اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هر سال در فصول سرد باعث تلفات می‌شود، گرچه وسایل گرمازا، گرمابخش محیط زندگی هستند، اما رعایت نکردن اصول ایمنی در کاربرد آنها می تواند بسیار خطرناک باشد.
گاز مونوکسید کربن یک گاز بی رنگ و بی ‌بو است و همین ویژگی به نامگذاری آن به عنوان 'قاتل پنهان' منجر شده است. هر سال شاهد مرگ و مسمومیت دهها نفر از شهروندان هستیم که به تنهایی و یا در کنار خانواده، خفته اند و برای همیشه چشم از دنیا فرو بسته اند.
مونوکسیدکربن را قاتل بی‌صدا می نامند زیرا مصدوم نه می‌تواند متوجه حضور آن در بدن خود شود و نه می‌تواند آن را استشمام کند چون گاز منوکسیدکربن، گازی بی‌رنگ و بدون بو است.
نداشتن تهویه مناسب یا بسته شدن دودکش‌ها در وسایل گاز سوز باعث سوختن ناقص مواد نفتی و گاز می شود و انسان را در معرض خطر مسمومیت با مونوکسیدکربن قرار می‌دهد.
به گفته کارشناسان، اگر خودرو خود را در یک پارکینگ با فضای بسته روشن کنیم، باید منتظر مسمومیت با مونوکسیدکربن باشیم و در این حالت حدود 10دقیقه طول می‌کشد تا گاز مونوکسیدکربن در جریان خون ظاهر شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، نسبت به خطرات مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هشدار داد و بیان داشت: این گاز از اجاق ‌ها، وسایل گازی پخت و پز، دستگاه‌ های حرارتی و هنگام سوزاندن چوب و زغال متصاعد می‌ شود، اگر این گاز سمی در یک فضای محصور و بدون تهویه تجمع‌ یابد، بسیار خطرناک است.
دکتر عبدالرسول همتی افزود: این گاز، سبک تر از هوا و قابلیت انتشار آن در محیط بسیار زیاد است و به همین سبب در تمام نقاط محیط به سرعت متراکم شده و چون هموگلوبین خون میل ترکیبی زیادی با این گاز دارد، مانع رسیدن اکسیژن به بافت های بدن شده و به سرعت موجب مسمومیت می شود.
او گفت: بر اساس آمار پزشکی قانونی در سال 96 حدود 766 نفر و در 6 ماهه نخست سال جاری، 177نفر از هموطنانمان در کشور بر اثر استنشاق این گاز جان خود را از دست دادند.
به گفته همتی، بر اساس آمارهای منتشر شده در استان فارس در سال 96 حدود 37 نفر و در 6 ماهه نخست سال جاری 9 نفر قربانی مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شدند.
همتی، بیشترین آمار قربانیان این نوع مسمومیت را مربوط به ماه های آذر، دی، بهمن و فروردین اعلام کرد و بیان داشت: لازم است: قبل از سرد شدن هوا با رعایت نکات ایمنی و صرف زمان کافی، وسایل مولد گرما راه اندازی شود زیرا بی احتیاطی در نصب و راه اندازی این وسایل منجر به خطرات ناشی از گازگرفتگی و مسمومیت با مونوکسید کربن، انفجار و سوختگی می شود.
وی، با تاکید بر آزمایش قبل از نصب و پس از نصب وسایل گرمازا توصیه کرد، قبل از اینکه این وسایل را روشن کنیم، لازم است درپوش دودکش روی دیوار را برداریم، شمع یا فندک روشن را به آستانه دودکش نزدیک کنیم، چنانچه شعله به سمت داخل دودکش متمایل شد نشانه کارکرد صحیح آن است در غیر این ‌صورت، دودکش فاقد جریان مکش و نصب وسیله حرارتی به آن بسیار خطرناک و ممنوع است.
به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، راه دیگر مطئمن شدن از درست کار کردن وسایل گرمازا استفاده از طناب و وزنه است، بدین ترتیب که بالای پشت ‌بام رفته و وزنه متصل به طناب را از داخل خروجی دودکش به پایین هدایت کنیم، اگر وزنه در دهانه ورودی دودکش دیده شد دلیل بر باز بودن لوله است.
همتی ادامه داد: همچنین در حالی که وسیله گرمازا روشن است، با احتیاط کامل، دودکش داخل خانه وسیله گرما زا را لمس کرده، اگر دمای بالا حس شد نشانه کارایی صحیح سیستم است، اما اگر دودکش آن سرد بود نشانه مکش نکردن دودکش و کارکرد ناصحیح آن است که باید وسیله مولدگرما را خاموش کنیم و برای رفع نقص آن از تعمیرکارانی که در این زمینه مهارت دارند، کمک بگیریم.
6113 /6118
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.