• کدخبر: 642069
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

هنرمندان در محیط هایی کاملاً غیر استاندارد و بهداشتی به تولید محصولات دست ساز می پردازند که وضعیت جسمانی آنها را همواره به مخاطره می اندازد به طوری که اکثر رفوگران فارس پس از 20 سال کار، خمیده و گوژپشت می شوند و یا زنان قالیباف روستایی در آغل گوسفندان 8 ساعت از روز را بدون نور کافی و در محیط آلوده سپری می کنند. به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری «خبرجنوب»، سلمان گورنگی در حاشیه برپایی نشست علمی بررسی کارکردهای ارگونومی در صنایع دستی با انتقاد از عدم حضور تمامی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس، گفت: به رغم اطلاع رسانی مناسب و دعوتی که از تمامی هنرمندان صنایع دستی شد اما تنها 2 تا 3 درصد از هنرمندان در این جلسه حاضر شدند.
وی با مثبت ارزیابی کردن برپایی چنین نشست های تخصصی و علمی افزود: در هیچ یک از کارگاه های صنایع دستی فارس به مباحث بهداشت حرفه ای محیط توجه نمی شود و امیدوار بودیم هنرمندان و تولیدکنندگان با حضور در این نشست علمی با مباحث ارگونومی و بهداشت حرفه ای آشنا شوند.گورنگی در ادامه این گفت و گو با ذکر چند مثال به تکمیل سخنانش پرداخت و گفت: متاسفانه بارها شاهدیم که کارگاه های قالی بافی در روستاها در محیط های کاملاً غیربهداشتی چون آغل گوسفندان برپا می شود و حتی کودکان نیز در کنار مادرانشان که بافندگان قالی های دست بافت و ارزشمند فارس هستند، قرار می گیرند و 7 تا 8 ساعت را در محیط های بدون نور مناسب و هوایی برای تنفس سپری می کنند.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های صنایع دستی فارس ادامه داد: در دیگر هنرهای سنتی نیز وضعیت بر همین منوال است که باید هر چه سریع تر در این عرصه تدبیر جدی اندیشیده شود و محیط های کاری برای هنرمندان ایمن سازی گردد.
تولید محصولات صنایع دستی تکراری ممنوع
بنابر این گزارش، در این نشست علمی، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس خواستار تنوع بخشی به تولید محصولات دست ساز هنرمندان صنایع دستی شد و تاکید کرد: عدم تولید محصولات هنرهای سنتی تکراری، بی شک رونق اقتصادی صنایع دستی فارس را درپی دارد.به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری «خبرجنوب»، زهرا الحمدی با بیان این که پرداختن به مباحث ارگونومی به عنوان یک دغدغه در حوزه صنایع دستی محسوب می شد گفت: باید مطالعات گسترده ای در این رابطه که در راستای ارتقای علمی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی است، صورت گیرد.به گفته وی، ارگونومی علمی است که به تطابق کار با کاربر می پردازد و باید با آگاهی دادن به هنرمندان به بهره وری بیشتر در کار و جلوگیری از آسیب های جسمی کمتر پرداخته شود.معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس در ادامه اضافه کرد: با پرداختن به مباحث ارگونومی باید به یک بازدهی مناسب در حوزه تولید محصولات دست ساز هنرمندان صنایع دستی فارس برسیم.الحمدی با اشاره به برپایی این نشست علمی گفت: برپایی این نشست های علمی بر اساس تقویم استانی معاونت صنایع دستی کشور در حوزه پرداختن به مباحث علمی و پژوهشی است که امیدواریم مبحث ارگونومی در استان پر رنگ تر دیده شود و به نتایج مطلوب که بهبود در وضعیت تولیدات هنرمندان صنایع دستی است، برسد.
وی در ادامه اضافه کرد: ضروری است تولیدات هنرمندان فارس از حالت تکراری بودن خارج شود و با توجه به سلیقه و نیاز بازار تولید و عرضه شود تا شاهد رونق و توسعه اقتصادی صنایع دستی استان باشیم.
در ادامه این جلسه، حجت مرادخانی مشاور معاون صنایع دستی کشور با بیان این که گام های نخست پرداختن به مباحث ارگونومی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز برداشته شده است افزود: با توجه به این که یکی از سیاست های معاونت صنایع دستی کشور، حرکت به سوی صنایع دستی دانش بنیان است از این رو پرداختن به مباحث ارگونومی با پژوهش هایی که در دانشگاهها صورت می گیرد در تحقق این امر تاثیر به سزایی دارد. مسئول سمن های حوزه صنایع دستی کشور افزود: با همکاری معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور طرح ملی هم اندیشی های صنایع دستی تا کنون در 18 استان برگزار شده که استان فارس، هجدهمین استانی است که برای اولین بار این نشست را برگزار می کند .
وی به نقش ارگونومی در صنعت، تولیدات و ابزار صنایع دستی اشاره کرد و گفت: ارگونومی برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت جسم یک هنرمند، چه در زمینه وسایل و ابزار صنایع دستی و چه در زمینه تولیدات صنایع دستی برای بهبود کیفیت تولید، نقش به سزایی ایفا می کند.
به گفته وی، طبق بررسی های به عمل آمده، فاصله بسیاری بین تولیدات و فعالیت های هنرمندان با عرصه علم و دانش وجود دارد که باید این فاصله کمتر شود تا وضعیت اقتصادی هنرمندان و به تبع آن صنایع دستی بهبود یابد.
مرادخانی اضافه کرد: در حال حاضر بحث صنایع دستی و اقتصاد خلاق یکی از مبناهای کشورهای توسعه یافته محسوب می شود و طبق آمار بانک جهانی، 8 درصد تولیدات خالص ملی این کشورها به آن اختصاص دارد که متاسفانه ایران از این مبحث محروم است.
مشاور معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه بر لزوم ورود پژوهشگران عرصه علم و دانش به مباحث صنایع دستی و تولید محصولات تاکید کرد و افزود: باید تلاش کنیم نسل جوان در این عرصه فعال تر گردد و مشارکت ها در طراحی ها به سمت و سویی رود که شاهد تولید محصولات با کیفیت، با طراحی های جدید و استفاده از ابزارهای مناسب که هنرمندان با آسیب های کمتری مواجه شوند، باشیم.
به گزارش خبرنگار ما، در این نشست تخصصی، هادی دانشمندی از گروه ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ارائه مقاله ای در خصوص ارگونومی و کاربردهای آن در
صنایع دستی پرداخت و گفت: در محیط های کاری، عوامل زیان آوری وجود دارد که می توان به عوامل شیمیایی، فیزیک و بیولوژیکی اشاره کرد.وی در خصوص تعریف ارگونومی نیز گفت: کاربرد اطلاعات علمی موجود درباره انسان و استفاده از آن ها در طراحی سخت افزارها و نرم افزارها که انسان با آن سر و کار دارد را می توان در تعریف ارگونومی بیان کرد.
دانشمندی افزود: کاهش بهره وری، غیبت شغلی و اختلالات عضلانی، اسکلتی و شکایت از خستگی و ناراحتی از جمله شاخص های ارزیابی و همچنین سلامت و راحتی و رضایت از کار از اهداف مباحث ارگونومی محسوب می شود.
بنابر این گزارش، در این نشست علمی 3 مقاله علمی و پژوهشی با عناوین ارگونومی شناختی در صنایع دستی، ارگونومی و ریسک فاکتورها در صنایع دستی همچنین آشنایی با ارگونومی و کارکرد آن در صنایع دستی ارائه شد و در پایان نیز نمایشگاهی از پروژه های ارگونومی دانشجویان دانشگاه هنر شیراز برپا شد.

۴۶ انتهای پیام
  • کدخبر: 642069
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.