art

سرپرست حجاج ایرانی در جمع روحانیون حج امسال، از تبلیغات منفی علیه حج در کانال های مرتبط با ضد انقلاب به شدت انتقاد کرد.

به گزارش جی پلاس، حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر در همایش سراسری روحانیون، معین ها و معینه های حج تمتع ۹۶ در مکه مکرمه با اشاره به اینکه در بازدید ازهتل ها زائران از راه اندازی حج رضایت دارند و ابراز خوشحالی می کنند، از فشارهای تبلیغاتی برای زیر سوال بردن اصل حج به شدت انتقاد کرد.

امیرالحاج ایران از حج به عنوان رکن دین نام برد و تصریح کرد: برخی با یک سلسله ذهنیات غلط و حرکت هایی که از بیرون کشور رقم می خورد هرچند روز یکبار مطلبی را در فضای مجازی منتشر می کنند که مربوط به گذشته است و تلاش دارند مردم را نگران کنند.

وی با اشاره به اینکه سرنخ های خارج از کشوراین حرکت ها شناسایی شده است، افزود: برخی کانال ها که با سلطنت طلب ها درارتباط هستند این تبلیغات مسموم را انجام می دهند ، چند روز قبل شایعه اهانت به بانوان ایرانی را در فرودگاه (جده) مطرح کردند که دروغ محض بود و قبل از آن هم خبرفوت سی زائر را با شیوه خاص برای ایجاد اضطراب در میان مردم پخش کردند، البته طبیعی است وقتی نزدیک به سه میلیون زائر که کهنسال نیز در میان شان است در یک جا جمع شوند فوتی هم دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت وظیفه شرکت کنندگان در این همایش را در برگزاری حج مطلوب و آگاهی بخشی به زائران یادآور شد و گفت: چند روز آینده به ویژه ایام تشریق بسیار حساس است و باید مدیریت شود تا حج را که با الطاف خداوندی راه اندازی شد به خوبی به پایان ببریم و حجاج سالم به کشور بازگردند.

وی تاکید کرد: همه کارگزاران حج باید دست بدست هم بدهند و با تمام توان و قدرت کمک کند تا روزهای آتی به خوبی پشت سرگذاشته شود.

وی به روحانیون کاروانها توصیه کرد که با برنامه ریزی مناسب، زائران در اوقا ت فراغت از نظر مسایل فرهنگی و مذهبی کاملا اشباع شوند.

سرپرست حجاج ایرانی از ایجاد استرس در زائر به عنوان آفت نام برد و گفت: از تک روی باید پرهیز شود و تصمیمات به صورت جمعی در کاروان ها اتخاذ و عملیاتی شود.

امیرالحاج ایران با اشاره به اینکه امسال در مسجد النبی، بقیع و مسجدالحرام شرایط بهتر بود، افزود: امیدواریم توافق صورت گرفته قبل از حج با کشور میزبان به طور کامل اجرائی و عملیاتی شود.

نماینده ولی فقیه درادامه سخنان خود وضعیت چادرهای جدید عرفات و امکانات سرمایشی فراهم شده برای راحتی زائران را تشریح کرد و گفت: لازم است جاجیان عزیز را با زندگی جمعی و شرایط جدید آشنا کنیم.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین توجه به زمانبندی اعلام شده برای حضور کاروان ها در عرفات، مشعر و منا را ضروری خواند و گفت : شورای فرهنگی هر کاروان تشکیل و مصوبه ای تنظیم کند تا به هیچ وجه کسی براساس تجربه تکروی ننماید بلکه تصمیات جمعی اتخاذ شود.

وی به تسهیلات و خدمات فراهم شده در طول مسیر رمی و بازگشت به چادرها و نحوه بازگشت زائران ازمنا به هتل ها اشاره کرد و گفت: هرچه می توانید آرامش را به درون زائران تزریق کنید تا  مضطرب نباشند ومسایلی که در سال های گذشته اتفاق افتاده به ذهنشان خطور نکند.

وی گفت: بارها تاکید کرده ام که مدیریت حج، مدیریت مشارکتی است و باید درطول سفر همه با هم کارها را مدیریت کنند.

نماینده ولی فقیه سخنان خود به بیان تاثیرات طرح های جدید عربستان درحج گزاری اشاره کرد و افزود: با اعمال این تغییرات، شرایط هم تغییر خواهد یافت لذا باید با ارائه آموزش های مناسب برای شرایط جدید آمادگی لازم ایجاد شود.

 

کدخبر: 727398 منبع: مهر
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ