اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا منوچهر مهرام روز پنجشنبه در نشست شورای راهبری جمعیت استان که در استانداری برگزار شد، افزود: در حال حاضر، جمعیت فرهیخته کشور نیست که فرزندآوری می کند بلکه زاد و ولد، بیشتر توسط اقشار ضعیفی اتفاق می افتد که با مشکلات فقر و بیکاری رو به روست و با تولد فرزندان بیشتر بر بار مشکلات آن و همچنین جامعه افزوده می شود.
وی اضافه کرد: برای افزایش جمعیت، همه امکانات و موارد دیگر باید متناسب با یکدیگر رشد کنند و تا زمانی که توسعه کشاورزی، اقتصادی، صنعتی، مسکن، اشتغال و فرهنگی اتفاق نیفتد رشد جمعیت نیز تاثیری جز افزایش فقر نخواهد داشت.
مهرام ادامه داد: بر خلاف 13 سال پیش که جمعیت سالمندان کشور 7.4 درصد بود امروز شاهد رسیدن آن به 9.2 درصد هستیم و به طور قطع این جمعیت در سال های آینده بیشتر نیز خواهد شد.
وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی در سال 2050 جمعیت سالمندان به 30 درصد خواهد رسید اظهار داشت: همچنین در حال حاضر میزان ناباروری در کشور حدود 20 درصد است که همین میزان نیز بر کاهش جمعیت تاثیر گذار خواهد بود.
مهرام ادامه داد: همه این آمارها زنگ خطر و هشداری جدی برای مسئولان کشور است تا از همین امروز برای کنترل این مساله اقدام مناسبی داشته باشند در غیر این صورت با علم به این موضوع خیانت بزرگی به کشور شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه، تعداد بالای عروس های زیر 18 سال را برای جامعه ایران فاجعه ای بزرگ با تبعات مختلف جسمی و اجتماعی دانست و افزود: متاسفانه در فضای مجازی نیز شاهد انتشار برخی مطالب و کلیپ ها با موضوع تشویق به ازدواج و فرزند آوری دختران کوچک هستیم که یک آسیب بزرگ برای کشور است.

**10 هزار و 355 تن از کارجویان قزوین بدون مهارت هستند
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قزوین نیز در این جلسه گفت: از 13 هزار و 110 تن از کل کارجویان قزوینی، 10 هزار و 355 نفر فاقد مهارت هستند.
مسعود بابایی افزود: جمعیت شاغل قزوین 378 هزار و 74 نفر و جمعیت بیکار آن 52 هزار و 488 نفر است که وضعیت خوبی نیست.
وی با بیان اینکه یکی از بسترهای لازم برای توسعه پایدار فراهم کردن اشتغال است اضافه کرد: تاکنون 13 هزار و 110 نفر در موسسات کاریابی استان ثبت نام کرده اند که از بین آنها تنها 2 هزار و 757 نفر دارای مهارت لازم هستند.
بابایی با بیان اینکه 9 هزار و 249 تن از این کارجویان بومی استان هستند گفت: بالاترین نرخ بیکار در استان قزوین به ترتیب مربوط به البرز، قزوین و آوج است .
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی قزوین گفت: نکته منفی در وضعیت اشتغال قزوین این است که نرخ به کارگیری دارندگان مدارک دیپلم و زیر دیپلم بیش از دانش آموختگان دانشگاه ها است که به عنوان یک زنگ خطر جدی باید فکری برای آن کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه هفت درصد از توسعه ناخالص کشورها صرف حوادث ناشی از کار می شود افزود: نرخ وقوع این حوادث در قزوین در هزار کارگر 3.2 نفر است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: تاکنون هشت هزار و 830 نفر ساعت آموزش ایمنی و حفاظت فنی برای کارگران و 12 هزار نفر ساعت آموزش برای کارفرمایان برگزار شده که نتیجه آن کاهش 12.5 درصدی حوادث ناشی از کار و کسب رتبه اول قزوین در این زمینه بوده است.
7388* 6101
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.