اخبار مرتبط

برق یک کالای استراتژیک و زیرساختی در همه دنیا محسوب می‌­شود و یکی از ابزارهای مهم اندازه گیری شاخص توسعه به حساب می‌­آید و مقدم بر هر زیرساختی است و سنگ بنای بنا کردن هر صنعت و زیرساخت دیگری به شمار می آید، به عبارت دیگر بدون داشتن شبکه های توسعه یافته تامین و انتقال برق و انرژی داشتن خطوط ریلی برای حمل و نقل ، راه اندازی کارخانجات صنعتی بزرگ و کوچک و دستیابی به فناوری تولید در هر حوزه ای تصوری دور از ذهن است .
از انجا که اهمیت پرداختن به موضوع دستاورد‌های انقلاب اسلامی با فاصله گرفتن از زمان پیروزی انقلاب بیش‌تر می‌شود و لازم است نسل جدید با دستاوردهای انقلاب بیشتر آشنا باشند ، بیان دستاوردها در حوزه برق و انرژی از جمله مواردی است که به خوبی عیار توسعه در این حوزه را نشان می دهد .

** شاخص های قدرت مولدها ، نیاز به مصرف و انرژی تولیدی
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس در گفت و گو با ایرنا برخی از شاخص های توسعه برق و انرژی در این استان در چهل سال گذشته را بیان کرد و اظهار داشت: نگاهی به شاخص های قدرت مولدها ، نیاز به مصرف و انرژی تولیدی در این استان بیانگر رشد و توسعه صنعت برق در استان فارس است.
مهندس عبدالعزیز کریمی با بیان اینکه قدرت مولدها در استان فارس در مقایسه با سالهای اول انقلاب افزون بر 41 برابر شده است گفت: این شاخص در سال 57 در استان فارس 210 مگاوات بوده در حالی که اکنون به 8 هزار و 696 مگاوات رسیده است، این میزان رشد قدرت مولدها به منزله توان کم نظیر صنعت برق استان فارس در تولید انرژی و تامین انرژی مورد نیاز فارس و سایر استان ها است.
وی همچنین به بررسی ظرفیت های توسعه در شاخص های نیاز به مصرف و انرژی تولیدی در استان فارس در چهل سال گذشته پرداخت و گفت: حداکثر نیاز مصرف برق در سال 57 در استان فارس حدود 170 مگاوات بوده در حالیکه این نیاز اکنون 31 برابر شده و به 5 هزار و 351 مگاوات رسیده است، تامین این نیاز قطعا نیاز به احداث نیروگاههای با ظرفیت بالا ، احداث خطوط انتقال و احداث خطوط توزیع با ظرفیت های مختلف دارد، صنعت برق استان فارس در این عرصه نیز در سطح کشور عملکرد در خور توجهی دارد و این نیاز را تامین کرده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس گفت: این استان در شاخص انرژی تولیدی هم در چهل سال گذشته به شاخصی قابل توجه دست یافته است، شاخص انرژی تولیدی در استان در سال 57 حدود 491 میلیون کیلووات ساعت بوده است، این شاخص اکنون 81 برابر شده و به 39 میلیارد و 875 میلیون کیلو وات ساعت رسیده است، مقایسه آمارها و شاخص های یاد شده در کنار 2.5 برابر شدن جمعیت استان فارس و تبدیل جمعیت 2 میلیون و 300 هزار نفری استان فارس به حدود پنج میلیون نفر بیانگر گام های استوار خادمین ملت در عرصه توسعه صنعت برق است.

** افزایش طول شبکه ها و ظرفیت ترانسفورماتورها
کریمی همچنین افزایش طول شبکه های انتقال، فوق توزیع و توزیع و افزایش ظرفیت ترانسفورماتورها را شاخصی دیگر برای بیان بزرگی توسعه صنعت برق در استان فارس ذکر کرد و گفت: طول شبکه انتقال در استان فارس در سال 57 حدود 708 کیلومتر بوده است، این شاخص توسعه صنعت برق با 8 برابر افزایش اکنون به 5 هزار و 673 کیلومتر رسیده است، طول شبکه فوق توزیع نیز دراین استان در این مدت 14 برابر شده و از 645.6 کیلومتر به 9 هزار و 117 کیلومتر رسیده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس افزایش 9 برابری طول شبکه توزیع را نیز دستاوردی دیگر در چهل سالگی انقلاب ذکر کرد و گفت: این شاخص توسعه برق دراستان فارس از هشت هزار و 176 کیلومتر در سال 57 به حدود 75 هزار و 534 کیلومتر رسیده است.
کریمی با بیان اینکه ظرفیت ترانسفورماتورها یک شاخص قابل توجه در توسعه صنعت برق به شمار می آید، گفت: این ظرفیت در حوزه انتقال ، فوق توزیع و توزیع در استان فارس به ترتیب 48 برابر ، 18 برابر و 20 برابر شده است.

** برق دار شدن روستاها رویایی که به بار نشست
کریمی افزایش تعداد مشترکین و گستره برق رسانی به روستاها بعد از پیروزی انقلاب را نیز دو شاخص قابل توجه در توسعه صنعت برق استان فارس ذکر کرد و گفت: افزایش 20 برابری روستاهای دارای نعمت برق یک حرکت جهادی در جهت محرومیت زدایی بشمار می آید ، تلاشگران صنعت برق دراستان فارس در چهل سال انقلاب تعداد روستاهای برق دار استان فارس را به 3 هزار و 859 روستا رسانده اند در حالیکه در سال 57 حدود 189 روستا دراستان فارس برق داشت .
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس همچنین گفت: تعداد مشترکین در حوزه برق نیز در استان فارس با رشد 10 برابری از 238 هزار و 220 مشترک به 2 میلیون و 427 هزار و 214 مشترک رسیده است.
6113/ 2027
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.