردم دیگر علاقه مندی لازم را برای بازآفرینی نداشته اما امیدواریم از این پس شاهد تحول در این زمینه باشیم.

**وضعیت محلات دباغان و سردار نگران کننده است
شهردار قزوین نیز در این جلسه گفت: حدود 500 هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در این شهر وجود دارد که 95 درصد بافت تاریخی و فرسوده آن با هم همپوشانی دارند.
علی صفری افزود: این میزان بافت فرسوده و همپوشانی بافت های تاریخی و فرسوده هم یک تهدید و هم یک فرصت برای شهرداری است.
وی اضافه کرد: اگر این موضوع را مانند برخی محلات از جمله امامزاده حسین (ع) و سردار به خوبی سیاست گذاری و مدیریت نکنیم به یک تهدید و اگر خوب مدیریت شود مانند محله هادی آباد به یک فرصت برای استان تبدیل می شود.
وی با اشاره به اینکه محلات شهر را باید با مشارکت فعالانه همه دستگاه ها پیش برد که این مساله در برخی نقاط مانند محله دباغان نگران کننده است، یادآور شد: متاسفانه محلاتی مانند دباغان و سردار نه تنها بهسازی نشده بلکه زندگی عادی در آنها نیز مختل شده که باید دستگاه هایی که پای قراردادهای بازآفرینی این محلات را امضا کرده اند، به طور جدی وارد عمل شوند.
شهردار قزوین در پایان اظهار داشت: بازآفرینی دولتخانه که با مشارکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به همراه مدیر اجرایی و مشاور طرح انتخاب شده مهم بوده زیرا این مکان در کنار یکی از میدان های قدیمی شهر (سبزه میدان) واقع شده و از اهمیت فراوانی نیز برای این شهر برخوردار است.
6101/8054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.