اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا منوچهر مهرام روز دوشنبه در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد، افزود:حوادث مرگ و میر کودکان زیر پنج سال همچنان در استان قابل توجه است و باید در این خصوص تمهید جدی برای آموزش و فرهنگ سازی در بین مردم صورت گیرد.
وی اضافه کرد: رعایت نکردن نکات ایمنی مانند نشاندن کودکان پشت فرمان و سقوط از بلندی حوادث بسیار زیادی را در قزوین رقم می زنند که عوارض جبران ناپذیری برای خانواده ها به دنبال دارد.
مهرام با اشاره به افزایش امید به زندگی در سال های اخیر ادامه داد: افزایش امید به زندگی به معنای افزایش تعداد سالمندان جامعه است که خود با افزایش سرطان ها و بیماری های قلبی و عروقی ارتباط مستقیم دارد.
وی در ادامه با اشاره به تشکیل 57 کانون سلامت محله در استان از تمام دستگاه های اجرایی قزوین خواست برای تشکیل کانون های سلامت محلات با دستگاه های مرتبط در این زمینه مشارکت کنند.
مهرام اظهار داشت: تشکیل این کانون ها که با مشارکت مردم صورت می گیرد در کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی از جمله بزهکاری اجتماعی، اعتیاد و اصلاح و آموزش رفتارهای اجتماعی، مهارت های زندگی و ارتباطی نقش موثری دارد.
این مسئول همچنین به فعالیت غیر مجاز توزیع مکمل های دارویی و غذایی در باشگاه های ورزشی اشاره کرد و گفت: باید تدابیری برای کنترل این باشگاه های متخلف و جلوگیری از فعالیت آنها که موجب تهدید سلامت مردم است اندیشیده شود.

***93 کودک در 11 ماهه امسال در قزوین فوت کرده اند
مدیر کل ثبت احوال قزوین نیز در این نشست گفت: در 11 ماهه سال جاری در قزوین بیشترین گروه سنی فوت شدگان در گروه 75 سال به بالا هستند که مردان 44.3 درصد آنها را تشکیل می دهند.
حسن وفایی افزود: در این مدت مرگ کودکان زیر پنج سال در 11 ماهه سال، 93 مورد بوده که 48 نفر آنها دختران بوده اند.
وی با بیان اینکه نرخ وفات کودکان در قزوین 5.3 در هزار است، گفت: میانگین سنی فوت شدگان استان قزوین در این مدت 68.6 سال بوده است.
وفایی با اشاره به پنج علت اصلی مرگ در استان گفت: بیماری های قلبی و عروقی 38.7، سرطان ها با 12.7، بیماری های دستگاه تنفسی با 7.9،حوادث غیر عمدی هشت درصد و بیماری های عفونی و انگلی با 6.7 درصد علل اصلی مرگ و میر استان هستند که 74 درصد کل فوت ها را تشکیل می دهند.
7388* 6101
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.