به گزارش ایرنا، زهرا شجاعی دوشنبه 6 اسفندماه در آیین اهدای کتاب سال فاطمی در شهرستان مهر با استناد به حدیث کسا عنوان کرد: جایگاه حضرت زهرا (س) در میان کروبیان شناخته شده تر است؛ چنانکه در این حدیث همگان به واسطه ایشان معرفی می شوند.
این استاد دانشگاه ابراز داشت: حضرت رسول فاطمه (س) را حاصل معراج خود می‌نامد و مقام معظم رهبری در عبارت زیبایی جایگاه رفیع حضرت زهرا را نشان دهنده جهان بینی اسلام درباره زن خوانده اند.
وی افزود: شناخت زهرا (س) شناخت راه، هدف و در یک کلمه شناخت اسلام است.
شجاعی بیان داشت: در زبان فارسی بیش از 2000 عنوان کتاب درباره حضرت زهرا(س) نوشته شده است؛ اما باید در شناخت این حضرت شرایط زمان و ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی و اجتماعی را در نظر گرفت.
این فعال سیاسی با اشاره به عبارت 'ام ابیها' بیان کرد: این عبارت یک واژه عاطفی نیست، بلکه به این معناست که پیامبر حضرت فاطمه را اساس و ریشه پدر و میراث دار آنچه تلاش کرد در 23 سال بعثت منتقل کند، می داند.

** اگر زهرا (س) نبود چیزی از اسلام نمی ماند
وی اضافه کرد: اگر حضرت زهرا(س) در تاریخ وجود نداشت، چیزی از اسلام نمی‌ماند و اگر سیره عملی زهرا نبود، روشی برای ما نبود.
شجاعی افزود: خدا به پیامبر سه معجزه داد، قرآن، علی و فاطمه. قرآن تنزیل اسلام است و فاطمه و علی تاویل آن؛ بنابراین نقش زهرا در زمان حیات و بعد از رحلت پیامبر اساسی است.
همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این آیین با بیان اینکه فاطمه فرزند فخر عالم امکان است، افزود: او زاده زنی است که حق را پیش از همگان عیان دید و اولین مجذوب حقیقت نامیدندش.
صابر سهرابی فاطمه را مادر دو مردی دانست که یکی حسن و جمال و زیبایی را از رحمت خالق بر مخلوق به عاریت دارد و دیگری علم حقیقت بشری را تا ابد برافراخته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ابراز داشت: فاطمه را در فاطمه باید جست. او بزرگترین انقلاب معنایی و انسانی بشریت است در سرزمینی که غیرت را در حقیر دانستن زن می‌دانستند.
وی با بیان اینکه تا پیش از زهرا (س) در تمامی مذاهب تمدن بشری که هریک به یکی از ادیان ابراهیمی می‌زیسته‌اند، زن جایگاهی دون در مقایسه با مرد داشت، گفت: فاطمه از نور زاده شد و رفته رفته سیاهی را با خویش محو کرد تا نماد واقعی زن بر نوع بشر باشد.
سهرابی بیان کرد: فاطمه بر عالم نور پاشید تا زهرای اطهر شود. زهرایی که اهمیت جایگاه زن را در نزد باری تعالی به روشنی ماندگار ساخت و بدین‌ترتیب او نور حق و روشنایی حقیقت و هدف خلقت است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: نور فاطمه را باید با صفای دل و ضمیر پاک جست.

** فاطمه (س) در روزگار چندپارگی مسلمین الگوی نمونه مسلمانان اند
همچنین استاد حوزه و دانشگاه در این آیین گفت: مسلمانان در این روزگار افسردگی و چندپارگی مسلمین برای رهایی از فلاکتی که بر دنیای اسلامی می‌رود، می‌توانند الگو بودن بانوی نمونه عالم را سرمشقی برای زندگی قرار دهند.
حجت الاسلام فاضل میبدی افزود: آن کس که قرار است به عنوان نمونه زن معرفی شود باید از موزه تاریخ به در آید و در ظرف امروز بررسی شود.
این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: دردناکانه باید گفت برخی به اصطلاح مبلغان و مداحان، این کهکشان بی‌کران هستی را با قیمت‌های تار و شکسته خود در چشم تماشاگران تاریخ تار و تیره به نمایش گذاشته ‌اند که جز مظلومیت مضاعف نمی توان نام دیگری بر آن نهاد.
وی خلاصه کردن فریاد‌های اعتراضی فاطمه را تنها به درد پهلو و استخوان شکسته مصیبتی بزرگ‌ دانست که به دست و دهان برخی پیروانش بر او رفته و می‌رود.
میبدی تاکید کرد: اگر رهبری جامعه‌ای نوپا به دست کسانی افتد که سزاواری آن را ندارند، جامعه به روزگاری خواهد افتاد که پس از رحلت پیامبر (ص) رخ داد.
وی عنوان کرد: در ایام ولادت یا وفات آن حضرت به جای بازخوانی تاریخ و خطبه آتشین او احساس خطری که نسبت به آینده اسلام و قرآن داشت، چرا باید با ذکر مصائب نادرست شخصی چهره حقیقی فاطمه را در لایه‌هایی از اخبار بی پایه گم کنیم و از تعالیم انسان سازش بی‌بهره بمانیم.
وی با بیان اینکه تربیتی که پیامبر بر دخترش اعمال کرد نشان دهنده هویت واقعی زن در عصر تحقیر هویت زن بود، افزود: تربیت فاطمه به گونه ای رقم خود که هیچ زنی در آن روزگار واجد چنین هویتی نشده بود.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: او آزادانه در مسجد در برابر چشم همه تاریخ می‌ایستد و باب انتقاد از وضع موجود را می‌گشاید و این درسی است برای همه زن های تاریخ تا آزادانه سخن بگویند و انتقاد کنند.
سومین همایش ملی ریحانه النبی از اول اسفندماه در تهران آغاز شد. این همایش در دوم اسفندماه با معرفی شاعران و نویسندگان برتر در مراسم جایزه ادبی ریحانه به شیراز رسید.
ادامه این همایش در شهرستان مُهر با اهدای جایزه کتاب سال ریحانه و برگزاری جشن‌های مردمی کوثر تا هفتم اسفندماه جاری ادامه می‌یابد.
انتخاب کتاب سال ریحانه که به معرفی کتاب برتر پیرامون زندگی، سیره و شخصیت حضرت زهرا (س) می پردازد نیز برای نخستین بار اجرایی شد. ترویج سیره اهل بیت (س)، معرفی دقیق‌، روشن‌ و تاثیرگذار ابعاد وجودی حضرت زهرا (س)، پرداخت هنرمندانه به شخصیت والا و الهی حضرت زهرا (س) در زبان شعر و داستان، ارتقا و اعتلای فرهنگ غنی ادبیات فاطمی و شناسایی و گرامیداشت پدید آورندگان آثار آیینی از جمله اهداف برگزاری این همایش است.
شهرستان مهر در فاصله 330 کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.
7375 /1876
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.