اخبار مرتبط

با حضور آیت الله العظمی صانعی؛

علی اصغر سعادتی، مشاور هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی:

ماکت مسجدی از چوب و خاتم با ابعاد2 در 5/3 متر و به ارتفاع 2 متر ساخته مرحوم حاج کاظم تمهیدی، توسط پسر وی، در حرم مطهر رهبر کبیر انقلاب اسلامی به حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار امام راحل تقدیم شد.

محمد تمهیدی فرزند حاج کاظم تمهیدی، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در خصوص تاریخ و نحوه ساخت این اثر نفیس هنری گفت: این ماکت در سال 53 توسط پدرم طراحی و پس از برش صد تکه چوب در خراطی، با استفاده از سه ساعت سوئیسی اصل و ستون های خاتم به عرض 2، طول 5/3 و ارتفاع 2 متر ساخته شد.

وی اظهار داشت: ابوی بنده در بازار روسری فروشی فعالیت داشت، اما بخاطر تبحر هنری و ارادت خاص به مکتب اهل بیت، عشق و علاقه خود را در قالب آثار هنری به این مکتب نشان می داد. پیش از ساخت این مسجد، تابلونوشته ای از چوب طراحی کرده و به حرم حضرت رسول الله هدیه کرده بود که سالهای سال بر دیوار این حرم آویخته شده بود. این تابلو نوشته کنده کاری عبارت " محمد رسول الله " بر روی پارچه مخملی سبزرنگ بود.

تمهیدی همچنین گفت: با توجه به عشق و علاقه پدرم به قرآن، ایشان ضبط صوتی در داخل این ماکت قرار داده بود که همیشه از داخل آن صدای قرآن پخش می کرد و همزمان با آن چراغ های دخل مسجد نورافشانی می کردند.

وی اظهار داشت: پیش از اینکه پدرم در هفت خرداد 87 داروانی را وداع گوید، به من وصیت کرده بود این اثر هنری را به آستان مقدس امام خمینی اهدا شود .

گفتنی است، این اثر نفیس هنری پس از راه اندازی موزه امام خمینی در آینده نزدیک،در معرض عموم قرار خواهد گرفت ..

انتهای پیام

اخبار مرتبط

با حضور آیت الله العظمی صانعی؛

علی اصغر سعادتی، مشاور هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.