art

امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت ارشاد و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و برگزاری مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل انتشارات سوره مهر از جمله اخبار مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

جی پلاس، گزارش خبرهای کتاب در این هفته، گزارش نسبتا پرخبری است و از نظر موضوعی، رویدادهای مختلفی را در خود جا داده است.

این گزارش ۲ خبر درگذشت از نویسندگان بین‌المللی، ۲ خبر مراسم نقد و بررسی کتاب دارد و باقی خبرها از نظر موضوعی، متنوع و متفاوت هستند.

امضای تفاهم‌نامه ارشاد و اتحادیه ناشران برای مقابله با تکثیر غیرقانونی کتاب

مرور خبرها را با یکی از خبرهای روز دوشنبه شروع می‌کنیم. جلسه امضای تفاهم‌نامه میان معاونت امور فرهنگی و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با موضوع مقابله با جریان تکثیر و عرضه غیرقانونی آثار پدیدآورندگان و ناشران به روش‌های چاپی، الکترونیکی، صوتی، نرم‌افزاری چندرسانه‌ای در فضای حقیقی و مجازی به همت دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، با حضور سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از مدیران این معاونت و محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران و نمایندگانی از حوزه نشر، در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

اهداف این تفاهمنامه صیانت از حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان و ناشران، بهبود فضای کسب و رونق اقتصادی در حوزه نشر و فرهنگ‌سازی در جهت موضوع تفاهم‌نامه و ترویج اخلاق حرفه‌ای است.

این تفاهم نامه، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران را متعهد به راه اندازی دبیرخانه‌ای به منظور تنظیم و اجرای برنامه‌ها واقداماتی در راستای مبارزه با تکثیر و عرضه غیرقانونی کتاب می‌کند و  معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نسبت به حمایت، همکاری و پشتیبانی از فعالیت‌های این دبیرخانه متعهد خواهد بود.

جایزه وزارت کشور برای روستاهای دوستدار کتاب

اولین روز این هفته بود که خبر مربوط به جایزه وزارت کشور به روستاهای دوستدار کتاب منتشر شد. به موجب این خبر، وزارت کشور مقرر کرد که به منظور تشویق مدیران محلی، هدایایی در قالب کمک به توسعه زیرساخت‌های فرهنگی روستاها به میزان ۵۰۰‌ میلیون ریال برای ۱۰ روستای برگزیده جشنواره پرداخت شود.

حجت‌الله غلامعلی معاون فرهنگی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهری و روستایی در این باره گفت: با عنایت به اینکه مرکز و مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی به نمایندگی از وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اولین دوره برگزاری طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاهای دوستدار کتاب حضور داشته، سعی شده با حضور فعال در شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی این رویدادهای بزرگ فرهنگی، گامی در جهت کمک به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در مناطق شهری و روستایی کشور برداشته شود.

رشد ۵۵ درصدی تعداد عناوین کتاب‌ها در یک سال گذشته

بررسی آمار نشر و اطلاعات استخراج شده از بانک اطلاعاتی خانه کتاب، رشد ۵۵ درصدی را در تعداد عناوین منتشر شده در دومین ماه پاییز ۱۳۹۵ در مقایسه با آبان سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد. این خبر مربوط به روز سه شنبه این هفته می شود.

به این ترتیب و به طور خلاصه، به موجب اطلاعات این خبر، در  آبان ماه سال گذشته، ۵۰۷۷ عنوان کتاب منتشر شده که این آمار در مقایسه با آبان سال ۱۳۹۵ با افزایش ۵۵ درصدی به ۷۸۷۹ عنوان کتاب رسیده است که از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در آبان ۹۵، ۵۶۴۷ عنوان کتاب مربوط به حوزه عمومی بوده که در مقایسه با دوره زمانی مشابه  سال گذشته، افزایش ۷۷ درصدی را نشان می‌دهد.

برگزاری تودیع و معارفه مدیر انتشارات سوره مهر

مراسم تودیع و معارفه محمد حمزه‌زاده و عبدالحمید قره‌داغی هم با حضور رئیس حوزه هنری و جمعی از مدیران ستادی این نهاد، مدیران و کارکنان نشر سوره مهر، روز سه‌شنبه ۱۴ دی‌ در حوزه هنری برگزار شد.

اعلام فهرست مرحله دوم جایزه جهانی کتاب سال

آثار راه‌یافته به مرحله دوم بیست و چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال در گروه‌های «مطالعات اسلامی- ایرانی»، «مطالعات اسلامی» و «مطالعات ایرانی» معرفی شدند. این خبر هم از جمله اخباری بود که روز شنبه این هفته منتشر شد. ۱۷۶ کتاب در گروه‌های «مطالعات اسلامی- ایرانی»، «مطالعات اسلامی» و «مطالعات ایرانی» به دبیرخانه  بیست و چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ارسال شد که تاکنون داوری این آثار در دو مرحله انجام شده و ۲۴ کتاب راه یافته به مرحله دوم این دوره از جایزه جهانی کتاب سال مشخص شده‌اند.

مراسم اختتامیه بیست و چهارمین دوره جایزه کتاب سال طبق هر سال در بهمن ماه، با معرفی برگزیدگان و کتاب‌های شایسته قدردانی برگزار می‌شود.

اصلاح قوانین مالیاتی در روسیه به نفع فعالان حوزه کتاب

پیش از آن که خبرهای درگذشت نویسندگان بین المللی را مرور کنیم، یک خبر خارجی را در حوزه کتاب مطالعه می کنیم. به موجب این خبر، با تصویب قانونی جدید در روسیه، از این پس کتاب در زیر مجموعه وزارت فرهنگ این کشور قرار خواهد گرفت و وظیفه احداث مراکز فرهنگی از دوش بودجه فدرال، مناطق و شهرداری‌ها برداشته خواهد شد.

به این ترتیب، از این پس کتاب در دسته‌بندی اجتماعی قرار گرفته و مسئولیت احداث مراکز فرهنگی چندمنظوره بر دوش وزارت فرهنگ این کشور خواهد بود. همچنین به دستور دولت، مغازه‌های کتابفروشی و کیوسک‌های روزنامه فروشی از پرداخت مالیات بر اضافه بهای محصولات نشر معاف خواهند شد.

درگذشت نویسنده فرانسوی

میشل دئون رمان نویس فرانسوی و از اعضای آکادمی فرانسه در ۹۷ سالگی درگذشت. این خبر روز دوشنبه این هفته منتشر شد و به موجب اطلاعات آن، این نویسنده که از اعضای آکادمی فرانسه بود، در جهان انگلیسی زبان با ترجمه دو کتابش شناخته می‌شد: رمان «امشب کجای می‌میری؟» که کتابی زندگینامه‌ای و داستانی از زندگی مردی در فرانسه در سال ۱۹۸۱ بود و اولین اثر ترجمه شده او به زبان انگلیسی در سال ۱۹۸۹ محسوب می‌شد.

این نویسنده ۴ آگوست ۱۹۱۹ در پاریس به دنیا آمده و تنها فرزند خانواده‌اش بود. وی سال ۱۹۳۳ پدرش را از دست داد و در کنار مادرش در پاریس زندگی کرد و بعد در دانشگاه این شهر به تحصیل در رشته حقوق پرداخت. او درباره کودکیش در کتاب خاطراتش «اتاق پدرت» در سال ۲۰۰۴ نوشته است.

درگذشت نویسنده انگلیسی

دیگر خبر درگذشت این هفته، مربوط به جان برگر نویسنده انگلیسی برنده جایزه بوکر است که در ۹۰ سالگی درگذشت. این خبر روز سه شنبه منتشر شد و به موجب آن اعلام شد که این نویسنده بریتانیایی برنده جایزه ادبی بوکر که به عنوان منتقد هنری نیز شناخته می‌شد، روز دوشنبه درگذشته است.

این نویسنده در سال ۱۹۷۲ با کتاب «جی» (G) جایزه بوکر را برد. برگر به عنوان نویسنده نقدهای هنری، رمان، شعر و فیلمنامه شناخته می‌شد. او تفسیرهای  سنتی هنر و جامعه و ارتباط های بین این دو مقوله را به چالش می‌کشید و به عنوان یکی از مفسران مهم هنر جهان مطرح بود و عشق، هنر و درک سیاسی و تاریخی در این راه او را به چهره‌ای پیشگام بدل کرده بود.

پرفروش شدن کتاب هنرپیشه مشهور بعد از درگذشتش

آخرین خبر بین المللی این گزارش هم درباره پرفروش شدن کتاب کری فیشر بعد از درگذشتش است. فیشر که با ایفای نقش در «جنگ ستارگان» به شهرت رسید، هفته پیش در بیمارستان درگذشت و طبق خبری که روز سه شنبه این هفته منتشر شد، بازار کتاب با اقبال از کتابی به قلم وی روبه رو شده است.

او سه کتاب خاطرات درباره تجربیاتش از زندگی در خانواده‌ای که مادرش خود بازیگری شناخته شده بود، نوشته است و در یکی از آن‌ها از رابطه‌اش با هریسون فورد در جریان ساخته شدن فیلم‌های «جنگ ستارگان» و تلاش یک دهه‌ای‌اش برای مقابله با بیماری دوقطبی یاد کرده است. آخرین تلاش او در این زمینه انتشار کتاب خاطراتش با عنوان «پرنسس وقایع‌نگار» بود که ماه پیش وارد بازار کتاب شد. این کتاب، در راس کتاب‌های پرفروش آمازون قرار گرفت و روز پنج شنبه اعلام شد که همه نسخه‌های آن وارد چرخه فروش شده است و در انبارها چیزی از آن موجود نیست.

این در حالی است که دو کتاب دیگر کری فیشر شامل «کارت‌پستال‌هایی از لبه» و «نوشیدن واهی و پوچ» نیز در فهرست ۱۰ کتاب پرفروش آماوزن جای گرفتند وهمه نسخه‌های آنها از انبارها خارج شده‌اند. در عین حال کتاب‌دوستان به کتاب «غرق نشدنی» نیر توجه نشان داده‌اند. این کتاب خاطرات مادر کری فیشر یعنی دبی رینولدز بازیگر قدیمی هالیوودی است که روز چهارشنبه و یک روز پس از درگذشت دخترش در ۸۴ سالگی درگذشت. این کتاب که در جایگاه ۲۴ هزار و ۱۷۲ فروش آمازون جای داشت، یک روز پس از درگذشت این بازیگر به مکان ۳۹۵ رسید.

برگزاری نشست نقد و بررسی رمان جدید زنوزی جلالی

نشست نقد و بررسی رمان «برج ۱۱۰» نوشته فیروز زنوزی جلالی روز یکشنبه این هفته، با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محسن پرویز، راضیه تجار، کامران پارسی نژاد و احمد شاکری از اعضای انجمن قلم ایران به همراه نویسنده اثر، در کتابخانه عمومی شهید آیت‌الله دستغیب شهر تهران برگزار شد.

برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «اسلام و سکولاریسم، از آغاز تا امروز»

کتاب «اسلام و سکولاریسم، از آغاز تا امروز» نوشته محمدحسن زورق هم روز سه شنبه این هفته با حضور محمد رجبی، علی‌اکبر اشعری و نویسنده اثر در محل دفتر نشر فرهنگ اسلامی، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

رونمایی از پوستر سومین جایزه ادبی فرشته

پوستر سومین جایزه ادبی فرشته هم این هفته رونمایی شد. این پوستر که توسط مجید عباسی طراحی شده، با موضوع «عصر جمعه» رونمایی شد و خبر این رونمایی، روز یکشنبه این هفته منتشر شد.

این جایزه علاوه بر بخش داستانی، در سومین دوره خود، بخشی برای فیلم کوتاه نیز دارد و مراسم اختتامیه اش، خرداد ۱۳۹۶ با معرفی برندگان،   طی مراسمی در شهرکتاب فرشته برگزار خواهد شد.

منبع: مهر

کدخبر: 560367
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ