• کدخبر: 636645
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

رئیس شرکت تعاونی شیر و صنایع لبنی فارس با اعلام خبر بازگشت 6 کارخانه لبنی به چرخه صنعت فارس گفت: از 25 کارخانه لبنی تعطیل شده در فارس پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در دولت گذشته، 6 کارخانه تعطیل شده لبنی با حمایت کارگروه رونق تولید به چرخه اقتصاد فارس بازگشتند.
ابراهیم معتمدی گفت: این کارخانجات شامل کارخانه راوک در کوار، بهنام لبن در جهرم و کارخانجات صبا سالم، صبحگاه شیراز، دلفین و رامک در شیراز هستند.
وی گفت: این بازگشایی اشتغال بیش از 120 نفری به دنبال داشت به گونه ای که در کارخانه راوک برای 15 نفر، کارخانه بهنام لبن 15 نفر، صبا سالم 15 نفر، صبحگاه فارس 45 نفر و کارخانه رامک برای 20 نفر اشتغال ایجاد شد.
معتمدی با بیان این که این اتفاق خوش یمن باعث شد روزانه 60 تن به تولیدات لبنی فارس اضافه شود افزود: این میزان تولید در گام نخست بوده و به تدریج و با بازاریابی محصولات میزان تولیدات این کارخانه ها اضافه خواهد شد.
وی تغییر مدیریت، تغییر مالکیت، پرداخت تسهیلات و ... را از جمله اقداماتی برشمرد که زمینه ساز فعالیت مجدد این واحدهای راکد شده است. مدیرعامل شرکت تعاونی شیر و صنایع لبنی فارس با بیان این که به این ترتیب تعداد کارخانجات لبنی فعال فارس به 30 کارخانه رسیده است افزود: این درحالی است که همچنان 18 کارخانه لبنی در این استان تعطیل است.
وی اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه ها را مهم ترین دلیل تعطیلی این واحدها برشمرد و اضافه کرد: در دولت قبل قرار بود با افزایش قیمت حامل های انرژی 30 درصد منافع ناشی از اجرای این قانون شامل حال صنایع بشود که متاسفانه هیچ گاه این اتفاق نیفتاد.
معتمدی ادامه داد: علاوه بر این قطع یارانه شیر نیز به مشکل تعطیلی این واحدها دامن زد و با افزایش قیمت لبنیات، مصرف مردم نیز کاهش یافت.
وی افزود: در حالی که از دو سال پیش تا کنون قیمت لبنیات در فارس تغییر نداشته است اما همچنان مصرف لبنیات رو به کاهش است. در حال حاضر به دلیل کافی نبودن مشتری برای شیرهای تولیدی، کارخانجات لبنی با حداقل ظرفیت کار می کنند و علاوه بر آن همان گونه که گفته شد تعدادی نیز تعطیل هستند.
وی با تاکید بر آن که عدم افزایش سرانه مصرف لبنیات، بیماری های متعددی از جمله کوتاهی قد، آلزایمر، پوکی استخوان و سرطان را به دنبال دارد خواستار آن شد که دولتمردان به فرهنگسازی مصرف شیر بیش از گذشته اهمیت بدهند.

46

  • کدخبر: 636645
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.