اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، در این رقابت ها 22 دونده از استان فارس و البرز مسافت 45 کیلومتری شیراز تا تخت جمشید را طی خواهند کرد و سپس در تخت جمشید با اجرای چند برنامه فرهنگی و هنری از دوندگان تجلیل خواهد شد.
علی اکبر پدرام از دست اندرکاران این مسابقه که مدرس شاهنامه فردوسی است گفت: دو استقامت راه شاهنامه را که نماد فرهنگ ایران است جایگزین دو ماراتن در المپیک که تاریخ جعلی دارد می کنیم.
وی اضافه کرد: نماد المپیک، پنج حلقه پیوند خورده با هم است و به معنای صلح و دوستی میان پنج قاره‌ جهان است و بازی‌های آن نیز گویای چنین پیامی است اما دو ماراتون که در بردارنده مفهوم جنگ، شکست و پیروزی است برخلاف روح المپیک و حلقه‌های پنج گانه آن در سال 1894، وارد بازی‌های المپیک شد.
این کارشناس تاریخ افزود: جای شگفتی است که همه دست اندرکاران و اعضای کمیته المپیک، تا کنون چشم بر این حقیقت تلخ تاریخی بسته‌اند.
وی گفت: بر اساس گزارش‌های اغراق‌ آمیز و افسانه‌پردازی هرودوت، تاریخ نویس یونانی، در سال 490 قبل از میلاد سپاه ایران در زمان پادشاهی داریوش از سلسله هخامنشان در جنگ با یونان در دشت ماراتون،از یونانی‌ها شکست می خورد و این خلاف است و ما نیز 10 سال روی این موضوع تحقیق کردیم.
پدارم اضافه کرد: هردوت گفته است، یک سرباز یونانی فاصله 42 کیلومتر و 195 متری صحنه جنگ در مارتون را تا آتن پایتخت این کشور دوید، تا خبر شکست ایرانیان را به مردم وطنش بدهد و پس از آن جانش را از دست داد.
مدرس شاهنامه فردوسی افزود: از تضادهای آشکاری که در روایت‌های هرودوت وجود دارد، این است که گفته شده در این جنگ تعداد سپاهیان ایران 600 هزار نفر بود که این امر کذب محض است چرا که هم اینک بزرگترین ارتش دنیا 20 هزار لشکر سواره نظام دارد ضمن اینکه این سرباز می توانست این فاصله را با اسب و با مدت زمان کمتری طی کند و جانش را هم از دست ندهد که این امر بیشتر داستان سرایی و افسانه پردازی است و واقعیت ندارد.
وی گفت: فرض اینکه گفته های هرودت درست باشد اما این چه ربطی به بازی های المپیک دارد چرا که ماراتن نماد جنگ و خون ریزی است اما منشور المپیک نماد صلح و دوستی است.
پدرام افزود: بر اساس برنامه در نظر داریم، دو استقامت راه شاهنامه را به خارج از مرز های ایران به ویژه به کشورهای فارسی زبان ببریم از این رو چهارمین دوره این رویداد واقعی تاریخی را در تاجیکستان برگزار خواهیم کرد و سپس آن را به سایر کشور های جهان انتقال خواهیم داد تا جهانیان واقعیت ماراتون را درک کنند.
وی گفت: این برنامه با همکاری فدراسیون دو و میدانی، سازمان میراث فرهنگی، اداره کل ورزش و جوانان فارس و هیات دو و میدانی این استان، آغاز شده است.
خبرنگار: حمیدرضا خلیقی ** انتشار دهنده: غلامرضا مالک زاده
7368/ 1876

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.