اخبار مرتبط

مهندس امین قربانی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد:تغییرات در سد نباید مبنایی برای چانه زنی و بگو مگو باشد و ظرفیت سدها ممکن است بر اساس نیازهای واقعی یک منطقه به آب کم یا زیاد شود.
وی گفت : حتی اگر تغییری هم در تاج سد(بلندای سد) ایجاد شود بر مبنای نیاز واقعی شهرستان کازرون به آب است، حجم دریاچه سد نرگسی 113 میلیون متر مکعب و طول تاج این سد 78 متر طراحی شده است و همچنان بر اساس همین طراحی سد در حال ساخت است.
نماینده مجری سد نرگسی شهرستان کازرون بر لزوم ایجاد جو امید و خوش بینی در مردم تاکید کرد و گفت : متاسفانه عده ای به دنبال ایجاد تنش و ترویج ناامیدی در جامعه هستند و از کوچکترین موضوعی برای تحریک جامعه و مردم استفاده می کنند، تغییر در طول تاج سد نرگسی نیز از جمله مواردی است که بدون استناد به موارد کارشناسی در بین مردم بد اطلاع رسانی شده است.
این مقام مسئول به تداوم خشکسالی و کم بارشی دراستان فارس اشاره و اضافه کرد : تداوم خشکسالی حجم آورد رودخانه ها و حوضه آبریز را کم کرده است ، این شرایط ایجاب می کند که ما بر اساس آوردهای موجود طرح های عمرانی را بازبینی کنیم.
قربانی ادامه داد: وزرات نیرو برای بسیاری از سدها و طرح های عمرانی ، بازبینی طرح ها را در دستور کار دارد ، تعطیلی سد گورک ممسنی فارس و تعدیل در احداث سد چمشیر گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد بر مبنای همین ارزیابی های جدید صورت گرفته است، سد نرگسی هم ممکن است شامل ارزیابی های جدید شود.
نماینده مجری سد نرگسی شهرستان کازرون اضافه کرد: با تغییر در آورد رودخانه ها و ارزیابی های جدید و تعدیل دراجرای طرح های عمرانی می توان طرح هایی بهتر و با کیفیت تر و مناسب تر احداث کرد، برای سد نرگسی 45 میلیون متر مکعب آب با مصارف صنعتی تعیین شده است در حالی که تا کنون حتی یک متقاضی استفاده از آب صنعتی در این منطقه وجود نداشته است وقتی مصرف کننده آب صنعتی دراین منطقه وجود ندارد، هزینه کرد برای احداث سدی که آب صنعتی ذخیره می کند اقتصادی نیست.
قربانی گفت : از سوی دیگر 10 میلیون متر مکعب تخصیص آب شرب از محل سد نرگسی در ارزیابی های جدید به 27 میلیون متر مکعب افزایش یافته است، سه برابر شدن سهیمه آب شرب و به روز شدن نیاز تالاب پریشان بااختصاص 20 میلیون متر مکعب آب به این دریاچه و تالاب از رهاوردهای ارزیابی های جدید است.
وی از مسئولان محلی و نماینده شهرستان کازرون در مجلس، امام جمعه و دیگر تصمیم گیران در این شهرستان خواست از طرح های زیربنایی و دیدگاه های کارشناسی حمایت کنند.
قربانی گفت: مهمترین اولویت در اجرای سد نرگسی تخصیص بموقع اعتبارات است، پروژه سد نرگسی که ساخت آن از سال 89 آغاز شده تاکنون 100 میلیارد تومان برای آن هزینه شده و نیاز به 100 میلیارد تومان اعتبار جدید دارد تا در 2 سال آینده به بهره برداری برسد.
نماینده مجری طرح سد نرگسی گفت: این در حالی است که این طرح 30 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است، سال آنیده برای احداث سد نرگسی فقط 5 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است ، با این روند تخصیص اعتبارات نمی توان امیدی به افتتاح این سد در 2 سال آتی داشت.
وی به اشتغال 300 نفر در کارگاه سد نرگسی اشاره کرد و گفت : اکنون دغدغه تامین حتی دستمزد کارگران شاغل در طرح را هم داریم، تامین مصالح و مواد اولیه طرح نباید از کمبود اعتبارات تاثیر بپذیرد و خللی در روند اجرای طرح سد نرگسی ایجاد کند.
قربانی گفت : متاسفانه مشکلات مالی باعث شده است که مهندسین مجری سد از 6 ماه گذشته تا کنون نتوانند حقوق خود را دریافت کنند ، مشکلات مالی در کنار مسایل حاشیه ای که برای سد نرگسی ایجاد می شود می تواند به روند احداث این سد لطمه بزند.
نماینده مجری سد نرگسی شهرستان کازرون با بیان اینکه سد نرگسی تا کنون حدود 53 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است گفت : کارهای بزرگی برای احداث سد نرگسی انجام شده و در حال انجام است ، بدنه سد نرگسی 50 درصد خاکریزی شده است و ارتفاع آن 30 متر بالا امده ، در مراحل اجرایی این سد از مجموع 140 هزار متر مکعب بتون ریزی که باید انجام شود 60 هزار متر مکعب کار جلو رفته است ، 2 تونل بزرگ انتقال آب این سد به قطر 7.5 متر به طول 850 متر حفاری شده است.
سد نرگسی یکی از سدهای در دست ساخت استان فارس است که بر روی رودخانه جره در شهرستان کازرون در جنوب غربی استان فارس ساخته می شود.
این سد در 10 کیلومتری شرق شهر بالاده و 55 کیلومتری جنوب شرق کازرون واقع شده‌ و به صورت خاکی با هسته رسی احداث می شود.
کازرون در 120 کیلومتری غرب شیراز است.
6113 /1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.