اخبار مرتبط

کوروش کمالی سروستانی جمعه در حاشیه بازدید از نمایشگاه عکس ها و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نکته مهمی که اسناد و عکسهای موجود در این نمایشگاه روایتگری می کند نقش بارز ایران در تکوین و تدوین مناسبات جهانی درسازمان ملل متحد است.
وی ادامه داد: مردم ایران در طول سالیانی که از زمان تاسیس سازمان ملل متحد می گذرد همواره خاطرات تلخ و شیرینی بسیاری را از این نهاد بین المللی به خاطر دارند که این نمایشگاه توانسته گوشه ای از این خاطرات را تثبیت و در معرض دید عموم قرار دهد.
کمالی سروستانی بر لزوم آشنایی مردم با تاریخ مناسبات ایران و مجموعه ملل تاکید و اظهار کرد: آگاهی از روند شکل گیری رویدادهای تاریخی می تواند به ایجاد صلح پایدار جهانی و تثبیت این هدف مهم و ارزشمند کمک کند.
وی اظهار کرد: در این نمایشگاه بخشی از اسناد و عکس های تاریخی از همکاری ایران با سازمان ملل گردآوری و در شیراز در معرض دید عموم قرار گرفته که می تواند به آشنایی هر چه بیشتر مردم این خطه با ابعاد کمتر شناخته شده سازمان ملل متحد منجر شود.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با اشاره به تفاهم نامه خبرگزاری جمهوری اسلامی و مرکز اطلاعات سازمان ملل برای برگزاری این نمایشگاه در سایر استان ها اظهار کرد: امیدوارم با برپایی این نمایشگاه در دیگر استان های کشور گامی ارزشمند در جهت شناخت مردم ایران از رخدادهای تاریخی روابط این کشور با سازمان ملل شکل گیرد.
نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران تا شامگاه بیست و نهم فروردین 97 در محل نگارخانه تار و پود واقع در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در شیراز پذیرای عموم بازدید کنندگان است.
در این نمایشگاه 36 عکس تاریخی مستند که نشان‌دهنده حضور ایران در جامعه ملل و نقش کلیدی آن در تاسیس سازمان ملل است، نشان داده شده است.
این عکس‌ها از میان حدود 70 عکس موجود در آرشیو مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران گزینش شده است.
این نمایشگاه به همت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران برپا شده است.
سازمان ملل متحد سال 1945 میلادی تاسیس و جایگزین جامعه ملل شد.
این سازمان توسط 51 کشور تاسیس و سال 2011 میلادی، 193 کشور عضو داشت، اعضای آن تقریبا شامل همه کشورهای مستقلی است که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده ‌اند.
شورای امنیت قوی‌ ترین نهاد سازمان ملل، پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.
مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و مؤسسه های وابسته، هر سال با تشکیل نشست های منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.
ایران به‌ عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد در میان نخستین کشورهایی بود که مرکز اطلاعات سازمان ملل در آن تاسیس و فعالیت‌هایش چند ماه بعد، در ماه مه 1950 آغاز شد.
9873/ 2027
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.