اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا،روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس دوشنبه به نقل از حسن ابراهیمی افزود: در پی بارش های اخیر و جاری شدن سیلاب های سطحی و همچنین بارش تگرگ، با توجه به موقعیت سایت گوزن زرد ارسنجان و قرار گرفتن در حوزه آبخیز جنگل خلیل بیگ، بخش هایی از فنس های این سایت تخریب شد.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و حفظ حیات وحش از آسیب های احتمالی، مراتب سریعا به مدیریت بحران شهرستان ارسنجان گزارش شد و اقدامات تامینی برای حفاظت ازگونه گوزن زرد انجام گرفت.
ابراهیمی افزود: با هماهنگی فرمانداری ارسنجان و همکاری اداره راه و شهرسازی شهرستان یک دستگاه لودر به منطقه آسیب دیده اعزام شد و در دو نوبت جداگانه نسبت به ترمیم فنس های تخریب شده اقدامات لازم صورت گرفت.
وی با بیان اینکه ترمیم کامل فنس ها ومحدوده گوزن ها 700 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد گفت:هیچ آسیبی به حیات وحش منطقه وارد نشده و تمام وحوش در امنیت کامل به سر می برند.
عرصه زیستگاه گوزن زرد در 8 کیلومتری شهر ارسنجان و در جنگل خلیل بیگ است و حدود 300هکتار مساحت دارد و بیش از 22 گوزن زرد در این منطقه نگهداری می شوند.
گوزن زرد ایرانی بومی سواحل شرق مدیترانه تا نواحی غربی ایران است و تا سال 1875 نسل آن در تمام این مناطق به جز بخش‌های جنوب غربی ایران منقرض شد.
بیشترین گوزن‌های زرد ایرانی در محوطه‌های محصور نسبتاً وسیعی در دشت ناز ساری، پناهگاه حیات وحش سمسکنده در مازندران، جزایر اشک و کبودان دریاچه ارومیه، دز و کرخه خوزستان ، میان‌ کتل منطقه حفاظت‌شده ارژن پریشان و جنگل خلیل بیگ ارسنجان در استان فارس نگهداری می‌شوند اما تمام این مناطق کاملاً محصور یا جزیره ای هستند.
در برخی از باغ وحش‌ها و مراکز تحقیقات زیستی ایران و کشورهای دیگر دنیا نیز نمونه‌هایی از این حیوان و گوزن‌های دورگه ایرانی و اروپایی وجود دارد.
شهرستان ارسنجان در فاصله 100 کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد.
6113 / 1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.