اخبار مرتبط

به گزارش شامگاه شنبه ایرنا، حکمت الله داودی در دومین نشست هم اندیشی با مدیران استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تبدیل عوارض شهری به مالیات از جمله لوایحی بود که در تامین درآمدهای شهرداری مشکلات جدی را ایجاد کرد که خوشبختانه با اصلاحات صورت گرفته بخشی از دغدغه های موجود در این زمینه برطرف شد.
وی ادامه داد: البته در بودجه سال 98 به این مساله اشاره شده که درآمد شهرداری‌ها باید به حساب سازمان برنامه و بودجه استان واریز و سپس از طریق این سازمان توزیع شود که این هم شهرداری ها را با چالش روبرو می سازد.
به گفته وی، با توجه به اصول متعدد قانون اساسی، اداره شهرها برای پیشبرد برنامه ریزی‌های انجام شده بر عهده شورای شهر و شهرداری قرار داشته و در قوانین مربوطه نیز ذکر شده که اداره شهر باید از طریق مشارکت مردم و با توجه به مقتضیات محلی صورت گیرد.
رییس شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه با اشاره به وظایف ذاتی شورای شهر، اضافه کرد: شوراها برای اداره شهرها دیده شده اند و بر حسن اجرای برنامه‌ها نیز نظارت دارند اما طی سال های گذشته این نهاد نتوانسته به جایگاه واقعی خود برسد.
داودی، رابطه اعتماد عمومی به حاکمیت و کیفیت خدمات ارایه شده از سوی مدیریت شهری را در راستای همدیگر دانست و یادآور شد: دولت نسبت به تعهدات خود در قبال شهرداری ‌ها خوب عمل نکرده که در این رابطه باید تدابیر لازم اندیشیده شود.
این مقام عالی شورا با بیان اینکه تورم موجود، هزینه ها را تا سه برابر افزایش داده، افزود: به همین لحاظ شهرداری در پرداخت مطالبات پیمانکاران با مشکل روبرو شده و در چنین شرایطی حق 60 درصدی شهرداری ها از جرایم رانندگی و همچنین سهم این نهاد خدمات شهری از افزایش قیمت حامل های انرژی پرداخت نمی‌شود.
وی ادامه داد: برابر ماده 23 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی باید 60 درصد از جرایم ناشی از تخلفات رانندگی به حساب شهرداری‌ها واریز شود اما این مساله تاکنون محقق نشده است.
وی تاکید کرد: دولت همچنین همه ساله در حوزه اورژانس مبالغی را در نظر می گیرد اما برای سازمان آتش نشانی که به صورت مستقیم با جان و مال شهروندان سروکار دارد، تدبیری اندیشیده نمی شود.
داودی در پایان اظهار امیدواری کرد تا نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی جهت پیگیری مطالبات و خواسته‌های مجموعه مدیریت شهری از جمله لوایح مربوط به مدیریت یکپارچه شهری، لایحه ارزش افزوده و لوایح درآمدهای پایدار که تقدیم مجلس شده، اقدامات موثری را انجام دهند تا مجموعه مدیریت شهری بتواند در جلب اعتماد و رضایت عمومی شهروندان موفق عمل کنند.
7388/8054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.