اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، صابر سهرابی در ابتدای این نشست که پنجشنبه برگزار شد با ارائه گزارشی از وضعیت رسانه‌های استان گفت: خبرنگاران برای بهره ‌مندی از تسهیلاتی که وزارت ارشاد برای آنان در نظر گرفته اقدام کنند و مدیران رسانه‌ها ملزم به بیمه کردن خبرنگاران هستند.

** معیشت و اطلاع رسانی
پس از سخنان مدیر کل ارشاد، تعدادی از اهالی مطبوعات به نمایندگی، مسائلی را مطرح کردند.
مصطفی اژدری رئیس سازمان بسیج رسانه فارس با اشاره به اینکه وضعیت رسانه‌ها خوب نیست،‌ خبرنگاران را به فعالیت بدون سوگیری‌های سیاسی و حزبی دعوت کرد و از آن‌ها خواست جبهه واحدی برای بازتاب دغدغه‌های مردم تشکیل دهند.
مدیر مسئول روزنامه عصر مردم و نایب رئیس خانه مطبوعات فارس، محمد عسلی همچنان که طی روز‌ها و هفته‌های گذشته در محافل گوناگون عنوان کرده بود، گفت: اصحاب رسانه با مشکلات سخت مالی و معیشتی مواجه هستند که اگر رفع این مسائل دغدغه مسئولان نباشد، فرصت بهتری برای دفاع از ارزش‌ها و مقابله با جنگ نرم دشمن پیش نمی آید.
سرپرست خبرگزاری ایرنا استان فارس، احمد نجفی در این نشست خواستار ارائه راهکار توسط نماینده ولی فقیه درخصوص نقش رسانه‌ها در مبارزه با فساد شد و در ادامه از برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی اصحاب رسانه که توسط این نهاد برگزار شده، قدردانی کرد و آن را فرصتی برای تعامل بیشتر خواند.
مدیر مسئول هفته نامه سفیر عدالت و عضو پیشین شورای شهر شیراز، محمدرضا هاجری در این نشست از آنچه عدم پرداختن به آسیب‌های رسانه نامید انتقاد کرد و گفت: جامعه ما سیاست‌ زده شده و در هر انتخابات از بیش از 50 درصد از ظرفیت انسانی کشور بهره نمی‌بریم و این بزرگترین ضربه به کشوری است که می‌تواند فارغ از سیاست بازی از توان صد درصدی مردم استفاده کند.
او بیان کرد: برخی مدیران دروغ می‌گویند که سیاسی نیستند؛ زیرا وقتی به رأی نیاز دارند، همه حوزه‌ها و خبرنگاران را سیاسی می‌کنند.
هاجری گفت: در هفته خبرنگار در هیچ مجلس و محفلی دعوت نشده ام.
مدیر مسئول روزنامه نیم نگاه، ابراهیم عباسی گفت: برخوردهای بسیار زشت و زننده‌ای را در هفته خبرنگار شاهد بودیم؛ از جمله اینکه شهرداری با اقدامات گزینشی تنها از برخی خبرنگاران در بیلبوردهای شهری تقدیر کرد.
این سخن عباسی به نصب بیلبورد‌های تبریک روز خبرنگار با عکس خبرنگاران حوزه شهرداری اشاره داشت که با انتقاد برخی از اهالی رسانه مواجه شد و گفتند چرا فقط عکس عده ای از خبرنگاران در بیلبوردها آمده است.
مدیرمسئول روزنامه نیم نگاه ادامه داد: برخی سازمان‌ها و نهادها به جرم اصولگرایی با من برخورد می‌کنند و روزنامه را از آگهی محروم می‌کنند تا در آن بسته شود. از این به بعد اسامی برخی مدیران را که عملکرد نامطلوبی داشته‌اند اعلام‌ می‌کنیم، از کسی که کمربندی شیراز را سال‌هاست قتلگاه کشور کرده است تا مدیری که خلاف دستورالعمل‌ها برای خود منشی زن انتخاب کرده است.
محمد حسین رئیسی مدیر خبرگزاری فارس در استان فارس از همگان خواست صلواتی ختم کنند و سپس گفت: تا زمانی که مشکل معیشتی خبرنگاران حل نشود، رسانه حر(آزاد) نداریم و با این منوال رسانه‌ها به مروز زمان به روابط عمومی سازمان‌ها بدل می‌شوند.
او همچنین از آنچه عدم پاسخگویی مسئولان و زیرپا گذاشتن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات نامید انتقاد کرد.
هادی فتحی، مدیر خبرگزاری مهر در استان فارس نیز به عنوان آخرین نفر از اهالی رسانه در این برنامه گفت: اداره ارشاد، سازمان بسیج رسانه، انجمن صنفی و خانه مطبوعات فارغ از هر جناح‌بندی سیاسی تلاش کرده‌اند از رسانه‌ها حمایت کنند.

** امام جمعه شیراز تقاضای کارت خبرنگاری کرد
امام جمعه شیراز پس از شنیدن صحبت‌های اهالی رسانه گفت: با توجه به وضعیت خبرنگاران گمان می‌کردم خبرنگاران خواسته‌های صنفی بیشتری داشته باشند و به نظر می‌رسد شما به من رحم کردید و وارد مسائل اجتماعی و سیاسی شدید.
آیت‌الله لطف الله دژکام با اشاره به اینکه منبر هم نوعی رسانه است، خود را همکار خبرنگاران خواند و آن‌ها را در وضع معیشتی مشابه وضع خود توصیف کرد و با لحنی شوخ‌ طبعانه از مدیر کل ارشاد درخواست کارت خبرنگاری و رسیدگی به خواسته‌های صنفی کرد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس بیان کرد:ما همه از یک ریشه و هویت هستیم و گرچه می‌خواهیم به حل مسئله بپردازیم، نمی‌ خواهیم هم دعوا کنیم و اصحاب رسانه برای حل مشکل گفت‌ و‌گو می‌کنند، اما هرگز این بحث‌ها آن ها را از هم جدا نمی‌کند، بلکه پیوندشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در یکی از جلسات، درمقابل دانشجویی که بی‌ادبی کرد، تحمل کردند و خواستند که سخنان آن دانشجو پخش شود گفت: ما باید با الگوگیری از رهبری همت عالی داشته باشیم، آقا خواستند آن جوان احساس کند حرفش را زده است و آرامش بیابد.
دژکام بیان کرد: برخی جریان‌ها خود را با نظام مساوی می‌دانند و طرز فکر مقابل را که نفی می‌کنند؛ درحالیکه این اندیشه باید بدین‌ صورت تصحیح شود که ما جریان‌های درون نظام هستیم؛ اما مساوی نظام نیستیم و حضرت آقا نیز بارها به این موضوع اشاره کرده اما بسیاری متوجه نشده‌اند.
دژکام همچنین با اشاره به اینکه تقابل گروه‌های درون نظام نباید به جایی برسد که به خود نظام لطمه بزند، گفت: رقابت بین گروه‌ها اشکال ندارد و وقتی می‌خواهیم حل مسئله کنیم نباید بگوییم رقابت نباشد؛ زیرا جریان‌های مختلفی در نظام هستند که همه به اصول پایبندند و در این فضا رقابت‌هایی دارند که اگر به اصل لطمه نزند، مشکلی پیش نمی‌آورد.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: در منطق الطیر عطار همه خبرهای معنوی را هدهد می‌آورد و دیگر پرندگان را به سمت سیمرغ شدن هدایت می‌کند، انتخاب با شماست که می‌خواهید هدهد باشید یا خیر.
دژکام افزود: یکی از مشکلات اساسی ما این است که با ادبیات کهن فاصله گرفته‌ایم و نقش‌های دیرینه خود را به فراموشی سپرده‌ایم.
17مردادماه به یاد محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری ایرنا که سال 1377 در افغانستان به دست نیروهای طالبان به شهادت رسید با نام روز خبرنگار در تقویم ملی کشور ثبت شده است.
7375 / 1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.