اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا،حمید برنا(پوستچی)، خیّر و آموزگار جهرمی، در سال 1312 در شهر جهرم به دنیا آمد و برای تحصیل و اشتغال به شیراز و تهران رفت و پس از طی مراحل علمی، موفق به اخذ دکترای ادیان و عرفان شد.
وی طی 35 سال خدمت در آموزش و پرورش به امور خیریه نیز می‌پرداخت و در پایه‌ گذاری و تأسیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم در اواخر دهه چهل و پنجاه مساعدت کرد.
وی بنیان‌گذار شهرکی به نام برنا در خارج از شهر جهرم نیز بود.
از دیگر اقدامات برجسته این خیرنیک‌اندیش، ساخت پژوهش‌ سرای دانش‌آموزی به متراژ یک ‌هزار و 600متر مربع در دوطبقه در سال 1379 بود. در طبقه بالای این بنا، کتابخانه دانش‌آموزی تابش قرار دارد.
اقدامات دکتر برنا به همین جا ختم نشد و وی با مشارکت هفت نفر از پزشکان، بیمارستان فرهمندفر را در شیراز خرید و سهم خود را به دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مجمع خیرین سلامت فارس واگذار کرد.
علاوه بر اینها وی صندوق قرض‌الحسنه‌ای را برای اهدای کمک‌های بلاعوض به دانشجویان نیازمند تأسیس کرد.
از دیگر اقدامات ماندگار این خیر نیک‌اندیش، ترجمه و به نظم کشیدن قرآن به زبان فارسی در 10جلد است.
کمک‌های مختلف به اقدامات فرهنگی و توسعه فرهنگ در شهرستان جهرم از دیگر فعالیت‌های خیریه وی بود.
علاوه بر بزرگداشت وی در مراسم‌های مختلف خیرین سلامت و مدرسه‌ساز، در سال 1394 نیز در اولین دوره جشنواره داستان تابش به موضوع خیرین مدرسه ‌ساز، از وی تقدیر شد.
سرانجام پس از عمری مجاهدت و تلاش در راه علم و امور خیریه، دکتر حمید برنا شنبه 11 اسفند ماه 1397 دارفانی را وداع گفت.
مراسم تشییع و تدفین این خیر فرهنگی دوشنبه 13اسفندماه در شیراز برگزار شد. مراسم ترحیم وی نیز در همین روز در مسجد امام حسن مجتبی(ع) شیراز برگزار می‌شود.
مراسم بزرگداشتی برای آن زنده ‌یاد پنجشنبه 16 اسفندماه با حضور خانواده مرحوم در پژوهش‌سرای دکتر برنا در جهرم برگزار می‌شود.
شهرستان جهرم در فاصله 193کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.
9910 /1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.