اخبار مرتبط

مکان: فرانسه/ منبع: دیلی میل

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، دوازدهمین خیزش جلیقه‌ زردها برگزار شد.

راهپیمایی این هفته جلیقه‌ زردها موسوم به «حرکت دوازدهم» در واقع برای دوازدهمین هفته متوالی است که علیه سیاست‌ های دولت «امانوئل ماکرون» در این کشور به راه می‌ افتد.

راهپیمایی جلیقه‌ زردها در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه در روز شنبه چند مجروح بر جای گذاشت.

شدیدترین درگیری‌ های معترضان در «پاریس» و «ولانس» گزارش شده است. به گزارش وزارت کشور فرانسه، شمار تظاهرات کنندگان در ساعت 14 در سراسر فرانسه به 17 هزار و 400 و در پاریس به بیش از 10 هزار نفر رسید.

شمار جلیقه‌ زردهای معترض در شنبه گذشته در همین ساعت مجموعا بیش از 22 هزار نفر بود. با این حال موسسه آماری «اوکورانس» شمار تظاهرات کنندگان در پاریس را 13 هزار و 800 نفر ذکر کرده است.

ابتدا یک اجتماع چند صد نفری از معترضان در منطقه 12 پاریس شکل گرفت. تجمعات در برخی نقاط دیگر پایتخت هم رفته‌ رفته به وجود آمد و در حوالی میدان ریپابلیک (جمهوری) به تنش و درگیری با پلیس انجامید.

نیروهای پلیس ضد شورش برای دور کردن و متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌ آور و کامیون آب‌ پاش استفاده کردند. برخی از راهپیمایان نیز سنگ و دیگر اشیایی را که در دسترس داشتند به طرف پلیس پرتاب کردند. راهپیمایان در آن حال و در میان ابر غلیظی از گاز اشک‌ آور همچنان شعار می‌ دادند: «پلیس، همه از تو متنفرند» و «ماکرون، استعفا».

برخی از معترضان خشمگین مطابق معمول هفته‌ های گذشته پاره‌ ای از اقلام مبلمان شهری و سطل‌ های زباله را به آتش کشیدند و شیشه های مغازه ها شکستند.

حدود 5 هزار نفر از جلیقه‌زردها نیز در مرکز شهر «ولانس» در جنوب شرقی فرانسه تظاهرات کردند. خبرگزاری فرانسه از بازداشت 18 تن از معترضان در این شهر و «توقیف صدها فقره سلاح سرد» از آنان خبر داد.

شهرهای «لیون، بوردو و تولوز» که در هفته‌ های گذشته صحنه اعتراض شدید جلیقه‌ زردها بودند، به «حرکت دوازدهم» پیوستند. در تولوز هزاران نفر به خیابان آمدند، اما پلیس این شهر می‌ گوید به دستور وزارت کشور از اعلام آمار راهپیمایان خودداری می‌ کند. بوردو شاهد حضور 4 هزار معترض خیابانی بود، آماری که نسبت به هفته پیش اندکی کاهش نشان می‌ دهد.

در شهر مارسی حدود 2 هزار نفر از جلیقه‌ زردها با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آن به نشانه خون مجروحان، رنگ قرمز ریخته بودند به خیابان آمدند. در این شهر همزمان 2 هزار و 500 نفر نیز در اعتراض به سوء مدیریت شهری راهپیمایی کردند. 

نظیر تظاهرات جلیقه‌ زردها در این شهرها، در شهرهای دیگر فرانسه از جمله نانت، مونپلیه، کان، نانسی، دیژون و استراسبورگ نیز برگزار شد. در شهر روان در نزدیکی پاریس نیز پس از آن که پلیس برگزاری هر گونه تجمع اعتراضی در شامگاه جمعه را ممنوع اعلام کرد، روز شنبه جلیقه‌ زردها برای اعتراض مجددا به خیابان ریختند.

​معترضان این راهپیمایی را برای محکومیت خشونت پلیس و حمایت از کسانی که تاکنون مجروح شده‌ اند، برگزار کردند. راهپیمایان در پاریس، «لیون» و «مونپلیه» استفاده پلیس از گلوله پلاستیکی را محکوم کردند. پلیس در مجموع از ابتدای خیزش جلیقه‌ زردها تاکنون 9 هزار و 200 گلوله از این نوع به معترضان شلیک کرده که به زخمی شدن چندین تن انجامیده است.

یکی از این مجروحان «ژروم رودریگز» نام دارد که در راهپیمایی قبلی جلیقه‌ زردها از ناحیه چشم به شدت مجروح شد و به نماد اعتراض علیه کاربرد این گلوله‌ ها بدل شد. او این هفته در پاریس هنگامی که به میان معترضان رفت با استقبال آنها مواجه شد. بیشتر راهپیمایان با نهادن پانسمان روی چشم و ریختن رنگ قرمز روی لباس خود به نشانه همبستگی با رودریگز به خیابان آمدند.

اعتراض به کاربرد این گلوله‌ ها یک روز پس از آن صورت گرفت که شورای حکومتی، بالاترین مرجع قضایی فرانسه به کارگیری این سلاح به دست پلیس در هنگام آشوب و اعتراض را مجاز شمرد. جلیقه‌ زردها روز شنبه استفاده از گلوله‌ های پلاستیکی تفنگ موسوم به LBD40 و نیز نارنجک‌ های GLI-F4 و GMD از سوی پلیس ضد شورش را محکوم کردند.

از ابتدای خیزش جلیقه‌ زردها در فرانسه کارزارها و انجمن‌ هایی برای شکایت علیه خشونت پلیس تشکیل شده است. یکی از این انجمن‌ ها به نام «خلع‌ سلاحشان کنیم» گزارشی منتشر کرده که بر اساس آن از زمان آغاز اعتراض ها تاکنون 20 نفر به شدت از ناحیه چشم مجروح شده و بیشتر آنان یک چشم خود را از دست داده‌ اند.

به گفته مقام‌ های رسمی فرانسه از آغاز اعتراض‌ ها در نوامبر 2018 تاکنون 1900 نفر مجروح شده‌اند که بیش از 1200 نفر از آنان را معترضان و باقی را نیروهای پلیس تشکیل می‌ دهند.

جلیقه‌ زردهای فرانسه اولین بار در 15 نوامبر 2018 (24 آبان) در اعتراض به طرح افزایش نرخ مالیات بر سوخت به خیابان ها آمدند و به مرور مطالباتشان به سمت استعفای دولت تغییر جهت داد.

 

مکان: فرانسه/ منبع: دیلی میل

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.