life

گزارش جی پلاس؛

محققان به تازگی نوعی الگوی رفتاری بر پایه اصول ارائه داده‌اند که می‌توان از آن به عنوان الگوی رفتاری برای ماشین‌های خودکار استفاده کرد.

به گزارش سرویس علم و فناوری جی‌پلاس، در سال‌های اخیر استفاده از فناوری‌ها خودکار به ویژه به عنوان خودروها و دستگاه‌های خودران یا ربات‌هایی که به خودی خود قادر به حرکت هستند، گسترش یافته است. عده‌ای بر این باورند که این دستگاه‌های رباتیک به هیچ اصول اخلاقی پایبند نیستند و همین امر می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در جامعه شود.

به همین منظور، گروهی از محققان دانشگاه‌های هارتفورد، کنتیکت و مؤسسه مکس پلانک برای قانونمند کردن رفتار دستگاه‌ها و سیستم‌های خودران و خودکار، نوعی الگوی رفتاری ارائه کرده‌اند که بر اساس اصول اخلاقی پایه‌ریزی شده به طوری که این قبیل دستگاه‌ها می‌توانند از این الگوی رفتاری استفاده کنند.

از نظر محققان، رفتار سیستم‌های خودکار را باید به شکلی هدایت کرد که قوانین و اصول اخلاقی را بر این اساس رعایت کنند و رفتارهای آنها از نظر اخلاق‌گرایان مورد تأیید قرار گیرد. آنها در این مدت به دنبال اصول اخلاقی‌ای بوده‌اند که بتوان آنها را در چارچوب دستگاه‌های عملکردی خودکار گنجاند و آنها را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که طبق همین اصول رفتار کنند.

محققان بر این باورند که رفتار هوش مصنوعی را باید از طریق اصول اخلاقی هدایت کرد. این اصول با نظر جمعی اخلاق‌گرایان تعیین می‌شود و تنها نباید به رفتار اخلاقی سیستم‌های پیچیده و دینامیک اهمیت داد، بلکه باید منصفانه بودن این رفتارها را هم مدنظر قرار داد.

آنها با مطالعات گسترده‌ای که انجام داده‌اند، یک الگوی رفتاری جامع و منعطف براساس اصول رفتاری موجود به نام CPB طراحی و ارائه کرده‌اند. در این الگو، یک سیستم خودکار با استفاده از یک اصل خلاصه شده از مواردی که اخلاق‌گرایان بر صحت آن کار توافق کرده‌اند، اقدام بعدی خود را تعیین می‌کنند.

در CPB، از یادگیری ماشینی برای خلاصه کردن یک اصل ترجیح‌ اخلاقی استفاده می‌شود که جزئی از ویژگی‌های مرتبط از موارد خاص معضلات اخلاقی است. یک سیستم می‌تواند هر لحظه از این اصل برای تعیین اقدامات ترجیح اخلاقی را استفاده کند. الگوهای ارائه شده حتی در قضاوت نسبت به اقدامات سیستم‌های خودکار هم کمک می‌کنند. در واقع، از الگوی CPB می‌توان برای دستیابی و درک بهتر رفتار ربات‌ها استفاده کرد.

هدف نهایی از این مطالعات و ارائه این الگوی رفتاری، تعیین ویژگی‌های مرتبط رفتاری و وظایف ربات‌ها در زمینه مراقبت از سالمندان است. با کمک این الگوها می‌توان رفتار ربات‌های پرستار را در رفتار با سالمندان تحت کنترل گرفت.

کلمات کلیدی ربات اخلاق مدار
کدخبر: 1054683
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ