اخبار مرتبط

غلامرضا حقایق پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، همه‌ گلزارهای شهدا ساماندهی شده‌اند ولی به دلیل گذشت زمان و شرایط آب و هوایی، سنگ‌های مزار شهدا دچار آسیب شده‌اند و بازسازی و مرمت آنها در دستور کار قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: گلزار شهدای قزوین از جمله گلزارهایی است که سنگ مزار شهیدان نیازمند مرمت و تعویض هستند و این کار از سال 94 در دستور قرار گرفته است که تاکنون سنگ مزار 754 شهید تعویض شده و 322 مورد باقی مانده نیز در دست اقدام قرار گرفته است.
حقایق پور خاطر نشان کرد: سنگ‌هایی که برای تعویض سنگ مزار شهدا استفاده می‌شود از جنس مرمر و از نوع سفید افغان است که از مقاومت خوبی در برابر شرایط نامساعد جوی دارند.
وی اظهار داشت: در سنگ مزار شهیدان، عکس، وصیت‌نامه و تاریخ تولد و شهادت آنان حک می شود.
وی همچنین خاطر نشان کرد: از سال گذشته ساماندهی 18 گلزار شهدای قزوین در دستور کار قرار گرفت که اکنون عملیات عمرانی مربوط به 15 گلزار شهید به اتمام رسیده است.
وی افزود:در استان قزوین گلزارهای شهدای تک مزاری نیز وجود دارد که سنگ شهدا نسبت به سنگ‌های دیگر برجسته است و دارای یک پرچم و روشنایی کافی است تا از مسافت دور برای زیارت عاشقان قابل تشخیص باشد.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: ثبت ملی گلزارهای شهدا با هدف حراست از گلزارهای شهدا و حفظ جایگاه ارزشمند شهدا انجام شده و در این رابطه تاکنون 17 گلزار در سراسر استان به ثبت رسیده است.
استان قزوین سه هزار شهید تقدیم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کرده است.
6104*3013
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.