اخبار مرتبط

عنایت الله رحیمی، چهارشنبه در نشست ستاد بازآفرینی شهری با موضوع بازآفرینی بخش های آسیب دیده از سیل شهر شیراز افزود: البته طرح بازآفرینی فضای شهری با روال عادی پاسخگوی جبران خسارت های پیش آمده و مطالبات مردم نخواهد بود و به همین سبب ضروری است که این طرح به شکل اضطراری اجرا شود.
وی گفت: هرچند که افزون بر 70 درصد از ساخت و ساز‌های محدوده سعدی، ساخت و سازهای غیر مجاز هستند اما ساکنان این محله از شهروندان این کلانشهر هستند و باید مشکلاتشان رفع شود.
استاندار فارس گفت: سیل اخیر باعث بروز خسارت در بخش هایی از شیراز از جمله بافت تاریخی 57 هکتاری، محله ابیوردی، هفت تنان و روستاهای الحاقی به شهر شیراز شده اما عمده خسارت ها مربوط به دروازه قرآن و محله سعدی است.
رحیمی افزود: در بحث بازآفرینی بافت شهری، تعهداتی از گذشته وجود داشته و قرار بوده که وزارت راه و شهرسازی اقداماتی در محله سعدی انجام دهد که از جمله این تعهدات می توان به بازآفرینی ورودی آرامگاه سعدی در محور شرق به غرب اشاره کرد.
استاندار فارس ادامه داد: باید با حضور بخش های خصوصی و دولتی و تسهیل روند صدور مجوزها، زمینه عملیاتی شدن این تعهد فراهم شود.
رحیمی، همچنین بر ارایه و اجرای طرح دفع آب های سطحی، ایمن سازی شهرهای فارس به ویژه شیراز و محله های آسیب پذیری همچون محله سعدی و اجرای طرح های آبخیزداری در خارج از شهر تاکید کرد.
استاندار فارس گفت: از آنجا که تکرار حوادثی همچون سیل اخیر شیراز در آینده دور از انتظار نیست، بنابراین ضرورت دارد که اقدامات پیشگیرانه ای همچون اجرای طرح های پخش سیلاب و آبخیزداری در بالا دست دروازه قرآن و ارتفاعات سعدی، اصلاح و بهسازی مسیل ها و کانال ها بر اساس اقلیم جدید، به سرعت و با جدیت در دستور کار قرار گیرد.
در این نشست، به دستور استاندار فارس مقرر شد که سه کمیته طرح توسعه سعدیه، کمیته بازآفرینی مسکونی گودگل کنان بولوار شهید وفایی و کمیته کاری مسیل به سرعت تشکیل و نتایج اقدامات اولیه آنها نیز ظرف 2 هفته آتی ارایه شود.
سیل پنجم فروردین ماه 98 در دروازه قرآن شیراز، 21 کشته، بیش از 100مصدوم و خسارت های مادی بسیاری به خودروهای در حال عبور برجای گذاشت. ششم فروردین ماه جاری نیز مناطق پایین دست رودخانه خشک شیراز و مجاور این رودخانه از جمله منطقه سعدی و روستای کرونی با مشکل آبگرفتگی منازل و معابر رو به رو شدند.
6122 /6118
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.