اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی شامگاه چهارشنبه در نخستین مجمع استانی سلامت در شیراز افزود: تامین سلامت مردم از وظایف ذاتی و اولیه وزارت بهداشت است اما در مسیر تحقق این امر، بسیاری از دستگاه ها به عنوان وظیفه جانبی خود، ما را یاری می کنند.
وی گفت: 75 درصد سلامت مردم در اختیار ما نیست بلکه در اختیار دستگاه های اجرایی و فرمانداری ها و خود مردم است.
او اظهار کرد: امروز بیش از 70 درصد مرگ ایرانی ها به خاطر مبتلا به بیماری های غیر واگیردار است و بنابراین به نظر می رسد اگر عزمی همگانی نباشد، در آینده تعداد افراد بیمار و معلول بیش از آنچه در گذشته بوده است، خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و سلامت جامعه از سوی دستگاه های مختلف تصریح کرد: با وجود این اقدام های ارزنده، این روزها برخی با بی انصافی خدمات دولت را نادیده می انگارند.
قاضی زاده هاشمی گفت: بخشی از سلامت، سلامت روح و روان و اخلاق جامعه است و بخشی سلامت جسم و آن بخشی که مربوط به سلامت روح و روان و اخلاق که مبنای اجتماع است و همه جوامع از آن متاثر هستند و راه صلاح و سلامت را بر اساس آن طی خواهند کرد.
او ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما دروغ؛ تهمت، غیبت، رفتارهای ناپسند و تخریب به هر قیمت رایج است و در فصل انتخابات اوج می گیرد.
وی اضافه کرد: ما چندین انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرده ایم و دوره دوازدهم را هم پیش رو داریم و هر بار با اتهام زنی برخی نامزدها در حضور 80 میلیون نفر ایرانی، بخشی از سرمایه اجتماعی خود را از دست می دهیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وقتی گفته می شود که سمومی که در گذشته در کشور استفاده می شد به دلیل تحریم ها سمومی بوده که باعث آسیب به سلامت می شده و یکی از علل ابتلا به سرطان در کشور ما و دنیا استفاده از همین سموم است اما طبیعی است که وقتی سم از منبع نادرست تهیه می شود یا به شکل قاچاق وارد کشور می شود، بسیار آسیب زا خواهد بود.
وی خطاب به نامزدهای انتخابات و طرفداران آنها گفت: بیایید همدیگر را متهم نکنیم، ما همه هم ریشه هستیم و حیف است که به یکدیگر اتهام بزنیم.
قاضی زاده هاشمی گفـت: روح و روان مردم مهمتر از جسم آنها است و وقتی حرف هایی را در اثنای رقابت انتخاباتی می بینند و می شنوند، تاثیرات بدی بر روح و روان آنها خواهد داشت.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: امروز برای همه عادی شده است که می گوییم سالانه حدود 18 هزار نفر در اثر تصادف در کشور فوت می کنند؛ حتما یا قانون، یا پلیس، یا صنعت، یا جاده، یا فرهنگ رانندگیمان اشکال دارد و من معتقدم که همه اینها مشکل دارد و از طرفی، در کشور در سیاسی کردن مشکلات و مسائل مردم هم استاد هستیم.
وی افزود: در چنین فضایی، زمانی که ساختمان پلاسکو در تهران آتش می گیرد، یکی 2 هفته احساسات مردم را تحریک می کنیم و حال آن که دوباره هم ممکن است آن اتفاق تکرار شود اما هیچ اقدامی برای پیشگیری انجام نمی شود و همه اینها به سلامت مردم ارتباط پیدا می کند و در نهایت هر فرد دیگری را متهم می کنند و هیچ اتفاقی هم نمی افتد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به نظر می رسد در موضوع سلامت کارهای زیادی پیش رو داریم، بخشی سلامت روح و روان مردم است که باید به آموزه های دینی و روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و ارزش های دینی و اسلامی که عصاره آن در اخلاص و راستی و درستی تعبیر می شود رجوع کنیم.
وی، با اشاره به حضور شمار زیادی از خیرین و انسان های نیک اندیش در استان فارس گفت: به نظر می رسد همراهی آنها بیشتر در بُعد انسانی و عرفانی آن ارزشمند است تا بعد مادی آن.
قاضی زاده هاشمی افزود: خیرین همین که در سالم سازی نسل ها، محیط و شهر خود می کوشند و نوع دوستی و وظیفه شناسی را تبلیغ می کنند اقدام ارزشمندی را در جامعه دنبال می کننند. .
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که روز چهارشنبه با استقبال استاندار فارس وارد شیراز شد، در نخستین برنامه کاری خود خوابگاه دانشجویان متاهل دانشگاه علوم پزشکی شیراز را افتتاح کرد و در ادامه این سفر، از برخی طرح های عمرانی حوزه سلامت در شهرستان سپیدان در 80 کیلومتری غرب شیراز بازدید کرد.
قرار است، روز پنجشنبه در آیینی با حضور وزیر بهداشت طرح های جدید حوزه سلامت استان فارس به بهره برداری برسند.
6122/ 2027
خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.