محمد فرخ زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس سنت های دیرینه در فرهنگ ایران، مردم در چهارشنبه آخر سال به دیدار بزرگترها یا عیادت بیماران می رفتند و بخشی از درآمد خود را برای کمک به نیازمندان کنار می گذاشتند.
وی اظهار کرد: مردم در چهارشنبه آخر سال دور هم جمع می شدند و به یکدیگر در خانه تکانی و ورود به سال جدید کمک می کردند، هچنین به زیارت امامزادگان می رفتند و برای گشایش بخت جوانان و رفع گرفتاری های یکدیگر دعا می کردند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز گفت: نذری دادن از جمله پختن سمنو یکی دیگر از آداب و رسوم مردم در چهارشنبه آخر سال بوده است که اینگونه برنامه ها موجب هم افزایی و استحکام بنیان خانواده می شود.
فرخ زاده با بیان اینکه تمام آداب و رسوم چهارشنبه آخر سال به نیکی بوده و رنگ و بوی انسانی و اخلاقی داشته است، افزود: متاسفانه در این چند سال بدعتی به وجود آمده که اشتباه است و شاهد آتش سوزی ها و ترقه بازی ها هستیم، که بخشی از این اتفاق ناخوشایند به ساز ناکوکی برمی گردد که توسط برخی دشمنان از خارج کشور زده می شود.
وی، به کسانی که می خواهند چهارشنبه آخر سال یک شب متفاوت برای آنان باشد توصیه کرد در این شب سنت های دیرینه را جدی بگیرند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز گفت: هیچ جای دنیا مشاهده نمی کنیم که عده ای پول دهند و شهر خود را به آتش بکشند، در تمام دنیا فرهنگ شهروندی وجود دارد و شهروندان چون می دانند تجهیزات و امکانات شهری متعلق به خود آنان است، بیش از دولت، نگران تخریب امکانات مردمی و ملی هستند.
فرخ زاده اظهارکرد: معمولا در شب چهارشنبه آخر سال با پدیده تخریب اموال شهری مواجه می شویم، بخشی از این اقدامات به حرکت هایی برمی گردد که از بیرون از مرزها فعال می شود و عده ای فریب خورده در داخل به سمت اینگونه رفتارهای هنجارشکنانه می روند.
وی ادامه داد: تلاش عمده مردم بر این است که در چهارشنبه آخر سال یک شب متفاوتی را در کنار خانواده خود داشته باشند.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شیراز افزود: در آخرین چهارشنبه سال 95 شیراز به عنوان یک شهر ایمن توانست با کمترین میزان حادثه نسبت به کل کشور رتبه بسیار خوبی را کسب کند به گونه ای که تنها یک حادثه در این شهر رخ داد و به همین سبب شیراز ایمن ترین شهر ایران معرفی شد.
فرخ زاده افزود: امسال نیز انتظار می رود که همه شهروندان در کسب مقام اول برای معرفی شیراز به عنوان شهر بدون حادثه و ایمن تلاش کنند و به کشور نشان دهیم که به واقع مهد تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی هستیم و این برازنده شهر ماست.
وی ادامه داد: توصیه ما این است که مردم در مراسم چهارشنبه آخر سال در مکان ها و محیط های باز باشند و از وسایل آتش زا استفاده نکنند، نکات ایمنی توسط بزرگترها کنترل شود و حتما کپسول های آتش نشانی را در کنار خود داشته باشند و در جایی که این کپسول ها در دسترس نیست حتما آب وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: همچنین مردم از روشن کردن آتش در سطح گسترده خودداری کنند و از ترقه و مواد محترقه استفاده نکنند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز گفت: برای استفاده نکردن از ترقه و مواد محترقه، آموزش های لازم به مدارس داده شده و تا کنون سه جشنواره در این زمینه برگزار کرده ایم، نخستین جشنواره یک همایش دانش آموزی بود که نمایندگان دانش آموزان را دعوت کردیم و یک میثاق نامه مبنی بر تحریم استفاده از مواد محترقه و آتش زا امضا شد.
فرخ زاده افزود: همچنین امروز (چهارشنبه) همایش شهر ایمن را برگزار می کنیم و در این همایش توصیه های پلیس و آتش نشانی را برای یاوران شوراهای اسلامی شهر و سازمان های مردم نهاد تبیین خواهیم کرد.
وی ادامه داد: شایسته تر این است که در شب چهارشنبه آخر سال، سینماها را رایگان کنیم و درهای اماکن گردشگری را باز بگذاریم، همچنین در اماکنی مانند امامزادگان و باغ های خانواده، برنامه هایی ویژه برگزار کنیم و فضایی فراهم سازیم تا برخی از مردم با حضور در این برنامه ها دل مشغولی هایی به جز پول ریختن به جیب برخی کشورها برای خریدن ترقه و مواد آتش زا داشته باشند.
وی اضافه کرد: در حوزه تبلیغات شهری و پویش های مجازی در شبکه های اجتماعی، اقداماتی در این زمینه در حال انجام است که می تواند تاثیرگذار باشد.
9254 /6118
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.