اخبار مرتبط

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس چهارشنبه در این زمینه به ایرنا گفت: این طرح ملی که با هدف تامین زیرساخت های توسعه استان فارس اجرا می شود و شامل مدیریت تولید و توزیع و مصرف آب در استان فارس است که با توجه به خشکسالی های پی در پی سال های اخیر موضوعی مهم و حساس است.
مهندس حمیدرضا دهقانی گفت: انتقال آب از دریا به شهرستان لامرد می تواند زمینه ای برای مدیریت بهتر منابع آب در استان فارس فراهم کند.
وی اضافه کرد: هدف اصلی اجرای این طرح، شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به میزان 15 میلیون متر مکعب در سال برای مصارف منطقه ویژه انرژی بر پارسیان، منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر لامرد و تأمین کمبود آب شرب لامرد و مُهر است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس گفت: مسیر انتخابی خط انتقال طبق بازدیدهای میدانی انجام شده از محل پروژه، بین شهر لامرد و منطقه ویژه پارسیان است که با احداث آزاد راه جدید حد فاصل روستاهای برکه دوکا و بندو به منطقه ویژه پارسیان می رسد.
دهقانی افزود: از سمت دیگر، این آزاد راه به حدود 40 کیلومتری شهرلامرد خواهد رسید که این نقطه حدود پنج کیلومتر با جاده شهر لامرد به شهر مُهر فاصله دارد.
وی اضافه کرد : با احداث این آزاد راه فاصله دو شهر پارسیان و لامرد به حدود 70 کیلومتر کاهش خواهد یافت و در حقیقت این مسیر شاه راه مواصلاتی اصلی بین منطقه ویژه پارسیان با جنوب کشور خواهد بود.
دهقانی ادامه داد : با آگاهی از وجود این آزاد راه در حال احداث، مذاکراتی با سازمان ها و ارگان های ذیربط انجام شده و پس از امکان سنجی مقدماتی و اطمینان از امکان پذیر بودن و اقتصادی بودن طرح ، اجرای خط لوله در کنار آزاد راه یاد شده انجام خواهد شد و مسیر خط لوله برای انتقال آب از سه راهی جاده های عسلویه - پارسیان تا حومه شهر لامرد تعریف شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس گفت:برای پروژه یاد شده مجوزهای قانونی نظیرمجوزهای زیست محیطی، پدافند غیر عامل،میراث فرهنگی و سایر مجوزها از هر دو استان فارس و هرمزگان و از حدود 20 سازمان و نهاد استانی اخذ شده است.
وی افزود: طرح انتقال آب از دریا به جنوب فارس دارای 7 مخزن تعادلی ، 5 ایستگاه تقویت فشار ، 67.5 کیلومتر طول خط انتقال است و از لوله های به قطر 300 تا 800 میلیمتر در آن استفاده شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس طول نسبتاً کوتاه خط را از مزایای فوق العاده ای اجرای این طرح دانست و گفت : کاهش احتمال هدر رفت آب از محل اتصالات لوله ها به دلیل تعداد کمتر اتصالات، کاهش هزینه ی حمل و نقل لوله ها، کوچکتر بودن مساحت کارگاه های نصب و فضاهای دپو که مستقیماً روی تعداد تجهیزات و نیروهای انسانی اثر خواهد داشت، کاهش
میزان تعمیرات و کاهش هزینه های مانیتورینگ از جمله شاخص ترین مزایای مسیر خط انتقال است.
دهقانی ادامه داد : مناطق لامرد و مهر دراستان فارس از نظر کمبود آب بسیار در مضیقه هستند و این امکان بسیار محتمل است که در آینده نزدیک طرح های توسعه و انتقال آب متعددی برای انتقال آب دریا به این شهرها و نواحی اطراف اجرا شود بنابراین مسیر این خط انتقال ، با توجه به عرض بالای پیش بینی شده آن آینده نگری بسیار کلیدی و اساسی را برای خطوط آتی در نظر گرفته است.
عملیات اجرایی این خط قرار است چهارشنبه اول اسفند 97 آغاز شود.
شهرستان های لامرد و مُهر به ترتیب در فاصله 365 و 330 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده اند.
6113 /1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.