life

مراسم تشییع پیکر کاظم فریبرزی طراح صحنه پیشکسوت سینما با حضور جمعی از هنرمندان در قطعه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش جی پلاس، مراسم تشییع کاظم فریبرزی هنرمند پیشکسوت عرصه طراحی فنی و دکور سینما و تلویزیون امروز ۱۵ اسفند با حضور جمعی از هنرمندان در قطعه هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور اعضای انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه، انجمن طراحان فیلم و سینمای ایران و جمعی از سینماگران و اعضای خانه سینما در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد، سارا قراچه‌داغی رییس انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه سینمای ایران طی سخنانی گفت: همه ما او را به نام استاد کاظم می‌شناسیم و به حق در کار خود استاد بود و در کار دکورسازی سینما و تلویزیون کارهای درخشانی انجام داد. نبودن او ضایعه بزرگی است و من این ضایعه را از طرف خود و انجمن و از طرف خانه سینما به خانواده او و همه سینماگران تسلیت می‌گویم.

قراچه‌داغی در خاتمه به آثار ماندگار سینما و تلویزیون ایران که فریبرزی نقش اساسی در آنها داشت اشاره کرد و از خانواده زنده‌یاد عباس غبرانژاد که در آرامگاهش میزبان فریبرزی هستند، قدردانی کرد.

سپس مجید میرفخرایی طراح لباس و صحنه سینمای کشور طی سخنانی اظهار کرد: با کمال تأسف، ما در اینجا جمع شدیم تا کاظم فریبرزی و یا بهتر بگویم «اوس کاظم» سینمای ایران را در کنار یاران دیرینه‌اش علی حاتمی و ولی‌الله خاکدان به خاک بسپاریم. ساخت دکورهای عظیم سینمایی بدون اوس کاظم شروع نمی‌شد. استاد از سال‌های دور پشتوانه صنعت دکورسازی سینمای ایران بود. «هزاردستان»، «ولایت عشق»، «یوسف پیامبر»، «رستاخیز» و فیلم سینمایی «چ» و ده‌ها فیلم و سریال تلویزیونی در شناسنامه کاری او قرار داد. نه تنها طراحان فنی و طراحان سینمای ایران بلکه تمامی سینماگران یاور خود را از دست دادند. تجربه، مهارت، دقت و وقت‌شناسی از خصوصیات بارز اخلاقی وی بود. دکورهایی که سرپرستی ساخت آنها را به عهده داشت همچنان در شهرک‌های سینمایی می‌درخشد. به جرأت اوس کاظم، تاریخ شفاهی صنعت سینمای ما بود. اوس کاظم عزیز تو برای ما همیشه زنده‌ای و از تجربیاتت که در اختیار آیندگان گذاشتی ممنونیم. به امید شاگرانش که آموزه‌های استاد را ادامه دهند.

وی افزود: من از خانه سینما و منوچهر شاهسواری مدیرعامل آن که در این چند روزه نهایت همکاری را داشته‌اند، سپاسگزاری می‌کنم و از خانواده‌های فریبرزی و سایر وابستگان و یارانش تقاضا می‌کنم تسلیت صمیمانه ما را بپذیرند.

امیر اثباتی از طراحان صحنه و دکور سینما در پایان ضمن تسلیت به سینماگران گفت امروز یک عمر تجربه و کار درخشان حرفه‌ای به خاک سپرده شد. مداح می‌گفت از او راضی باشید، من می‌خواهم بگویم که امیدواریم فریبرزی از ما راضی باشد. ما واقعاً باید از خودمان گله کنیم. به خاطر کوتاهی‌هایی که در حق بزرگانمان انجام می‌دهیم. فریبرزی نباید در این سن و سال مشغول کار می‌بود. البته این دلبستگی به کار برای ما جای قدردانی دارد و در واقع یک درس است. کاظم فریبرزی سر صحنه بود که جسم‌شان یاری نکرد و نتوانست به کاری که می‌خواهد ادامه دهد. حتماً باید جایگاه او حفظ شود و من از مسئولان و متولیان خانه سینما می‌خواهم که مراسم یادبود وزینی برای او برپا کنند. جسمش امروز در کنار عباس غبرانژاد آرام گرفت اما یاد و خاطره‌ اش همواره با ما است.

کاظم فریبرزی با موافقت خانواده غبرانژاد در آرامگاه عباس غبرانژاد هنرمند و طراح صحنه و لباس سینما و تلویزیون آرام گرفت.

مراسم ترحیم فریبرزی از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ روز سه شنبه هفدهم اسفندماه در مسجد الزهرا (س) واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، خیابان شهید عراقی برگزار می شود.

 

کلمات کلیدی کاظم فریبرزی
کدخبر: 585241 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ