اخبار مرتبط

مسعود رضایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این باور هستم که باید دستگاه های اجرایی از جمله استانداری فارس و همچنین نیروی انتظامی و دستگاه قضایی راهکاری برای برون رفت از وضعیت کنونی در کازرون بیابند، راهکاری که نیازها و خواسته های مردم منطقه را نیز تامین کند.
عضو مجمع نمایندگان مردم استان فارس در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت نیاز، این مجمع نیز آمادگی دارد در این زمینه نقش آفرینی داشته باشد.
رضایی در ادامه به سوء استفاده رسانه های خارجی از سخنان او درباره حوادث کازرون اشاره کرد و افزود: صبح روز پنجشنبه 27 اردیبهشت ماه و در زمانی که در جلسه ای حضور داشتم، خانم خبرنگاری تماس گرفت و گفت جریان کازرون چیست؟؛ در پاسخ به او گفتم در جلسه ای هستم و در حال حاضر این مساله را شنیده ام و اطلاعات چندانی در این زمینه ندارم.
وی ادامه داد: این خانم گفت به عنوان نماینده مجلس نباید اطلاع داشته باشید که در پاسخ به وی گفتم کازرون فاصله زیادی با شیراز دارد و من نماینده این شهرستان نیستم و نماینده شیراز هستم و اطلاع چندانی ندارم.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: این خانم از من سوال کرد برنامه ای برای حل مشکلات کازرون ندارید که من خطاب به او گفتم این بستگی به تشکیلاتی دارد که فردی جایگاه حقوقی داشته باشد که تاکنون ماموریتی در این زمینه به ما داده نشده است.
رضایی افزود: همچنین گفتم شهرستان کازرون نماینده مستقلی در مجلس دارد که تاکنون درخواستی از ما نداشته است و بیش از این مطالب نگفتم اما این سخنان من در رسانه های خارجی به گونه ای دیگر بیان شد.
وی در ادامه به شرایط جغرافیایی کازرون اشاره کرد و یادآور شد: کازرون یک شهر با سابقه تاریخی زیادی است و اطراف آن روستاهایی بودند که به مرور رشد و جایگاه شهری پیدا کردند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم بخش قائمیه با توجه به جمعیت بیش از 30 هزار نفر تقاضا دارند که مستقل و به یک شهرستان تبدیل شوند تا این منطقه توسعه بیشتری داشته باشد.
وی اظهار کرد: با این وجود، نارضایتی های مختلفی در کازرون وجود دارد و ممکن است افرادی هم این ها را تحریک کنند که با اطمینان نمی توانم در مورد آن سخن بگویم.
موضوع تفکیک 2 بخش چنارشاهیجان و کوهمره نودان از کازرون و ایجاد شهرستان جدیدی با نام کوه چنار از آبان 96 مطرح شد و از آن زمان تاکنون اعتراض هایی با مراجعه به فرمانداری و حضور در میدان شهدای کازرون شده است.
تجمع معترضان روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (26 و 27 اردیبهشت ماه جاری) به برخورد فیزیکی با ماموران نیروی انتظامی منجر شد.
به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، در حوادث شامگاه چهارشنبه کازرون، 2 نفر از عوامل نیروی انتظامی و 9 نفر از حمله کنندگان به مقر پلیس زخمی شدند که یکی از زخمی های جمعیت معترضان، پس از انتقال به بیمارستان فوت کرد.
هادی پژوهش جهرمی افزود: در ادامه این تجمع های غیر قانونی، صبح پنجشنبه نیز عده ای که بعضا سلاح سرد به همراه داشتند دست به تجمع زده و ضمن حمله به نیروهای انتظامی اقدام به آتش زدن 2 دستگاه خودرو پلیس کردند.
این افراد همچنین بامداد جمعه ساختمان یک بانک را به آتش کشیدند و به اموال عمومی آسیب زدند.
استاندار فارس نیز در ارزیابی جنس اعتراض های روزهای چهارشنبه و پنجشنبه کازرون گفت که عده ای به دنبال سوء استفاده و طرح مسایل دیگر هستند.
اسماعیل تبادار پیش از این در سفر 13 اردیبهشت به کازرون به مردم این شهرستان اطمینان داده بود که طرح تفکیک این شهرستان و تشکیل شهرستان جدید با عنوان 'کوه چنار' با هدف تامین نظر مردم این شهر از دولت برگشت داده شده است تا اصلاح شود.
وزارت کشور روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که حوادث شهرستان کازرون در استان فارس جنبه تقسیماتی نداشته بلکه ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.
به گفته سرهنگ کاووس محمدی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس، روز جمعه با حضور مقتدرانه پلیس آرامش و امنیت در کازرون برقرار است و مشکل خاصی وجود ندارد.
جمعیت شهرستان کازرون که در فاصله 120 کیلومتری غرب شیراز قرار دارد، بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن که در سال 95 انجام شد، 266 هزار و 217 نفر است.
9254 / 2027
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.