اخبار مرتبط

به گزارش دریافتی روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست فارس، نبی اله مرادی اعلام کرد: عملیات زنده گیری و انتقال این سه راس گوزن جوان به استان توسط تیم متخصص از سازمان حفاظت محیط زیست کشور و تیمی متشکل از دامپزشک و کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست فارس صورت گرفت.
وی افزود:در 2 سال گذشته در راستای مدیریت و بهبود جمعیت گوزن زرد ایرانی در استان فارس اقداماتی انجام شد که از آن جمله افزایش سطح زیستگاه وبررسی و پایش بیماریها بوده است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس بیان کرد: یکی از مهمترین اقدامات موثر که در پویایی جمعیت گوزن زرد در استان فارس مد نظر بوده ،افزایش غنای ژنتیکی و برطرف کردن اختلالات ژنتیکی است.
مرادی افزود: در این عملیات موفق به انتقال 2 راس گوزن ماده و یک راس گوزن زرد نر به میانکتل کازرون شدیم و این حیوانات در منطقه رهاسازی شده و به خانواده گوزن زرد این منطقه پیوستند.
منطقه میانکتل حد فاصل شهرستان های شیراز و کازرون در فاصله 150 کیلومتری جنوب غرب شیراز واقع شده است.
گوزن زرد ایرانی زیرگونه‌ای از گوزن زرد اروپایی است که در خطر انقراض قرار داشت ولی با تمهیدات انجام شده از خطر انقراض در ایران نجات یافت.
بر اساس این گزارش، در سال های قبل به علت مشکلات زیستی این گونه در معرض انقراض، با کاهش شدید جمعیتی روبه رو بود درحالی که در برخی سال ها جمعیت آن به 70 راس هم می رسید اما در سال های اخیر به حدود 30 راس کاهش یافت و این کاهش جمعیت به علت ناسازگاری منطقه، کاهش علوفه و شرایط نامناسب نگهداری بود.
پیش بینی می شود امسال جمعیت گوزن زرد در این منطقه به 40 راس برسد.
گوزن‌ زرد ابتدا در منطقه جزیره‌ اشک ساری احیا و سپس با افزایش جمعیت تعدادی از آنها به حوزه زاگرس‌ از جمله مناطق ارسنجان و میانکتل فارس منتقل شدند.
6113/ 2027
دریافت خبر: نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.