life

گزارش جی پلاس/ ابداع ابزار جدیدی توسط محققان؛

محققان ابزاری تولید کرده‌اند که وقتی فرآیندهای معمول تشخیص هویت در پزشکی قانونی مؤثر واقع نمی‌شوند، می‌تواند به کمک پزشکان بیاید و با استفاده از نمونه DNA از جسد، رنگ چشم، مو و پوست او را مشخص کنند.

به گزارش سرویس علم و فناوری جی‌پلاس؛ گروهی از محققان بین‌المللی، ابزار جدیدی ابداع کرده‌اند که قادر است رنگ چشم، مو و پوست را از مواد بیولوژیکی انسانی مانند نمونه کوچکی از DNA که در صحنه جرم به جامانده، تعیین کند. این ابزار در واقع، توصیفی فیزیکی دقیقی از فرد ارائه می‌دهد که پیش از این، محققان با مهندسی‌سازی ویژگی‌های این سه رنگدانه هم قادر به تشخیص هویت دقیق نبودند.

این ابزار جدید، زمانی به کار می‌آید که روش نمایه‌سازی DNA در تشخیص هویت که نمونه‌های DNA را مقایسه می‌کنند، کارآمد نباشند. سیستم تست DNA موسوم به HIrisPlex-S قادر است به طور همزمان، فنوتیپ‌ها (رخ‌نمودهای) رنگ چشم، مو و پوست گرفته شده از DNA را تعیین می‌کند. کاربرانی مانند مقامات قانونی می‌توانند با وارد کردن اطلاعات مرتبط از ابزار آزمایشگاهی تجزیه و تحلیل DNA استفاده کنند و این ابزار شبکه‌ای می‌تواند نمایه رنگدانه‌ای دهنده DNA را شناسایی و مشخص کند.

به گزارش جی پلاس، پیش از این، محققان با کمک ابزارهای بررسی DNA رنگ چشم و ترکیب رنگ چشم و مو، هویت افراد را تشخیص می‌دادند اما بررسی DNA رنگ پوست دشوارتر است. آنها با ابزارهای جدید قادرند رنگ پوست را با 5 زیرمجموعه ویژگی شامل بسیار رنگ‌پریده، رنگ‌پریده، رنگ متوسط، تیره و تیره تا سیاه و با استفاده از شاخص‌های DNA گرفته شده از ژن‌های تعیین‌کننده رنگ پوست افراد، تعیین کنند. این فرآیند مانند شناسایی ژنتیک اجداد انسان نیست بلکه شباهت زیادی به اختصاصی کردن رنگ در ذخیره نرم‌افزاری عمل می‌کند.

کدخبر: 922281
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ