اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ولی الله بنی عامری، سه شنبه در کنگره ملی هیدروپونیک و توسعه کشت های گلخانه ای در شیراز بیان داشت: در حوزه کشاورزی، روی آوردن به شیوه هایی که برای تولید محصول به آب کمتری نیاز دارند خود بسیار حائز اهمیت است و کشت های گلخانه ای در این زمینه بسیار موثر است.
وی افزود: گلخانه ها پاسخگوی نیازهای مواد غذایی، کاهنده مصرف انرژی و آب هستند و آمارها بیانگر این است که صرفه جویی آب در 31 هزار هکتار گلخانه برابر با 4.6 میلیارد متر مکعب برآورد شده است.
بنی عامری ادامه داد: 85 درصد گلخانه های موجود در ایران به کشت محصول خیار اختصاص یافته و بدون تردید با انتقال کشت این محصول و گوجه فرنگی به سطوح کنترل شده و گلخانه ها شاهد ذخیره سه هزار میلیارد متر‌ مکعبی آب در کشور خواهیم بود.
به گفته وی، هم اکنون 15هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد که از این میزان، معادل 10 درصد آن یعنی یک هزار و 540 هکتار گلخانه هیدروپونیک است، 2 درصد گلخانه ها به کشت سبزی و صیفی اختصاص دارد، 33 درصد به کشت گل و 32 درصد به کشت توت فرنگی اختصاص یافته است.
هیدروپونیک، به معنای کاشت گیاهان در آب و محلول غذایی بدون استفاده از خاک است. شیوه هیدروپونیک این امکان را به کشاورز می‌دهد که در زمان کوتاه‌تر و با زحمت کمتر، محصولی با بازدهی بیشتری کشت کند.
علم هیدروپونیک ثابت کرده است که برای رشد گیاهان به خاک احتیاجی نیست اما به عناصری که در خاک موجود است مانند مواد معدنی و مواد آلی احتیاج است. هر گیاهی را می‌توان به‌ شیوه هیدروپونیک کشت کرد لیکن برخی از آنها بازدهی بهتری دارند مانند، گوجه فرنگی، خیار، فلفل، گیاهان برگی همچون کاهو، سبزی و گیاهانی که رشد آنها سریع تر است مناسب برای این نوع کشت هستند.
بنی عامری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: بر اساس طرحی که به هیات دولت ارایه شده است، توسعه میوه های گرمسیری در مناطق جنوبی کشور و در بندر چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان انجام‌ می شود.
وی گفت: بر اساس این طرح، 19هزار هکتار از اراضی با اعتباری بیش از 10هزار میلیارد تومان برای کشت میوه های گرمسیری در چابهار اختصاص خواهد یافت.
ع.پ /6118
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.