زهرا مجدی سه شنبه به ایرنا اظهار داشت: این موارد شامل نوع فرآورده و نام تجاری و شماره پروانه بهداشتی ساخت یا شماره شناسه نظارت کارگاهی، تاریخ تولید و انقضا، وزن خالص، شماره سری ساخت، ترکیبات یا مواد تشکیل دهنده، نام و نشانی تولید کننده یا بسته بندی کننده، شرایط نگهداری محصول، هشدارها( در صورت لزوم)، نحوه مصرف و عبارت ' ساخت ایران' و جدول نشانگر رنگی تغذیه ای برای مواد غذایی و آشامیدنی است.
وی ادامه داد: از خرید مواد غذایی فله ای و یا محصولات دارای بسته بندی فاقد مشخصات فوق پرهیز کنید، چرا که ممکن است در شرایط غیر بهداشتی و بدون رعایت استانداردهای مربوط تولید شده باشد و در صورت بروز مشکل پیگیری قانونی امکانپذیر نیست و همچنین به دلیل نداشتن بسته بندی مناسب در معرض آلودگی ثانویه قرار دارد.
مجدی با بیان اینکه همه فرآورده های غذایی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی خارجی باید دارای برچسب ردیابی، کنترل اصالت و سلامت کالا باشند گفت: مواردی که روی برچسب مشاهده می گردد شاملGTN (شناسه تجاری فرآورده): شماره 14 رقمی که برای هر نوع فرآورده در سطح جهان اختصاصی است،UID ( شناسه ردیابی و رهگیری): شماره ای 20 رقمی که برای هر واحد فرآورده بر اساس استاندارد اختصاص داده شده است،LOT( سری ساخت): شماره ای است که شرکت تولید کننده به هر سری ساخت محصول اختصاص می دهد،EXP( تاریخ انقضا): بصورت روز/ ماه /سال،کد 16 رقمی : که زیر لایه اسکرچ وجود دارد و برای هر کالا اختصاصی است و بارکد دوبعدی: جهت امنیت برچسب لحاظ شده و با بارکد خوان ویژه بازرسین خوانده می شود میباشد.
وی با اشاره به نشانگر رنگی تغذیه ای بیان کرد: این نشانگر راهنمایی مطمئن برای ارتقای سلامتی است و کمک می کند تا بتوانید با توجه به شرایط فیزیکی و جسمانی، بیماری های احتمالی و نیازهای فردی، انتخاب مناسبی از یک محصول غذایی داشته باشید. چراغ راهنمای تغذیه ای میزان 5 شاخص مهم مؤثر در سلامتی شامل میزان انرژی ( برحسب کیلوکالری)، میزان قند، چربی کل، نمک و اسیدهای چرب ترانس ( برحسب گرم ) را در هر سهم محصول مورد نظر به شما می دهد.
وی با بیان اینکه میزان شاخص های مذکور با سه رنگ قرمز، نارنجی و سبز مشخص می شود، گفت: رنگ سبز شما را به یک انتخاب مطمئن و سالم راهنمایی می کند و نشان می دهد آن شاخص در مقادیر مناسب سلامتی در محصول وجود دارد و مصرف آن مشکل ساز نیست. رنگ نارنجی نشان می دهد محصول میزان متوسطی از شاخص مورد نظر دارد و شما را به یک انتخاب نسبتا خوب راهنمایی می کند. رنگ قرمز نشان دهنده بالا بودن شاخص مورد نظر در محصول است و در مصرف آن ، مخصوصا برای افراد دارای مشکل، احتیاط لازم است و باید دقت کنید با توجه به فعالیت فیزیکی و شرایط جسمانی چه وقت و چه مقدار از محصول مصرف کنید.
شهرستان فسا در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.
9653 / 1876
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.