اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا،یوسف جلوخانی عصر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: سال گذشته میزان توزیع گوشت مرغ منجمد به بازار توسط این اداره کل 300 تن بود.
این مسئول گفت: ذخیره سازی گوشت سفید (مرغ) و در صورت لزوم گوشت قرمز (گوساله) به منظور تعادل بخشی به بازار و حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده از وظائف ذاتی اداره کل پشتیبانی امور دام به شمار می رود.
وی ادامه داد: هنگامی که قیمت گوشت سفید و یا قرمز با کاهش و یا افزایش غیرعادی روبرو شود به شکلی که تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان دچار مشکل و آسیب شوند، اداره کل پشتیبانی امور دام وارد عمل خواهد شد و با خرید و یا عرضه گوشت به تنظیم بازار می پردازد.
این مسئول گفت: در حال حاضر به میزان کافی گوشت سفید و قرمز در سردخانه های استان توسط اداره کل پشتیبانی امور دام انبار و ذخیره سازی شده و در این خصوص هیچ گونه دغدغه ای وجود ندارد.
وی همچنین اظهار کرد: به میزان مصرف 2 سال مردم استان در سردخانه ها گوشت مرغ ذخیره سازی شده است.
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان قزوین همچنین گفت: ذهنیت برخی افراد جامعه مبنی بر کیفیت پائین گوشت های منجمد چندان صحیح نیست و باید اذعان کرد موارد بهداشتی و استاندارد مربوط به منجمد سازی گوشت های گرم به شکلی انجام می شود که از کیفیت گوشت کاسته نشود.
جلوخانی در ادامه ازخرید و ذخیره سازی 720 تن مرغ از تولیدکنندگان این محصول در استان توسط اداره کل پشتیبانی امور دام قزوین ظرف سال جاری خبر داد و گفت: سهمیه استان در این خصوص 400 تن تعیین شده بود اما به منظور حمایت از توایدکنندگان اعلام کردیم تا هر میزان که نیاز باشد به خرید مرغ و ذخیره سازی آن ادامه می دهیم.
جلوخانی با بیان اینکه امسال رکورد میزان خرید مرغ از تولیدکنندگان توسط اداره کل پشتیبانی امور دام استان شکسته شد، اظهار کرد: در سال قبل شاهد خرید 330 تن مرغ بودیم.
این مسئول در ادامه خواستار کمک دستگاه های نظارتی در حوزه بازار برای فروش گوشت مرغ منجمد ارائه شده توسط اداره کل پشتیبانی امور دام به قیمت مصوب در مراکز عرضه شد و اظهار داشت: بیم آن را داریم تا سودجویان مرغ منجمد را به نام مرغ گرم به بازار عرضه و به فروش برسانند.
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان قزوین گفت:البته عمده گوشت مرغی که توسط این اداره کل به بازار برای مصرف مردم عرضه می شود، برای فروش در اختیار فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف قرار می گیرد که نظارت کافی بر آنها صورت می گیرد.
جلوخانی اظهار کرد: در ماه های اخیر اداره کل پشتیبانی امور دام همچنین به منظور تعادل بخشی به بازار گوشت قرمز و در راستای حمایت از مصرف کنندگان اقدام به خرید و توزیع پنج تن گوشت قرمز (گوساله) خارجی کرد.
وی با اشاره به تسهیلات وضع شده از سوی دولت برای واردات گوشت قرمز به منظور تامین نیاز مردم به این محصول در کنار کنترل قیمت آن در سال جاری، ادامه داد: توزیع گوشت قرمز خارجی علاوه بر تامین نیاز مصرفی شهروندان قزوینی در جلوگیری از افزایش قیمت این محصول موثر است.
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان قزوین اظهار کرد: گوشت قرمز داخلی و خارجی مربوط به این اداره کل که به مراکز عرضه ارائه شده است با عنوان گوشت پنج تکه با قیمت هر کیلو 215 تا 225 هزار ریال به فروش می رسد.
جلوخانی با بیان اینکه این گوشت ها با شرایط کاملا بهداشتی تولید و وارد چرخه مصرف شده اند، اظهار کرد: نکات شرعی و موارد بهداشتی گوشت های خارجی خریداری شده کاملا رعایت شده و مردم با اطمینان خاطر می توانند این گوشت ها را به مصرف برسانند.
این مسئول با بیان اینکه مردم قزوین استقبال چندانی از گوشت های خارجی عرضه شده توسط اداره کل پشتیبانی امور دام نکرده اند،اظهار کرد: با این وجود در صورت لزوم آمادگی توزیع هر میزان گوشت قرمز خارجی را به منظور تعادل بخشی به بازار و تامین نیاز مردم داریم.
وی در ادامه حمایت از تداوم تولید دام و طیور و تامین نهاده های مورد نیاز این بخش شامل جو، ذرت دانه ای و سویا را از وظائف ذاتی اداره کل پشتیبانی امور دام یاد کرد و گفت: امسال برای نخستین بار جو خریداری شده از کشاورزان استان در بورس به فروش گذاشته شد.
جلوخانی با بیان اینکه مزیت این اقدام تحویل سه روزه هزینه محصول فروخته شده به کشاورزان بوده است،اظهار کرد:مابه التفاوت هزینه خرید جو در بورس با قیمت تعیین شده از سوی دولت نیز توسط اداره کل پشتیبانی امور دام به کشاورزان پرداخت می شود که البته تاکنون همه مطالبه ها در این خصوص پرداخت شده است.
وی یادآور شد:امسال 32 هزار و 500 کیلوگرم جو را از 777 کشاورز استان خریداری کرده ایم.
جلوخانی یادآورشد:در سال گذشته سه هزار تن جو از کشاورزان خریداری کرده بودیم که نشان می دهد امسال در این خصوص با افزایش خرید نزدیک به 11 برابری روبرو بوده ایم.
این مسئول در پایان گفت:امسال همچنین سه هزار و 250 تن ذرت از 131 کشاورز استان توسط اداره کل پشتیبانی امور دام استان قزوین مورد خریداری قرار گرفته است که این رقم در سال قبل یک هزار و 750 تن بود.
3013
انتشار دهنده: رضا اولادی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.