به گزارش خبرنگار ایرنا سردار تقی مهری، چهارشنبه در نهمین همایش تصادفات و کاهش سوانح رانندگی در شیراز افزود: کاهش این معضل نیاز به فرهنگ سازی دارد، جامعه باید نسبت به خطرات استفاده از تلفن همراه حین رانندگی حساس و در این زمینه پویش های مردمی ایجاد شود.
وی، همچنین بر لزوم مهار و کنترل تقاضای بی رویه برای خودرو در جامعه تاکید کرد و گفت: در حالیکه 23 میلیون خودرو در کشور در حال تردد است هر روز شاهد افزایش تقاضا برای خودرو هستیم، در حالیکه نسبت جمعیتی در کشور ما با نسبت تقاضا برای خودرو همخوانی ندارد.
سردار مهری با بیان اینکه در ایران 23میلیون خودرو و 12میلیون موتور سیکلت وجود دارد، گفت: این آمار بیانگر این است که ما تقریبا به ازای هر خانواده ایرانی بیش از یک وسیله نقلیه داریم.
وی ادامه داد: همچنین تقاضا برای صدور گواهینامه رانندگی هر روز در حال افزایش است و هم اینک این تقاضا به حدود 39 میلیون رسیده است.
سردار مهری، همچنین بر لزوم استاندار سازی جاده ها تاکید و بیان کرد: علت حدود 15درصد تصادفات برون شهری، سبقت غیرمجاز است و 80 درصد مسیرها جدا کننده مناسب ندارند.
رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به لزوم فرهنگ سازی بیشتر برای استفاده از موتورسیکلت اظهار داشت: موتور سواران و عابران پیاده، بیشترین شمار قربانیان را در سوانح ترافیکی در شهرهای بزرگ تشکیل می دهند و در حقیقت یکی از عوامل مهم بروز سوانح ترافیکی هستند.
سردار مهری ادامه داد: یکی از موضوع هایی که در کشور ما به عنوان یک معضل اساسی و چالش مطرح است، مساله حوادث رانندگی است، در دنیا برابر آمار موجود سالانه بیش از یک میلیون و 250 هزار نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست می دهند و بین 50 تا 55 میلیون نفر مصدوم می شوند.
این مقام انتظامی بیان کرد: در دنیا به ازای هر 10هزار وسیله نقلیه، پنج و هفت دهم نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست می دهند اما در ایران این رقم، هفت و پنج دهم نفر است.
به گفته وی، 51 درصد از قربانیان تصادفات در ایران را موتور سیکلت سواران تشکیل می دهند که این افراد بین سنین 21 الی 50 سال هستند.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی اضافه کرد: در سال 85 به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 19.5 نفر جان خود را در سوانح رانندگی از دست دادند و در مجموع در این سال 27 هزار و 567 نفر در حوادث رانندگی جان باختند اما در سال 96 شمار قربانیان این حوادث به 16 هزار و 21 نفر رسید و انتظار است این آمار امسال هم کاهش یابد.
سردار مهری ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه باید 31 درصد نسبت به 10هزار وسیله نقلیه کاهش تلفات داشته باشیم اما در 6ماه نخست سال 97 آمارها حاکی از افزایش تلفات است و 23 درصد از جانباختگان را حوادث موتورسیکلت تشکیل می دهد.
وی اضافه کرد: آمار تلفات تصادفات درون شهری در 6ماه سال 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6درصد کاهش داشته و از 420 نفر به 378 نفر رسیده است.
در این همایش سه روزه، با حضور متخصصان و صاحب نظران حوزه های اجتماعی علل تصادفات درون شهری و برون شهری و راهکارهای کاهش سوانح بررسی می شود.
6113 /6118
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.