اخبار مرتبط

به گزارش دریافتی جمعه ایرنا از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در نشست هم اندیشی با رسانه ها افزود:
اتاق بازرگانی فارس باهدف توسعه استان به ویژه در بخش مبارزه با فساد، آماده همکاری در بخش های مختلف تولید محتوا و کار کارشناسی و علمی است و ما در کنار رسانه ها هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: در حال حاضر و بنا به شرایط کشور رسانه ها باید دست از خودسانسوری بردارند و با هدف احیای سرمایه های اجتماعی خط قرمزهایی را که برای خود تعریف کرده اند بشکنند.
رازقی بیان کرد: امروز اگر رسانه ها دلسوزانه به مطالبات مردمی بپردازند به وظیفه ملی، شرعی و انسانی خود عمل کرده اند لذا باید خط قرمزهای خود را بشکنند در غیر این صورت آینده کشور در خطر خواهد بود.
وی افزود: به دلیل تصمیم های نادرست برخی از مسئولان سرمایه اجتماعی و اعتماد مردمی در کشور دستخوش تغییرات شده که در این میان عده ای نیز درخارج از کشور برنامه هایی برای کشور ما دنبال می کنند که علت مضاعفی برای به بیراهه کشیدن فضای موجود کشور است.
رازقی اظهارداشت: در این شرایط دلسوزان واقعی ایران و نظام که رسانه ها در راس آنها قرار دارند باید برای ایجاد انسجام و یکپارچکی در کشور و منافع ملی اقداماتی انجام دهند که به بهبود وضعیت کشور کمک کند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در این میان رسانه ها رسالت و نقش محوری در مقابله بافساد دارند.
وی با اشاره به موارد فساد نهادینه شده در کشور ادامه داد: در 50 سال اخیر سیاست کشور بر سرکوب تولید و صادرات بوده و در دوران های مختلف به اشتباه به جای هدف گذاری بر تولید پایدار به موضوع اشتغال پرداخته شده که اگر سیاست تولید کشور را دنبال کرده بودیم امروز وضعیت اقتصاد ما این چنین نبود.
رازقی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان داشت: اتاق بازرگانی فارس در دو سال اخیر حرکت بر مبنای علم در حوزه اقتصاد را سرلوحه کار خود کرده است که در این زمینه اقدام به تولید مطالب کارشناسی مبتنی بر تجربه فعالان اقتصادی استان و ارائه به تصمیم گیران در کشور و استان برای رفع موانع کسب و کار کرده است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: در حال حاضر 10 دفتر مطالعات اجتماعی واقتصادی، پایش فضای کسب و کار، آینده پژوهی، سلامت اداری، تبادل تکنولوژی، بهبود مستمر، دبیرخانه شورای پژوهش و دبیرخانه شورای گفت و گو در اتاق بازرگانی فارس فعال است و کارهای بزرگی را در استان انجام داده است.
وی با بیان اینکه در موضوع بحران های ارزی راهکارهایی را اتاق بازرگانی فارس به تصمیم گیران در سطح ملی ارائه کرده است افزود: در بسته جدید ارزی ارائه شده در حوزه ارز در کشور بیش از 90 درصد پیشنهادهای اتاق بازرگانی فارس لحاظ شده بود که امیدواریم این کار علمی تا حدود بسیاری بتواند راهگشای مشکلات بخش اقتصاد کشور باشد.
رازقی بیان کرد: اتاق بازرگانی فارس در جهت توسعه استان فارس به ویژه در بخش مبارزه با فساد، آماده همکاری در بخش های مختلف تولید محتوا و کار کارشناسی و علمی است و ما در کنار رسانه ها هستیم.

**رسانه ها، مقابله با فساد را مطالبه کنند
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم در این نشست گفت: متاسفانه فساد در تمام بخش ها وجود دارد و رسانه ها باید به عنوان نماینده افکار عمومی برای مقابله با آن مطالبه گر باشند و به این موضوع بپردازند.
ابراهیم غلامزاده بیان کرد: در حال حاضر بیش از 80 درصد اقتصاد ما دولتی است و همین موضوع زمینه ایجاد فساد در بخش های مختلف را ایجاد کرده است و متاسفانه عده ای تمایل دارند شرکت ها و فضای اقتصادی همچنان در اختیار دولت باشد.
وی با بیان اینکه فساد در کشور ما نهادینه شده که به دنبال این موضوع، سرمایه اجتماعی خدشه دار شده است افزود: اگر زمینه فساد فراهم باشد بخش دولتی و خصوصی درگیر این فضا می شود که متاسفانه امروز این زمینه در کشور ما وجود دارد و موجب شده در موضوع های مختلف سوءاستفاده هایی انجام شود.
غلامزاده اظهارداشت: مسایلی مانند تحریم ها نمی تواند مشکلی برای کشور ما ایجاد کند بلکه عمده مشکل کشور ما فساد نهادینه شده است که موجب از بین رفتن سرمایه اجتماعی شده است.
نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همه افراد باید برای مبارزه و مقابله با فساد کار کنند که در این زمینه بخش خصوصی باید پیشگام باشد.
وی ادامه داد: قدرت بخش خصوصی و اتاق بازرگانی فارس افکار عمومی است که موثرترین ابزار برای بسیج افکار عمومی برای مقابله با فساد، رسانه ها هستند بنابراین ارتباط بین رسانه و اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی باید بیش از پیش تقویت شود.
غلامزاده با بیان اینکه هم افزایی بین اتاق بازرگانی و رسانه ها ، منافع جامعه را به دنبال دارد عنوان داشت: در دو سال اخیر کارهای خوب و بزرگی در رفع موانع کسب و کار و حمایت از بخش خصوصی استان در اتاق بازرگانی استان فارس انجام شده است که رسانه ها باید در این فضا نیز در کنار اتاق بازرگانی استان قرار گیرد.
وی ادامه داد: امسال سال سرنوشت سازی برای کشور است و معتقدم عبور از تحریم ها کار سختی نیست و اگر همه مردم و مسئولان داخل کشور دست به دست هم دهند می توانیم از این شرایط و بحران نیز عبور کنیم.
نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تنها راه نجات کشور از شرایط فعلی، اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی در کل حاکمیت و نه تنها دولت است و این مهم در سالهای گذشته ابلاغ شده اما در عمل اجرایی نشده است.
غلامزاده بیان کرد: بر اساس سیاست های اصل 44 کل نهادهای حاکمیتی باید از تصدی گری دست بکشند و بنگاه های خود را واگذار کنند که اگر بخش خصوصی ما قدرتمند شود کشور نیز از تحریم ها و خطرها مصون خواهد بود.
وی اظهارداشت: در شرایطی که اقتصاد ما دولتی و بخش های خصوصی در دست کارگزاران دولتی باشد اقتصاد ما آسیب پذیر است و دولت که تحریم شود همه بخش ها تحت تاثیر قرار می گیرند.
غلامزاده اضافه کرد: امروز کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند به امید و انسجام است که در صورت پایبندی به منافع ملی و امید، می توان با همدلی از این شرایط بحرانی عبور کرد.
در این نشست مدیران مسئول و مدیران رسانه های استان فارس به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
7375 /1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.