اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، دانشجویان جهاد دانشگاهی روز شنبه در جریان این بازدید و طی نشست مشترک با رییس و جمعی از کارکنان ایرنا با نحوه تهیه، تولید و انتشار خبر در خبرگزاری جمهوری اسلامی آشنا شدند.
رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز قزوین در این نشست با تبریک روز دانشجو، اظهار داشت: دانشجویان چشم بیدار و قلب تپنده نظام اجتماعی هستند و در طول تاریخ هم نقش آفرینی های زیادی کرده تا جایی که اظهار مطالبات اجتماعی امروزه از همین گروه سرچشمه گرفته است.
علی حیدر شاه حسینی ضمن معرفی خبرگزاری جمهوری اسلامی، تصریح کرد: ایرنا در واقع قدیمی ترین نهاد گردآوری و انتشار خبر است که از سال 1313 با نام آژانس خبری پارس تاسیس و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 60 به نام خبرگزاری جمهوری اسلامی تغییر نام یافت.
وی با بیان اینکه دنیای رسانه ای امروز به شدت و با سرعتی زیاد در حال تغییر و تحول است، تاکید کرد: امروزه برخلاف گذشته با انبوهی از مخاطبان مواجه هستیم که پراکندگی آن هم نامشخص است.
شاه حسینی ادامه داد: پیش از این، ایرنا با انتشار اخبار به صورت تلکس آن را در اختیار روزنامه ها، رادیو و تلویزون قرار می داد و به طور مستقیم نیز با مردم ارتباط نداشت اما با ورود اینترنت به عرصه اطلاع رسانی، این خبرگزاری متناسب با تغییرات دچار تحول شد و با تشکیل سایت به صورتی فراگیر و بدون واسطه روزنامه ها، در بین مردم نفوذ پیدا کرد.
به گفته این مسئول خبری، در دنیای متغیر امروزی، هم به علت افزایش سرعت انتقال اخبار و اطلاعات و هم به دلیل فراهم شدن امکان انعکاس خبر توسط از سوی شهروندان نیاز است که دانشجویان خبر و روابط عمومی ها با ذهنی منعطف تنها به دانسته های قدیمی خود اکتفا نکرده و خود را به فنون جدید خبررسانی مجهز کنند.
شاه حسینی با بیان اینکه در شرایط کنونی ضمن پایبندی به اصول پذیرفته شده، اخبار متناسب با تغییرات باید به روزسانی شوند، تاکید کرد: پرهیز از متن های طولانی، ورود به دنیای چند رسانه ای و به شدت رقابتی از شرایط مهم برای موفقیت در این عرصه است.
وی با اشاره به یکی دیگر از تغییرات خبر رسانی در عصر جدید، یادآور شد: در شرایط فعلی که با استفاده از تجهیزات تلفن همراه هوشمند، همه شهروندان امکان اطلاع رسانی دارند، دیگر نمی توان مانند گذشته براساس مصالح و مقتضیات خاص اخبار را گزینشی و حبس کرد زیرا انحصار موجود در این حوزه به طور کامل شکسته شده و اگر رسانه ای اقدام به این کار کند به شکلی دیگر آن خبر به جامعه درز خواهد کرد.
در ادامه این نشست، دبیران خبرگزاری ایرنا به سئوالات دانشجویان پاسخ داده و سپس حاضران با حضور در اتاق تحریریه خبر ایرنا، از نزدیک با نحوه تولید و انتشار خبر در این رسانه آشنا شدند.
7388/8054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.