اخبار مرتبط

به گزارش دریافتی دوشنبه ایرنا ، مهندس عطاالله زمانی درنشست شورای معاونین بنیاد مسکن با بیان اینکه حاشیه نشینی قطعا پیامدهای ناگوار اجتماعی و اقتصادی به همراه دارد افزود: بافت های فرسوده شهری و حاشیه نشنی علاوه براینکه بعنوان وصله ای ناجورسیمای شهرها را آلوده کرده اند در برابر حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله ... نیز بسیار آسیب پذیر هستند و ناهنجاری های اجتماعی متعددی را نیز همراه خود دارند.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد : این سکونتگاه ها که اغلب دارای بافت های غیر اصولی و فرسوده هستند در کنار مخاطرات فیزیکی خود، منشا برخی از آسیب های اجتماعی نیز هستند و امکانات زیربنایی به دلیل ساخت و سازغیر قانونی ندارند.
به گفته زمانی این مناطق که حداقل نیازهای یک زندگی طبیعی را برای ساکنان خود دارند، آسیب هایی چون بیکاری، فقر اعتیاد ، طلاق و .. را نیز همراه دارند و ساماندهی فیزیکی و اجتماعی آن امری است که دولت به آن توجه ویژه ای دارد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با بیان اینکه محلات فقیر و حاشیه به دلیل فقر و بیکاری از عوامل آسیب زا به شمار می روند گفت: محله های ناکارآمد شهری باید به منظور فراهم کردن اشتغال و کارآفرینی شناسایی شوند. بهسازی بافت های فرسوده شهری، گسترش حمایت های اجتماعی ، تعامل و اقدام مشترک نهادهای دولتی، عمومی ، تعاونی و خصوصی برای ایجاد مشاغل خرد و شغل های پایدار ، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، رفع بیکاری و آموزش مهارت های لازم باید از جمله اهداف و اقدام مسئولان باشد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس عمده واحدهای غیرمقاوم استان را در اطراف کلان‌شهر شیراز دانست و گفت : این ساخت و سازها خارج از طرح هادی انجام شده و بدون مجوز است و بنیاد مجوزی برای اعطای تسهیلات به واحد های خارج از طرح های هادی ندارد .
وی گفت : در سال گذشته یک هزار و 261 مسکن شهری توسط بنیاد مسکن استان ساخته شده و امسال نیز ساخت یک هزار و 524 واحد مسکن شهری در برنامه قرار دارد، در حوزه مسکن مهر نیز تاکنون از مجموع حدود 29 هزارمسکن مهر تعهد شده 26 هزار و 209 واحد مسکن مهر تکمیل و واگذار شده است و تا 6ماه اول امسال کار مسکن مهر دراستان فار س به سرانجام نهایی می رسد.
مهندس اکبر مسعودی مدیر بنیاد مسکن شهرستان شیراز نیز با ارائه گزارشی از عملکرد بنیاد مسکن در سال گذشته و سال های قبل با بیان اینکه افق توسعه مسکن ، محرومیت زدایی و توسعه روستایی در شهرستان شیراز روشن و درخشان است اظهار داشت : در سالی که گذشت و تا پایان سال 95 تعداد یک هزار و 126 واحد مسکونی دراین شهرستان بهسازی ومقاوم سازی شده است.
وی، واگذاری اراضی روستایی را عاملی برای ایجاد انگیزه کاهش مهاجرت ها در روستاها ذکر و به تعداداراضی واگذاری در سال گذشته اشاره کرد و گفت : دراین مدت200 قطعه زمین به مساحت 82 هزار متر مربع به متقاضیان واگذار شده است ، همچنین تعداداراضی واگذارشده روستایی ازابتدا تاپایان سال 95 دراین شهرستان حدود 2 هزار و 328 قطعه به مساحت کل 840هزار 488 متر مربع بوده است .
مسعودی صدور اسناد مالکیت شهری و روستایی را از عملکردهای مهم بنیاد مسکن دانست که نتیجه تعامل با سایر دستگاه ها است و با بیان اینکه اسناد صادرشده در سال گذشته در این شهرستان حدود یک هزار جلد سند بوده که حدود 700 جلد آن روستایی بوده است گفت : تعداد اسناد روستایی وشهری صادرشده ازابتدا تا پایان سال 95 در این شهرستان بالغ بر 50 هزار جلد سند بوده است، صدور اسناد مالکیت در روستاها موجب قانونمند شدن معاملات و کاهش اختلافات ملکی و افزایش امکان وثیقه گذاری در بانک ها می شود.
وی اضافه کرد : در سه ماه امسال در حوزه عمران روستایی بالغ بر80درصد و درحوزه مسکن روستایی نیز 111درصد از بودجه محقق شده است .
دریافت : نیکنام خشنودی ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6113 / 1876

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.