اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، منوچهر گرجی روز دوشنبه در همایش گرامیداشت روز جهانی خاک در قزوین افزود: خسارت این میزان فرسایش خاک در کشور سالانه به بیش از 50 میلیارد دلار می رسد.
وی با بیان اینکه سالانه 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تغییر ماهیت پیدا می کنند، اظهار داشت: سرعت فرسایش خاک و میزان تغییر کاربری اراضی با توجه به محدودیت های کشور و اینکه در یک اقلیم خشک قرار داریم، بالا و زیاد است.
گرجی با بیان اینکه باید با بسیج امکانات کشور حفاظت از منابع آبی و خاکی خود را با اهتمام بیشتری دنبال کنیم، خاطرنشان کرد: بی توجهی به صیانت و حراست از منابع خاک و آب کشور می تواند ما را با چالش های زیادی از جمله در حوزه امنیت غذایی و زیست محیطی روبرو سازد.
رییس انجمن علوم خاک کشور با بیان اینکه حدود 18.5 میلیون هکتار از اراضی کشور برای تولید محصولات کشاورزی به کار گرفته می شود، یادآور شد: از این میزان 8.5 میلیون هکتار آبی و 10 میلیون هکتار آن دیم است.
وی خاطرنشان کرد: عملیات بهنگام و مناسب خاک ورزی، مدیریت بقایای گیاهی، تجهیز و نوسازی اراضی، افزایش مواد آلی از جمله مواردی است که باید در حوزه مدیریت امور خاک کشور مورد توجه و اولویت قرار بگیرد.
3013
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.