اخبار مرتبط

دکتر اشکان سامی یکشنبه 12اسفندماه در گفت و گو با ایرنا افزود: کسب این رتبه نشان دهنده جایگاه معتبر بین المللی رشته کامپیوتر دانشگاه شیراز است که افتخاری برای کشور و معیاری برای نشان دادن سطح مناسب آموزش عالی کشور است.
وی افزود: افزون بر این رتبه سوم رشته کامپیوتر در میان دانشگاه‌های ایران نیز متعلق به دانشگاه شیراز است‌؛ از همین رو جایگاهی ممتاز در میان بسیاری دیگر از کشور‌ها دارد.
دانشیار بخش مهندسی و علوم کامپیوتری دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز ابراز داشت: در زمینه آموزش نیز رتبه اول کشور در رشته کامپیوتر متعلق به دانشگاه شیراز است.
سامی با بیان اینکه رتبه‌بندی دانشگاه ها معمولاً بر اساس معیارهای فراوانی مانند سطح آموزش، سطح تحقیقات، فعالیت و جذب فارغ‌التحصیلان در حوزه صنعت، تعداد ارجاعات به مقالات چاپ شده، درصد زنان شاغل به تحصیل و نسبت اعضای هیات علمی به دانشجویان انجام می گیرد، اضافه کرد: مجموع این شاخصه‌ها و برآیند بررسی آن‌ها مشخص‌کننده رتبه کلی هر رشته و دانشگاه است.
وی ادامه داد: در رتبه‌‌بندی‌های معتبر بین‌المللی 13 معیار موفقیت با همدیگر بررسی می‌شود که این معیار‌ها به 5 حوزه تدریس یا آموزش، تحقیق، برخورداری از نگاه بین المللی، ارجاعات و درآمدهای صنعتی تقسیم می‌شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: بر این اساس برخی دانشگاه‌ها به دلیل فقدان این معیار‌ها حذف می‌شوند؛ ازجمله دانشگاه‌هایی که دوره کارشناسی را تدریس نمی کنند و دانشگاه‌هایی که هشتاد درصد تحقیقاتشان درباره یک موضوع خاص است.
سامی اضافه کرد: فاکتور تدریس در این رتبه‌بندی 30درصد وزن دارد که ازطریق پرسشنامه‌هایی صورت می‌گیرد که در آن تعداد استاد به دانشجو درنظر گرفته می‌شود‌؛ همچنین تعداد دانشجویان دوره دکتری به کارشناسی، تعداد مدارک دکتری که در سال داده شده و نیز در آمد موسسه در طول سال بررسی می‌شود.
وی وزن شاخصه تحقیق و پژوهش ‌را نیز در این رتبه‌بندی 30درصد اعلام کرد و بیان داشت: 18 درصد از این مقدار بر اساس اعتبار پرسشنامه‌ها و 6درصد مربوط به درآمد و 6 درصد دیگر نیز مربوط به توانمندی تولید تحقیق است.
دانشیار بخش مهندسی و علوم کامپیوتری دانشگاه شیراز گفت: ارجاع به مقالات و تحقیقات نیز 30 درصد وزن رتبه بندی را به خود اختصاص می دهد.
وی با بیان اینکه 7 و نیم درصد وزن این رتبه بندی به برخورداری از نگاه بین المللی مربوط است، اظهار کرد: این مولفه به سه فاکتور تعداد دانشجویان بین المللی، تعداد استادان بین المللی و نیز همکاری‌های بین المللی که ازطریق مقالات به دست می‌آید، مربوط است.
سامی ادامه داد: دو و نیم درصد وزن این رتبه بندی نیز مربوط به درآمدهای صنعتی یا دانشی است که به بخش صنعت منتقل شده است.
این استاد دانشگاه ابراز داشت: آگاهی از این مشخصه با توجه به کوچ دانش‌آموزان به پایتخت یا خارج از کشور برای ادامه تحصیل در این رشته بسیار موثر است.
موسسه رتبه‌بندی انگلیسی تایمز، هر سال 2600 موسسه را در 96 کشور بررسی می کند که از این تعداد اطلاعات 1300 موسسه آموزشی در آن درج می‌شود. بخش بسیاری از مطالعات مربوط به این شاخص‌ها به صورت خوداظهاری از دانشگاه‌ها جمع‌آوری می‌شود.
7375 / 1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.