اخبار مرتبط

علیرضا وارثی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سازمان بهزیستی با هدف حمایت از زنان سرپرست خانوار در راستای تأمین آتیه آنان، حق بیمه تأمین اجتماعی را از اعتبارات خود پرداخت می کند که این بیمه پس از گذشت 10 سال از پرداخت و 55 سال سن ، واجد شرایط بازنشستگی است.
وی با اشاره به خدمات دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی اضافه کرد: این دفتر که عمدتا زنان سرپرست خانوار را تحت حمایت و پوشش خود دارد یکی از دفاتر فعال زیر مجموعه اداره کل بهزیستی در این زمینه است و حدود 2 هزار و 310 خانوار(6900 نفر) را تحت پوشش و مستمری بگیر خود دارد.
وارثی ادامه داد: مدت حمایت و تحت پوشش بودن هر زن سرپرست خانواده توسط نهادهای زیر مجموعه اداره کل بهزیستی 2 سال است که طی این مدت بهزیستی با انجام تمهیدات لازم از طریق آموزش و بالابردن سطح توانمندی، این قشر را از چرخه حمایتی به سمت بازار کار هدایت می کند.
وی خاطرنشان کرد: این توانمندسازی از طریق اعطای سرمایه کار بلاعوض، وام خوداشتغالی و عضویت در گروه های همیار زنان سرپرست خانوار در قالب گروه های صنفی و اقتصادی انجام می گیرد.
مدیرکل بهزیستی قزوین اظهار داشت: زن سرپرست خانوار به زنانی گفته می شود که به دلایلی چون فوت و طلاق و یا از کارافتادگی همسر، فاقد سرپرست بوده و مسئولیت تأمین معاش و نیازهای مادی و معنوی خانواده به عهده آنان باشد.
به گفته وارثی این زنان در صورتی تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند که از حمایت هیچ نهاد یا ارگانی برخوردار نبوده و شاغل نیز نباشند و این موضوع در بدو ورود با استعلام از دیگر نهادهای دولتی مشخص می شود.
مدیرکل بهزیستی قزوین یادآور شد: تمهیدات لازم در این دفتر در واقع از طریق مشارکت خود مددجو در فرایند توانمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی خانواده های تحت سرپرستی از بعد مادی و معنوی اندیشیده و انجام می شود.
وارثی خاطرنشان کرد: همچنین تدوین برنامه های بسیار گسترده ای در زمینه خدمات حمایتی، فرهنگی، آموزشی و روانشناختی هم به صورت حمایت های مستمر و غیر مستمر در حال انجام است.
وی گفت: از خدمات حمایتی اقتصادی می توان به مستمری ماهیانه و کمک های مالی همچون کمک هزینه درمان و تحصیل اشاره کرد.
وارثی افزود: بهزیستی با آموزش مهارتهای زندگی و همچنین آموزش شغلی و تحصیلی به زنان سرپرست خانوار توانمندی آنان را در جهت فراهم کردن زمینه کسب درآمد مستقل، مشارکت در تصمیم گیریهای خانواده، مدیریت اقتصادی خانواده و دفاع از حق و حقوق اجتماعی برای این زنان در جامعه را انجام می دهد.
وی با اشاره به این خدمات در سایر حوزه ها گفت: در زمینه فرهنگی اعزام زنان سرپرست خانوار به اردوهای زیارتی و کلاسهای آموزشی فرهنگی و در بخش آموزشی می توان حمایت تحصیلی تا آخرین پایه تحصیلی از زنان سرپرست خانوار و فرزندان ایشان را نام برد.
وارثی افزود: در حال حاضر 166 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی از فوق دیپلم تا دکتری و 1304 دانش آموز از مقطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی تحت پوشش این سازمان هستند.
وی همچنین با اشاره به خدمات روانشناختی، خدمات مشاوره ای رایگان، آموزش مهارتهای زندگی افزود:همه تلاشها و اهتمام فعالان و مسئولان دفتر توانمند سازی خانواده و زنان بهزیستی در زمینه حمایت از زنان سرپرست خانوار فقر زدایی نه فقط به معنای فقر مالی بلکه به معنای فقر قابلیتی است یعنی از طریق آموزش های لازم و کسب مهارت های زندگی در جهت شکوفا شدن توانمندی ها و استعدادهای وجودی و اکتسابی این گروه فعالیت می کند.
7388/6012
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.