اخبار مرتبط

مکان: فرانسه/ منبع: روزنامه دیلی میل

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، معترضان فرانسوی موسوم به «جلیقه‌ زردها» برای هجدهمین شنبه متوالی به خیابان ها آمدند و برخی از آنان در خیابان شانزلیزه پاریس به چند ساختمان حمله کردند.

در حالی که در هفته‌ های گذشته از شمار جلیقه‌ زردها در سراسر فرانسه کاسته شده و تظاهرات آنها با خشونت کمتری همراه بود، روز شنبه گروهی از معترضان خشمگین شیشه‌ های چند رستوران، مغازه، بانک و ساختمان‌ های دیگر را در خیابان معروف شانزلیزه شکسته و آنها را به آتش کشیدند.

بعضی از این افراد که به جای جلیقه زرد، لباس و ماسک سیاه داشتند با شکستن حصارهای فلزی تعبیه شده برای محافظت از مغازه‌ ها در برابر خرابکاری، وسایل مغازه‌ ها و رستوران‌ ها را بیرون ریخته و شکستند. آنها به سوی نیروهای پلیس چوب و سنگ پرتاب کرده و در مواردی تلاش کردند تا ماموران را از درون خودرو بیرون بکشند.

شماری از معترضان جلیقه‌ زرد نیز که از شهرهای دیگر فرانسه خود را به پاریس رسانده بودند، در نزدیکی ایستگاه‌ های مهم قطار پایتخت دست به تظاهرات زدند. «پاتریک دروئه» یکی از چهره‌ های سرشناس جنبش جلیقه‌ زردها از چند روز پیش از تمامی مردم فرانسه و حتی کشورهای دیگر اروپا خواسته بود تا به حرکت اعتراضی پاریس بپیوندند.

راهپیمایی هجدهم جلیقه‌ زردها که خودشان آن را «ضرب‌ الاجل» به «امانوئل ماکرون» خوانده‌ بودند، در حالی برگزار شد که اجرای طرح «گفت و گوی ملی» به پیشنهاد رئیس جمهور فرانسه تازه به پایان رسیده است.

بنا بر گزارش‌ ها امانوئل ماکرون سفر تفریحی خود به «پیرنه» را نیمه‌ تمام گذاشته و برای شرکت در نشست اضطراری کابینه دولت به پاریس بازگشته‌ است.

میزان خسارت مادی و حتی موارد حمله به خودروهای پلیس در راهپیمایی روز شنبه بسیار چشمگیرتر از هفته‌ های پیش بود.

«کریستف کاستنر» وزیر کشور فرانسه با اعلام این که حدود 10 هزار نفر در اعتراض این هفته پاریس شرکت کردند گفت که حدود 1500 نفر از این افراد «خرابکار» بوده‌ اند. وی در توییتر خود نوشت: کسانی که حمله و تخریب می‌ کنند در واقع نه «معترض»اند و نه حتی «خرابکار»، بلکه «قاتل» هستند.

شمار افرادی که بر اثر درگیری مجروح شدند 100 نفر گزارش شد.

همچنین بر اثر آتش زدن یک بانک به دست برخی تخریب گران و سرایت آتش به طبقاتی از مجتمع ساختمانی بالای آنها، 11 نفر نیز جراحت سطحی برداشتند.

به گزارش پلیس فرانسه، بیشترین حجم حمله «اقلیت تخریب گر» در خیابان شانزلیزه و چند خیابان اطراف آن از حدود ساعت 11 صبح به بعد روی داد. پلیس که از همان نخستین ساعات درگیری شدیدی را با معترضان آغاز و از گاز اشک‌ آور و شلنگ آب پرفشار استفاده کرده بود، یکی از اهداف اصلی حمله معترضان بود.

پلیس همچنین بعد از ظهر شنبه از دستگیری 151 تن از معترضانی خبر داد که به ساختمان‌ ها و نیروهای ضدشورش و حتی خبرنگاران حمله‌ ور شده بودند.

حوالی ساعت 2 بعدازظهر در نزدیکی طاق نصرت میدان «اتوال» کنترل اوضاع از دست پلیس خارج شد، اما مجددا آرامش نسبی به منطقه بازگشت.

نخست‌ وزیر به شانزلیزه رفت

در پی آرام شدن نسبی اوضاع در خیابان شانزلیزه، «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه بعدازظهر شنبه به این خیابان رفت. وی انگیزه خود از این حضور را «سپاسگزاری» از پلیس عنوان کرد.

فیلیپ در شانزلیزه گفت: «من از نیروهای پلیس و ژاندارمری تشکر می‌ کنم. این خشونت‌ ها مطلقا پذیرفتنی نیست. کسانی که تخریب گران را تشویق می‌ کنند و حتی آنهایی که این حرکت را بر آنها می‌ بخشند، در عمل آنها شریکند.»

نخست‌ وزیر فرانسه همچنین در توییتر خود نوشت که اعمال خشونت‌ بار امروز در شانزلیزه نه کار راهپیمایان، بلکه کار «غارتگران»، «آتش‌ افروزان» و «مجرمان» است.

بالا گرفتن مجدد تنش و اغتشاش

از حدود ساعت 16 به بعد بار دیگر خیابان توریستی شانزلیزه دستخوش ناآرامی شد. برخی مغازه‌ های لوکس موجود در این خیابان از جمله فروشگاه‌ های بولگاری، فوت لاکر و فروشگاه تیم فوتبال پاری‌ سن‌ ژرمن مورد حمله و غارت قرار گرفتند.

رستوران معروف فوکتس نیز که ثبت میراث فرهنگی فرانسه است به همراه چند دستگاه خودپرداز بانک در خیابان شانزلیزه حوالی ظهر مورد حمله و غارت معترضان خشمگین قرار گرفته بود.

تجمعات در فرانسه در آبان ماه گذشته، نخست برای اعتراض به افزایش مالیات سوخت صورت گرفت، اما روند اعتراضات و خواسته‌ های معترضان گسترش یافت و به کاهش مالیات، افزایش دستمزد و حتی کناره‌ گیری ماکرون تبدیل شد. این اعتراضات در موارد مختلف به خشونت کشیده شده‌ است.

 

مکان: فرانسه

منبع: روزنامه دیلی میل

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.