اخبار مرتبط

مکان: فرانسه، پاریس/ منبع: اسکای نیوز، یورونیوز

به گزارش جماران، «امانوئل ماکرون»رئیس جمهور فرانسه بلافاصله پس از بازگشت از سفر آرژانتین برای بازدید از طاق نصرت رفت تا میزان آسیبی که به این اثر تاریخی مشهور طی آشوب های روز گذشته-شنبه- وارد آمده را ببیند.

برخی تصاویر تلویزیونی نشان داد که بخش داخلی این طاق به ویژه تندیس« ماریان» سمبل جمهوری فرانسه آسیب دیده است. همچنین معترضان روی طاق  نصرت شعارهایی در مخالفت با سرمایه داری و درخواست های اجتماعی را نوشته اند.

1-1204747

به فاصله ۲۴ ساعت از رخداد حوادث خشونت‌بار در خیابان شانزلیزه پاریس و درگیری‌ها میان معترضان و پلیس، جو سیاسی در فرانسه ملتهب گزارش می‌شود.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور، که از سفر آرژانتین بازگشته است صبح یکشنبه در جلسه مشترک با نخست‌وزیر و وزیر کشور حضور یافت و سپس به میدان «شارل‌دو‌گل اتوال» رفت تا از محل حادثه بازدید کند.

آمد و شد در خیابان شانزه‌لیزه از سر گرفته شده است اما میدان «شارل‌دو‌گل اتوال» هنوز بسته است.

روز گذشته پس از آن‌که نیروهای امنیتی از ورود تظاهرکنندگان به شانزه لیزه ممانعت کردند، تظاهرات به خیابان‌های اطراف کشیده شد.

در جریان درگیری‌ها چندین خودرو به آتش کشیده شد و به بخش قابل توجهی از اموال عمومی آسیب وارد آمد.

بنا بر اعلام مقامات پلیس، شمار بازداشت‌شدگان در پایتخت به ۴۱۲ رسیده است. ۱۳۳ نفر نیز، شامل ۲۳ مامور پلیس، در جریان حوادث دیروز زخمی‌ شده‌اند.

این آمار رشد قابل توجهی را نسبت به آمار حوادث شنبه گذشته نشان می‌دهد که طی آن ۱۰۳ بازداشت و ۲۴ تن، شامل ۵ مامور پلیس، زخمی شدند.

«بنجامین گریوو» سخنگوی دولت، صبح یکشنبه در مصاحبه با شبکه یوروپ۱ از برگزاری جلسه با حضور رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: « باید به اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم فکر کنیم. کریستوف کاستنر (وزیر کشور) به برقراری وضعیت اضطراری اشاره کرد. جلسه مشترکی با حضور رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر کشور برگزار می‌شود تا نخست برآوردی از حوادث دیروز داشته باشیم و بعد ببینیم چه می‌توان کرد. به این خاطر که نمی‌توان شاهد بود هر آخر هفته تبدیل شود به قراری برای خشونت‌ورزی.»

سندیکای «اتحاد» پلیس فرانسه نیز خواهان برقراری وضعیت اضطراری شده است.

رئیس سازمان بناهای تاریخی فرانسه روز گذشته تصاویری از درون بنای طاق نصرت پاریس منتشر کرد که تخریب گسترده و آسیب به مجسمه‌ها، ماکت‌ها و تابلوهای درون این مجموعه را نشان می‌داد.

وضعیت پاریس بر روی صنعت گردشگری فرانسه نیز تاثیر گذاشته است.

«مارسل بنه‌زه» رئیس سندیکای هتلداران و رستوران‌داران فرانسه، با «فاجعه‌بار» خواندن وضعیت پدیدآمده گفت: «۵۰ درصد توریست‌ها سفر خود را لغو کرده‌اند یا قبل از پایان زمان سفرشان به لندن، آلمان یا اسپانیا رفته‌اند.»

وزیر کشور و مسئول سازمان امنیت داخلی روز سه‌شنبه ۴ دسامبر برای ادای توضیحات درمجلس سنا حاضر خواهند شد.

مکان: فرانسه، پاریس

منبع: اسکای نیوز، یورونیوز

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.