اخبار مرتبط

دکتر کامران باقری لنکرانی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:‌در فرایند خودخواری یا اتوفاژی Autophagocytosis یا Autophagy سلول اجزای خود را در غشایی بسته ‌بندی می کند و بعد این مجموعه با اندامک‌های بازیافت سلول (لایزوزوم) درمی‌آمیزد تا آنزیم‌های لایزوزوم، مواد مورد نظر را تخریب کنند.بدین ترتیب در اتوفاژی بخش‌های بلا استفاده تخریب می‌شوند تا انرژی کافی برای تولید بخش‌های جدید حاصل شودد.
وی ادامه داد:‌با این که ممکن است به نظر برسد اتوفاژی روندی مخرب است اما این مکانیسم طبیعی دفاع سلول است. در مواقعی که مواد غذایی به اندازه کافی به سلول نمی‌رسد یا اینکه سلول باید عوامل مهاجم مثل باکتری و ویروس را تخریب کند، اتوفاژی برای زدودن مواد زائد و کاهش مصرف سلول ضروری است.
باقری لنکرانی گفت:‌علاوه بر این سلول مواد زائدی را که خود تولید کرده یا اجزایی را که پیر شده‌اند به این ترتیب تخریب کرده و از مواد اولیه آنها برای تولید اجزا و مواد جدید استفاده می‌کند.
رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت استان فارس بیان داشت:درعلت یابی بیماری های مختلف از جمله سرطان ها و بیماری های خود ایمنی اخیرا بر نقش اتوفاژی تاکید می شود.
لنکرانی با بیان اینکه این فرایند دفاعی بدن باعث می شود سلول ها بتوانند از مواد مستهلک درون خود استفاده کنند افزود: پرکاری و کم کاری در این مسیر می تواند در سیر بیماری های مختلف از جمله بیماری های خود ایمنی و سرطان ها تاثیر گذار باشد.
وی بیان کرد:‌این تحقیقات که سابقه چندان زیادی در جهان ندارند اخیرا موضوع تحقیقات پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری استادان بین المللی از جمله استادان دانشگاه مانیتوبای کانادا شده است و تاکنون مقالات متعددی با همکاری این دو دانشگاه در مجلات معتبر علمی منتشر شده که با هدف دستیابی به درمان های جدید برای برخی از بیماری ها از جمله هپاتیت، بیماری های خود ایمنی و سرطان افق های جدیدی را باز می کند.
رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت استان فارس در ادامه گفت : این همکاری های مشترک اکنون منجر به تاسیس مرکز بین المللی تحقیقات آتوفاژی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حمایت علمی صاحب نظران جهانی از جمله پروفسور کیلونسکی از آمریکا ؛ پروفسور قوامی از کانادا ؛ پروفسور جواهری از فرانسه ؛ پروفسور لاس از لهستان شده است .
لنکرانی گفت : نشست کارشناسی این مرکز با حضور پروفسورقوامی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد و طرح های در دست اجرای این مرکز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
خبرنگار : نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6113 /1876

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.