• کدخبر: 715915
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

مژگان ثابت قدم افزود: پرونده مذکور پس از طرح و تصویب در شورای ثبت استان به شورای ثبت میراث ناملموس کشور ارسال شد.
وی در توضیح جزئیات این پرونده اظهار داشت: مردم شهرستان گراش بر اساس باورهای دینی و اعتقادات عامیانه خود راه و روش سنتی جالبی برای فرار از بلا دارند چون از نظر آنها شور بودن چشم همیشه دردسر و رنج به همراه دارد. خیلی ها از آنها معتقدند آتش زدن اسپند در چهارشنبه بلا را دور می کند و همینطور با آویزان کردن نمک و اسپند و درست کردن عروسک های پارچه ای روی سر در ورودی خانه ها مانع از بلا و یا اثر چشم شور می شود.
مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی میراث فرهنگی فارس ادامه داد: عروسک های پارچه ای و دست ساز معروف به چشم زخم دارای قدمت 90 ساله در شهرستان گراش هستند و عمدتاً زرد رنگ با پاهایی به رنگ مشکی ساخته می شوند ، سپس شکم آنها با نمک و اسپند پر شده و آن را در سردر خانه ها یا گهواره بچه آویزان می کنند .
مژگان ثابت قدم خاطر نشان کرد:به دلیل اینکه بر اساس باور قوی مردم گراش رنگ زرد مانع از کار کردن چشم شور می شود در ساخت این عروسک ها از این رنگ استفاده می شود و تا جایی این باور عمیق است که حتی مادرهای عروس و داماد در شب عروسی فرزندشان لباس زرد رنگ می پوشند .بنا براین گزارش، طرح اسب، ماهی نشان ، پنجه، پرنده دو سر ، بته جقه ، خروس ، سرو ، شتر و ... از جمله طرح عروسک هایی هستند که با تزئینات خاص پولک، پارچه و نخ های رنگی بر اساس این باور ساخته می شوند.

 

46

انتهای پیام
  • کدخبر: 715915
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.