اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علی ربیعی روز شنبه در بازدید از مرکز اقامتی و بازتوانی بانوان دارای اعتیاد به مواد مخدر در قزوین در جمع خبرنگاران افزود: دولت یازدهم با شفاف‌سازی در ارائه آمار و اطلاعات مربوط به آسیب‌های اجتماعی توانسته قدم های بلندی در حل آنها بردارد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با بیان اینکه اعتیاد در حال زنانه شدن است، اظهار کرد: زنان از مردان آسیب‌پذیر‌تر بوده و تاثیرگذاری اجتماعی آنان نیز از مردان بیشتر است بنابراین باید مراکز آموزشی زنان بهبود یافته را گسترش دهیم تا آنان بازتوان شده و به جامعه برگردند.
وی با تاکید بر اینکه زنان با کودکان سروکار دارند و بسیاری از بانوان معتاد نیز دارای فرزند هستند،افزود: این زنان با گرفتاری در دام اعتیاد ناچارند فرزند خود را‌‌ رها کنند یا در غیر این صورت نیز کودک در کنار مادر معتاد سرنوشت خوبی نخواهد داشت بنابراین حمایت نکردن از این قشر می‌تواند افزایش آسیب های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.
ربیعی با اشاره به اینکه زنان معتاد بعد از ترک اعتیاد باید مورد حمایت خانواده ها و جامعه قرار گیرند،ادامه داد: درمان معتادان باید مبتنی بر جامعه و خانواده باشد بنابراین خانواده‌ها به هیچ‌وجه نباید در این زمینه اقدام به طرد فرد معتاد کنند.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:‌ کنترل اعتیاد به ویژه در قشر زنان در دستور کار قرار دارد و خوشبختانه فعالیت های گسترده ای در این زمینه صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه به دنبال احیا و تقویت مراکز مراقبتی بعد از درمان معتادان هستیم،گفت: رئیس جمهوری دستور داده اند تا در این خصوص کودکان و زنان معتاد را اولویت دهیم و در برخی مناطق که اعتیاد به سمت کودکانه شدن پیش می‌رفت فعالیت خود را بیشتر کرده ایم و در بحث زنان معتاد نیز به دلیل اینکه اثر انتشار آن بیشتر است سعی کردیم این قشر را بیشتر مورد توجه و حمایت قرار دهیم.
وی با تاکید براینکه دولت و جامعه باید وظائف خود را در قبال افرادی که به دلیل مسائل اجتماعی دچار آسیب شده‌اند ادا کنند، اظهار کرد: باید ضمن رسیدگی به این افراد خط شیوع اعتیاد را محدود و کنترل کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، احساس تنهایی شدید و روی آوردن به یک فرد معتاد، بی‌توجهی والدین و یا سخت‌ گیری‌های آزاردهنده را از جمله دلایل گرایش به اعتیاد برشمرد و ادامه داد: چگونگی گرایش به مواد مخدر مهم است و باید به آن توجه داشت چرا که گاهی دعوت به استفاده از مواد مخدر برای التیام سردرد یا قرار داشتن در معرض خشونت خانوادگی و کودک‌آزاری باعث گرایش به مواد مخدر می‌شود.
ربیعی با اشاره به امکان بازگشت معتادان به زندگی عادی، اظهار کرد: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته حتی 35 درصد از معتادان و مصرف‌کنندگان ماده شیشه نیز می‌توانند درمان شوند و این افراد نباید امید خود را برای درمان و بازگشت به جامعه از دست دهند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به سفر یکروزه خود به قزوین که به مناسبت هفته بهزیستی صورت گرفت، گفت: گسترش خدمات مداخله‌ای در حوزه طلاق و اعتیاد، ایجاد اشتغال برای مددجویان و تشکیل ستاد آسیب‌های اجتماعی استان قزوین از جمله برنامه‌هایی بود که در این سفر مورد توجه قرار گرفت.
وی یادآور شد: امروز در استان قزوین 121 مسکن به خانواده‌های دارای 2 معلول تحویل داده شد و ضمن آنکه باید یادآور شوم احداث مسکن برای خانواده‌های تک معلول و زنان سرپرست خانوار از برنامه‌های جدی دولت در آینده می باشد.
ربیعی همچنین گفت: خوشبختانه بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته وضعیت اشتغال در استان قزوین مطلوب است به طوری که در سال قبل، 22 هزار شغل جدید در این استان ایجاد شد و در سال جاری نیز برای ایجاد 20 هزار شغل هدف‌گذاری شده است.
وی ادامه داد: با این وجود با توجه به صنعتی‌ بودن قزوین، این استان در معرض افزایش بیکاری و از بین رفتن شغل های موجود قرار دارد که در همین راستا نیازمند سیاست‌های ویژه ای در حوزه اقتصادی و صنعتی برای این استان و دیگر استان های صنعتی هستیم.
ربیعی در پایان از افزایش 30 درصدی اعتبار صندوق کارآفرینی خبر داد و گفت: تسهیلات مربوط به این صندوق در جهت کمک به کارآفرینان و تقویت اشتغال مصرف می شود.
7389*3013
خبرنگار : نسرین رحیمی**انتشار دهنده: رضا اولادی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.