اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا عنایت الله رحیمی، جمعه در کارگروه تنظیم ساختار سازمانی معاونت های عمرانی استانداری های کشور که با حضور معاونان امور عمرانی استانداری های ایلام، اصفهان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان در شیراز برگزار شد، افزود: عملکرد این معاونت در استان ها کاملا مشهود و قابل اندازه گیری است و زیربناهای لازم برای توسعه را این مجموعه ها فراهم می کنند.
وی ادامه داد: حوزه معاونت امور عمرانی با هم افزایی که بین دستگاه های اجرایی ایجاد می کنند و با تعریف، سیاستگذاری، هدایت، نظارت و کنترلی که بر این دستگاه ها می توانند داشته باشند، روند توسعه استان ها را شتاب خواهند بخشید.
او بیان کرد: بر همین اساس در کارگروه تنظیم ساختار سازمانی معاونت امور عمرانی می توان این حوزه را در 2 قالب ساختار درون سازمانی و موضوع جایگاه حوزه های معاونت عمرانی مورد بررسی قرار دارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: بدون تردید توسعه استان ها از مسیر این معاونت عبور می کند و فعالیت این مجموعه می تواند روند توسعه استان ها را تسهیل کند.
رحیمی گفت: این جایگاه ضمن اینکه عملا وجود دارد اما در درج مستندات و جایگاه های قانونی در بسیاری مقاطع دیده نشده در حالی که بیشترین مکاتباتی که در استانداری ها صورت می گیرد مربوط به این حوزه است.
وی اظهار داشت: استدلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی این است که هر دستگاهی در شورای برنامه ریزی باید یک رای داشته باشد در حالی که ما معقدیم حوزه معاونت امور عمرانی هم یک دستگاه بین بخشی و هم فرابخشی است.
رحیمی ادامه داد: اگر چه ما مسئولیت کارگروه ها کمیته هایی را در شورای برنامه ریزی و توسعه استان بر عهده داریم و نظر ما نیز در شورای برنامه ریزی اعمال می شود اما متاسفانه جایگاه مکتوبی برای ما وجود ندارد که ضرورت دارد این جایگاه ایجاد شود و معاون عمرانی هم در شورای برنامه ریزی صاحب رای باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: همچنین بر این باوریم که جانشین استاندار در زمان عدم حضور وی در شورای برنامه ریزی، باید معاونان امور عمرانی باشند چرا که اکثر تصمیم ها و مصوبات این شورا مربوط به حوزه عمرانی است.
او گفت: بنابراین باید پذیرفت که حوزه معاونت امور عمرانی یکی از تاثیرگذارترین حوزه ها در توسعه و پیشرفت استان ها و کشور است که وظیفه سیاست گذاری، هدایت، نظارت و کنترل پروژه های عمرانی و تصمیم گیری ها در مورد طرح های توسعه ای شهری و روستایی را بر عهده دارد و هماهنگ کننده و ناظر بر مسایل ساخت و ساز در استان ها نیز هست.
رحیمی ادامه داد: حجم کار در این حوزه به اندازه ای بالاست که شاید فرصت تفکر کمتر باقی می ماند و بیشتر به تصمیم گیری ها و امور اجرایی پرداخته می شود.
وی، با اشاره به نشست کارگروه تنظیم ساختار سازمانی معاونت های امور عمرانی استانداری ها،گفت: این نشست فرصتی را ایجاد کرده که ایرادهای وارده به کارها، ساختار، تشکیلات و وظایف محوله و نبود اختیارات را احصا کنیم و همچنین هم افزایی که می تواند منجر به شدت یا ضعف جریان توسعه و پیشرفت استان ها شود را شناسایی کرده و مورد تحقیق و تفحص قرار دهیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس بیان کرد: در قالب همین کارگروه می توانیم پیشنهادهایی را نیز برای اصلاح به مجموعه وزارت کشور و سطوح ملی ارایه دهیم و روند اجرایی شدن آنها را نیز پیگیری کنیم.
رحیمی افزود: وظایف معاونان امور عمرانی استانداری آنچنان گسترده و حجیم است که بی شک این میزان وظایف واگذار شده نیازمند اختیارات لازم نیز هست تا در این چارچوب بتوانیم حرکت رو به جلو و رو به رشدی برای کشور و استان ها داشته باشیم.
6122 /6118
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.