اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه کاظم زاده رئیس اداره بهزیستی لامرد در حاشیه گشایش این مجموعه درجمع خبرنگاران گفت: ساخت مرکز جامع توانبخشی و خانه های معلولین ذهنی زنده یاد ناصر قائدی با اعتباری بالغ بر 14 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 1780 مترمربع و زیربنای 746 مترمربع به همت خیراندیش(حاج غلام قائدی) در بهمن 95 آغاز شد و فروردین سال جاری به پایان رسید.
وی افزود: خانه کوچک معلولین ذهنی در لامرد به عنوان اولین و تنها خانه معلولین ذهنی شدید و خیلی شدید بالای 14 سال در کشور است که این طرح به صورت آزمایشی و پایه در حال اجراست.
کاظم زاده با اشاره به اینکه درحال حاضر 11 نفر در مرکز جامع توانبخشی زنده یاد قائدی مشغول بکار هستند، بیان کرد: این مرکز با ظرفیت نگهداری از 30 معلول ذهنی آغاز بکار کرده است که افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید ذهنی که مجهول الهویه، فاقد سرپرست یا فاقد سرپرست موثر باشند پذیرش می کند.
وی با بیان اینکه خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی در این مرکز انجام می شود، گفت : با آغاز فعالیت این مجموعه مبلغ 850 میلیون ریال نیز به صورت نقدی و غیر نقدی از سوی خیرین به این مرکز اهدا شد و هزینه ای برای نگهداری افراد معلول از سوی سازمان بهزیستی پرداخت می شود اما به دلیل هزینه بالای نگهداری مرکز نیازمند کمک خیرین و نیک اندیشان عزیز هستیم.
کاظم زاده اضافه کرد: همزمان با افتتاح این مرکز نیز عملیات ساخت دو خانه کوچک معلولین ذهنی با زیربنای ٢٤٠ متر مربع به کمک خیراندیشان آغاز می شود.
در این آیین معاون توانبخشی بهزیستی کشور گفت: خانه کوچک معلولین ذهنی با رویکرد کوچک سازی مراکز شبانه روزی و به منظور ایجاد محیطی مشابه خانه برای ‌افراد دارای معلولیت ذهنی تاسیس شده است که راه اندازی این مراکز سبب ایجاد حس مسئولیت پذیری، استقلال و برابری این قشر با سایر افراد جامعه می شود و کمک زیادی به اجتماعی شدن افراد دارای معلولیت ذهنی می کند.
حسین نحوی نژاد اظهار کرد: توسعه این خانه ها به جای مراکز آسایشگاهی از سیاست های راهبردی سازمان بهزیستی است تا شعار همیشگی این سازمان مبنی بر مشارکت اجتماعی تمام آحاد جامعه محقق شود.
وی گفت: خانه های کوچک معلولین ذهنی به موسسات غیر دولتی دارای مجوز از سوی سازمان بهزیستی واگذار می شوند که با نظارت بهزیستی به فعالیت می پردازند.
شهرستان لامرد در فاصله 365 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.
9769 / 1876
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.